Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BEZPIECZNE WAKACJE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BEZPIECZNE WAKACJE."— Zapis prezentacji:

1 BEZPIECZNE WAKACJE

2 Kuratorium Oświaty w Szczecinie
Dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Dyrektorzy szkół, pedagodzy, psycholodzy szkolni Nauczyciele, wychowawcy Rodzice

3 CZEGO DZIECI POTRZEBUJĄ OD RODZICÓW
Poczucia więzi i przynależności do rodziny. Chcą czuć, że są kochane, rozumiane i mogą liczyć na wsparcie rodziców. Potrzebują szacunku, przyjaznej atmosfery w domu - poczucia bezpieczeństwa. Poczucia własnej wartości. Chcą, aby doceniać ich wysiłki w osiąganiu sukcesów oraz chcą mieć pewność, że nie zostaną przez nas skrytykowane i odrzucone, gdy coś się nie uda. Poszanowania intymności i dyskrecji. Chcą mieć pewność, że granice ich prywatności są przez dorosłych respektowane.

4 Wiarygodności. Chcą mieć pewność, że zachowujemy się tak jak mówimy, ale także, że potrafimy przyznać się do własnych słabości, niewiedzy i błędów. Sprawiedliwego traktowania. Przekonania, że rodzice w niejasnej sytuacji zareagują w oparciu o wnikliwe rozpatrzenie sprawy. Stanowczości w ważnych sprawach. Potrzebują jasno określonych reguł i konsekwencji w ich przestrzeganiu.

5 Przed wakacjami: Porozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach
Poświęć dziecku więcej niż zwykle czasu Zawsze wiedz z kim i gdzie spędza czas Umiarkowanie kontroluj Stawiaj jasne, czytelne granice

6 Przed wyjazdem dziecka
Dowiedz się gdzie i z kim będzie spędzać czas Zapisz numery telefonów dziecka i jego przyjaciół Umów się na określone hasło, które wypowiedziane przez Ciebie będzie oznaczało, że czujesz się zagrożony i potrzebujesz natychmiastowej pomocy.

7 Wakacje to okres wzmożonej działalności dealerów narkotykowych.
Narkotyki działają jak pułapka - ofiara najpierw sięga po atrakcyjną przynętę, a ponieważ nic złego się nie dzieje sięga jeszcze raz i jeszcze, aż w którymś momencie uruchamia się mechanizm zatrzaskujący klatkę. Powiedz dziecku, że mitem jest, iż "dopalacze" pomagają w dobrej zabawie.  Naucz swoje dziecko bycia asertywnym! Naucz jak może odmawiać.  DZIECKO MUSI WIEDZIEĆ - NIE ISTNIEJE BEZPIECZNE BRANIE NARKOTYKÓW!

8 CZEGO NIE POWIE DZIECKU DEALER...
że od narkotyków możesz się uzależnić że narkotyki wprowadzają destrukcję we wszystkich obszarach życia że narkotyki powodują zmianę systemu wartości – na 1 miejscu pojawi się przymus brania że całe Twoje życie zacznie „kręcić się” wokół narkotyków że sprzeda Ci narkotyk, do którego dosypie np. trutkę na szczury, tłuczone szkło, sproszkowane leki itp.

9 WAKACJE to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Powiedz dziecku, że:  
Alkohol i narkotyki wzmagają agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek jest łatwiejszą ofiarą przestępstwa. Alkohol i narkotyki nierzadko też prowadzą do ryzykownych zbliżeń seksualnych, a ryzykowny seks to groźba zakażenia chorobami wenerycznymi lub HIV. Alkohol i narkotyki potęgują też ryzyko stosunków z pogranicza gwałtu, przypadkowe inicjacje i niechciane ciąże.

10 że może być zaproszone na "bardzo ważne spotkanie".
Okres wakacji to również intensywny werbunek prowadzony przez sekty. Powiedz dziecku: żeby nie opowiadało nowo poznanym ludziom o swoich kłopotach czy marzeniach. że może być zaproszone na "bardzo ważne spotkanie". że osoba, która jest bardzo życzliwa, ale nie chce odpowiedzieć na pytanie o cel spotkania i wskazać osób lub instytucji je organizujących: "bo tam się wszystkiego dowiesz", by było ostrożne. by nie szło, jeżeli wcześniej nie sprawdzi, kim są ludzie, którzy zapraszają i o co im chodzi.

11 Dyskoteka – to miejsce, gdzie Twoje dziecko też może być zagrożone.
Niech zawsze i wszędzie pilnuje swoich napojów. Poinformuj, że przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików są coraz większym problemem. Powiedz, że po takich substancjach nabierze niewyobrażalnej ochoty na seks, straci samokontrolę, łatwo będzie je nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz niczego nie będzie pamiętało. Uczul, by nigdy nie przyjmowało napojów od nieznanych lub mało znanych mu osób. Jeśli idzie na parkiet, niech zostawi napoje pod opieką osoby zaufanej.

12 Zwróć uwagę, by Twoje dziecko:
Nigdy nie wybierało się na dyskotekę same - zawsze w gronie znajomych Nie wychodziło z dyskoteki samotnie - starało się wracać do miejsca zamieszkania w towarzystwie przyjaciół. Wychodząc z dyskoteki włożyło wierzchnie okrycie i wygodne obuwie - bardzo "swobodny" strój często prowokuje agresję.

13 PORADY DLA RODZICÓW Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży
szkolnej są obowiązani do zapewnienia bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej. Organizatorzy wypoczynku są również obowiązani zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną.

14 PORADY DLA RODZICÓW Organizator wyjazdu lub opiekunowie dzieci na kilka dni przed planowanym wyjazdem powinni zawiadomić najbliższą jednostkę policji o terminie i czasie wyjazdu autokaru. Policjanci sprawdzą dokumenty autobusu i kierowcy oraz zbadają stan trzeźwości kierującego.

15 Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek Rodzic powinien:
Organizacja wypoczynku sprawdzić, kto jest jego organizatorem wypoczynku (jaka organizacja czy instytucja) i czy posiada zaświadczenie o zgłoszeniu wypoczynku do kuratorium oświaty, dowiedzieć się, gdzie odbywa się wypoczynek (dokładny adres) oraz poznać czas jego trwania, sprawdzić, termin wyjazdu i powrotu oraz miejsce i czas odbioru dziecka. dowiedzieć się, w jaki sposób organizator zapewnia opiekę medyczną, zapytać, czy opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, sprawdzić, czy na czas przejazdu zapewniona jest właściwa opieka nad dziećmi

16 Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek Rodzic powinien:
Firma przewozowa powinna: posiadać zezwolenie na wykonywanie krajowego przewozu osób, posiadać tabor zastępczy na wypadek awarii, posiadać aktualne badania techniczne pojazdu, który na wyposażeniu ma 2 gaśnice, umieszczone w miejscu łatwo dostępnym, apteczkę, trójkąt odblaskowy, dysponować taką ilością miejsc w pojeździe, aby nie wystąpiła sytuacja przewożenia po troje dzieci na siedzeniu podwójnym oraz aby dzieci poniżej 12 lat nie były przewożone na przednich siedzeniach.

17 Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek Rodzic powinien:
posiadać kontakt do kierownika wypoczynku oraz do ośrodka poznać szczegółowo warunki, w jakich będzie przebywać dziecko znać szczegółowy program pobytu, z uwzględnieniem liczby godzin zajęć specjalistycznych, wycieczek lub innych atrakcji, otrzymać od organizatora listę rzeczy, które dziecko powinno zabrać ze sobą, zapoznać się z obowiązującym regulaminem uczestnika wypoczynku ustalić kwestię korzystania w trakcie wypoczynku przez dziecko z telefonu komórkowego, otrzymać od organizatora listę rzeczy, które dziecko powinno zabrać

18 Przed wyjazdem dziecka na letni wypoczynek Rodzic powinien:
sprawdzić, czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od nieszczęśliwego wypadku, ustalić z organizatorem kwestie odwiedzin dziecka, w wypadku pozostawania dziecka w trakcie leczenia ustalić z organizatorem kwestie przyjmowania przez dziecko leków (czy dziecko przyjmuje je samo czy opiekun mu w tym pomaga - jeśli tak, musi wiedzieć jakie dawki i w jakich odstępach czasowych dziecko ma je przyjmować – informacja od lekarza prowadzącego), poinformować organizatora o wszelkich nietypowych zachowaniach dziecka (moczenie w nocy, lunatykowanie, uczulenia żywieniowe, itp.), podać telefon kontaktowy do domu i innych bliskich osób ( więcej niż jeden kontakt), Pamiętać o utrzymywaniu systematycznego, ale nie za częstego kontakt z dzieckiem

19 ADRESY WAŻNYCH STRON Elektroniczna baza wypoczynku dzieci i młodzieży MEN - Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej dla rodziców i opiekunów wysyłających dzieci na letni wypoczynek – &id=584%3... Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, &id=1030%... Lista członków Polskiej Izby Turystyki -

20 MIŁEGO I BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU LETNIEGO PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
ŻYCZY PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA W SZCZECINKU Dziękujemy za uwagę mgr Dorota Patkowska mgr Małgorzata Lancmańska mgr Robert Zagrzejewski


Pobierz ppt "BEZPIECZNE WAKACJE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google