Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLIMAT POLSKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLIMAT POLSKI."— Zapis prezentacji:

1 KLIMAT POLSKI

2 KLIMAT POLSKI-CHARAKTERYSTYKA
Polska znajduje się strefie klimatu umiarkowanego o cechach przejściowych. Owa przejściowość wynika z faktu, iż nad obszarem naszego kraju ścierają się masy powietrza o różnych właściwościach - masy powietrza morskiego (wilgotnego) napływającego z zachodu znad obszaru Europy Zachodniej (znad Oceanu Atlantykiego) oraz kontynentalnego (suchego) ze wschodu znad rozległego lądowego obszaru Azji. Do głównych mas powietrza kształtujących klimat Polski należą: powietrze polarno-morskie (PPm) – dociera znad północnego Atlantyku, powietrze polarno-kontynentalne (PPk) – dociera znad Europy wschodniej i Azji, powietrze zwrotnikowo-morskie (PZm) – dociera znad Wyżu Azorskiego, powietrze zwrotnikowo-kontynentalne (PZk) – dociera znad północnej Afryki i obszaru Azji Mniejszej, powietrze arktyczne (PA) – dociera znad Morza Arktycznego.

3 powietrze polarno-morskie
MASA POWIETRZA POGODA powietrze polarno-morskie lato-chłodne,wilgotne; zima-łagodna,deszczowa powietrze polarno-kontynentalne lato-gorące,suche; zima-mroźna,sucha powietrze zwrotnikowo-morskie lato-burzowe zima-nagła odwilż powietrze zwrotnikowo-kontynentalne jesień Złota polska jesień powietrze arktyczne zima mroźna; wiosna zimni ogrodnicy (przymrozki)

4 CZYNNIKI NIEMETEREOLOGICZNE KSZTAŁTUJĄCE KLIMAT POLSKI
szerokość geograficzna- wysokość Słońca nad horyzontem w różnych porach roku jest różna co wpływa na zróżnicowanie temperatur powietrza i ciśnienia atmosferycznego; odległość od zbiorników morskich- Polska leży w centrum Europy, pomiędzy Oceanem Atlantyckim, Azją, dlatego jej zachodnia część jest pod wpływem klimatu morskiego ,a wschodnia –kontynentalnego; charakter podłoża- występowanie lasów, pól, łąk, wód powierzchniowych wpływa na występowanie klimatów lokalnych działalność człowieka- pyły przemysłowe i komunalne zwiększają zachmurzenie i opady nad terenami zabudowanymi ukształtowanie powierzchni- przewaga nizin oraz równoleżnikowy układ rzeźby terenu ułatwiają przemieszczanie się mas powietrza znad Oceanu oraz kontynentu, a bariera górska utrudnia dostęp powietrza zwrotnikowego z południa

5 źródło: http://www. wiking. edu

6 ELEMENTY KLIMATU POLSKI ŚREDNIA TEMPERATURA LIPCA I STYCZNIA
LIPIEC STYCZEŃ Średnia temperatura kształtuje się od 17°C w Polsce północnej do 18-19°C w Polsce środkowej. Średnia temperatura waha się o -1°C na zachodzie kraju do -5,5°C na Suwalszczyźnie. źródło:

7 ŚREDNIA ROCZNA TEMPERATURA AMPLITUDY
Średnia temp. maleje w miarę przesuwania się z zachodu na wschód. na Niz. Śląskiej wynosi ok..8°C , a na Pojezierzu Suwalskim 6°C. Średnia roczna amplituda temperatur wzrastają z zachodu na wschód źródło:

8 OKRES WEGETACJI REGIONY O NAJDŁUŻSZYM OKRESIE WEGETACJI
Okres wegetacji w Polsce trwa: 180 dni-góry do 190 dni-północny wschód Od 230 dni-południowy zachód REGIONY O NAJDŁUŻSZYM OKRESIE WEGETACJI Nizinie Śląskiej, Szczecińskiej, Pojezierzu Lubuskim, Kotlina Sandomierska i Oświęcimska, rejon Poznania REGIONY O NAJKRÓTSZYM OKRESIE WEGETACJI obszar gór, Pojezierze Suwalskie, Podlasie.

9 OPADY ATMOSFERYCZNE Średnia suma opadów w Polsce wynosi 600 mm, najmniej w strefie nizin środkowopolskich, najwięcej w górach oraz na Pojezierzu Pomorskim i Mazurskim Przeważają opady letnie, głównie frontalne, a w górach orograficzne. źródło:

10 WIATRY: W Polsce dominują wiatry zachodnie i północno-zachodnie (latem) oraz południowo wschodnie (zimą) W miarę przesuwania się na wschód rośnie udział wiatrów wschodnich W górach tworzą się wiatry typu fenowego, a w pasie wybrzeży cyrkulacja bryzowa źródło:Vademecum OPERON

11 POKRYWA ŚNIEŻNA Pokrywa śnieżna nie jest tylko sumą wszystkich spadłych śnieżynek. Tak naprawdę stanowi specyficzne ciało przyrody posiadające określone cechy i właściwości, w którym nieprzerwanie zachodzą zmiany i przeobrażenia pod wpływem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. I tak np. w momencie powstawania pokrywy śnieżnej istotnym czynnikiem ją kształtującym jest temperatura. Śnieg padający w temperaturze poniżej -10°C tworzy lekką puszystą warstwę nie związaną z podłożem tzw. puch. W momencie gdy temperatura rośnie i zawiera się w przedziale -10°C do -3°C płatki śniegu zaczynają się ze sobą łączyć tworząc tzw. puch zsiadły. Natomiast przy temperaturze wyższej od -3°C kryształy śniegu łatwo się łączą zarówno ze sobą jak i z podłożem. Mówimy wtedy o śniegu wilgotnym. źródło:Atlas Geograficzny Polska, kontynenty, świat wyd. Nowa era

12 KLIMATYCZNE PORY ROKU Wiosna 5-15°C Lato powyżej 15°C Jesień 5-15°C
Przedzimie 0-5°C Zima poniżej 0°C Przedwiośnie 0-5°C

13 KLIMATOGRAM graficzny diagram służący do zilustrowania cech klimatu dla danego miejsca. PRZYKŁADOWE KLIMATOGRAMY

14 Po podanych miejscowości dopasuj klimatogram: Warszawa, Suwałki, Świnoujście,

15 TO BYŁO NA MATURZE:

16

17

18

19

20

21 BIBLIOGRAFIA: Opracowała: Magdalena Słowikowska
Atlas Geograficzny Polska, kontynenty, świat wyd. Nowa era Opracowała: Magdalena Słowikowska


Pobierz ppt "KLIMAT POLSKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google