Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tu ka ż de miejsce opowiada swoj ą histori ę. Jankowo jest to niewielka wieś, położona ok. 4 km na zachód od Drawska Pomorskiego. Sąsiednie miejscowości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tu ka ż de miejsce opowiada swoj ą histori ę. Jankowo jest to niewielka wieś, położona ok. 4 km na zachód od Drawska Pomorskiego. Sąsiednie miejscowości."— Zapis prezentacji:

1 Tu ka ż de miejsce opowiada swoj ą histori ę

2 Jankowo jest to niewielka wieś, położona ok. 4 km na zachód od Drawska Pomorskiego. Sąsiednie miejscowości to : od południa ( 3 km ) Woliczno, od płn- zach ( 4 km) Zbrojewo, od płn-wsch (1,5 km) kolonia Janikowo Małe. Wieś usytuowana po zachodniej stroni szosy wojewódzkiej nr 149 ( Drawsko-Chociwel); Bezpośrednio po południowej stronie wsi wytyczona linia kolejowa Drawsko-Stargad. W sensie geograficznym wieś ulokowana na obszarze Pojezierza Drawskiego; Najblższą okolica z niewielkimi oczkami wodnymi i kompleksami lasów od zachodu.

3 1. Dwór Ericha Gropiusa. 2. Spichlerz. 3. Pralnia. 4. Kuźnia. 5. Kościół. 6. Dom mieszkalny dla robotników.

4 Dzie ł o wielkiego cz ł owieka warte ludzkich potrzeb

5 :Dane techniczne: Powierzchnia zabudowy: 260 m kwadratowe Kabatura spichlerza ( z dachem): 2965 m sześcienne Wyliczona, projektowana ilość przechowywanego zboża: 637m kwadratowych x o,50 x 2t/ m sześciennego = 637 ton

6 Spichlerz Jest jedynym obiektem z dawnego założenia folwarcznego, zachowanym w stanie niezmienionym. Między innymi zabezpieczał przyszłoroczne zasiewy i zapewniał pomyślność właścicieli. Budynek spichlerza zaprojektowano na planie trzech przenikających się prostokątów. Prostokąt centralny, to pięciokondygnacyjny budynek magazynowy, z ryzalitem w części środkowej, w którym usytuowano windy ręczne do transportu pionowego. Kondygnacja piwniczna części centralnej podzielona została na kilka komór ścianami poprzecznymi, z wejściami do nich od strony północnej. Na Przedłużeniu centralnego prostokąta usytuowano kubaturę o trzech kondygnacjach użytkowych. W kondygnacji przyziemia prawdopodobnie ustawiono maszyny potrzebne do czyszczenia, suszenia i przemiału zboża. Trzeci prostokąt, to wieńcząca całą kubaturę spichlerza, wieżowa klatka schodowa, łącząca wszystkie pomieszczenia, na wszystkich kondygnacjach, za wyjątkiem hali maszyn, wyciągnięta ponad kalenicę części centralnej. Na ostatniej kondygnacji wieży, umieszczono wyrównawczy zbiornik wodociągowy. Tak, wiec spichlerz pełnił również funkcję wieży ciśnień folwarku. Było to rozwiązanie techniczne ze wszach miar pożądane, zadając sobie sprawę, jak często spichlerze padały pastwą pożarów. Pomieszczenie magazynowe dolnej kondygnacji dachowej ) drugiego piętra), o powierzchni podobnej rozmiarami jak w dwóch dolnych kondygnacji, posiada dużą ilość słupów, zastrzałow i innych elementów konstrukcyjnych. Suszenie i konfekcjonowanie zboża odbywało się przez całą zimę. Klatka schodowa w wieży, służyła do komunikacji osób pracujących w spichlerzu, oraz sporadycznie do transportu,. N ostatniej kondygnacji użytkowej wieży, zamontowano stalowy zbiornik o pojemności około 5 m sześciennych Na wodę, którą do zbiornika tłoczono pompą umieszczoną w piwnicy ( pozostał tylko zbiornik hydroforowy), zaś woda, pod własnym ciężarem wytwarzała ciśnienie zdolne do zasilania całego folwarku. Biorąc pod uwagę wysokość, na której zamontowano zbiornik, ciśnienie w zaworach czerpalnych wynosiło około 1,3 atm. Na przedostatniej kondygnacji wieży, w ścianie południowej zamontowano zegar, o średnicy cyferblatu 95 centymetrów, widoczny na terenie całego obejścia. Pozostała tylko tarcza blaszana, nosząca liczne ślady przestrzeleń

7 Fundamenty, oraz część ścian piwnic są murowane z kamienia cyklopowego, obrobionego do lica. Kamień, to granit mogący pochodzić z najbliższej okolicy, gdzie występują duże ilości głazów narzutowych. Ściany parteru, jak też całego budynku były murowane z cegły wapienno-cementowej. Dachy zostały pokryte strzechą, na łączeniu z szerokimi okapami szalowanymi deskami. Pokrycie centralnej części spichlerza, wraz z ryzalitem wykonano dachówką karpiówką podwójnie ułożoną w koronkę. Pokrycie części budynku, w której znajdowały się maszyny wykonane jest dachówką cementową, czerwoną zakładkową. Wydaje się iż jest to pokrycie wtórne, wykonane w latach 70[tych. Pokrycie wieży wykonano dachówk ceramiczną tzw. Felcówką. Okna są dębowe o ramionach profilowanych, łączonych na wpust i pióro. Stalowe obicia drzwi i wrót, wykonane w technologii kowalskiej na gorąco. Elewacje są z cegły licowanej spoinowej płasko. Górne kondygnacje ryzalitu, oraz wieży wymurowane były cegłą w szkielecie ryglowym, tzw. Mur pruski. Spichlerz, po II wonie światowej używany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne do roku 1975. Od tego czasu jest nieużywany. Brak remontu czy nawet konserwacji bieżącej spowodował i nadal powoduje postępującą dewastacje. Od czerwca 2004 roku nowym właścicielem zabytku stałą się Gmina Drawsko Pomorskie

8 Budowę datuje się na 1905/1906r. Został on zaprojektowany przez słynnego niemieckiego architekta Waltera Gropiusa. Odwiedzał on w czasie studiów swojego wuja Ericha Gropiusa w ówczesnym Janikow. Właśnie dla niego W. Gropius zaprojektował kompleks folwarcznych budynków (kuźnia, budynek transformatora, budynki dla robotników folwarcznych, oraz słynny spichlerz).

9

10 . Jankowo. Dom mieszkalny dla robotników. Widok współczesny, od ulicy.

11

12

13

14

15 W Jankowie znajduje si ę du ż o atrakcji. Jest to okolica do której mo ż na wybra ć si ę na rodzinny spacer do parku dworskiego zwiedzaj ą c przy tym ró ż ne zabytki i poznaj ą c flor ę i faun ę tej przepi ę knej miejscowo ś ci. Jest tu tak ż e miejsce do grilowania po ł o ż one obok boiska.Od 2003 roku odbywaj ą si ę tu corocznie Powiatowy Turniej Si ł aczy, za którego organizacj ę odpowiada miejscowy so ł tys.

16


Pobierz ppt "Tu ka ż de miejsce opowiada swoj ą histori ę. Jankowo jest to niewielka wieś, położona ok. 4 km na zachód od Drawska Pomorskiego. Sąsiednie miejscowości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google