Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pogoda na długi przelot. Czego oczekujemy od pogody? Aby nosiło od rana do wieczora:;) Z 2-3/8 Cu o wysokich podstawach, najlepiej układające się w szlaki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pogoda na długi przelot. Czego oczekujemy od pogody? Aby nosiło od rana do wieczora:;) Z 2-3/8 Cu o wysokich podstawach, najlepiej układające się w szlaki."— Zapis prezentacji:

1 Pogoda na długi przelot

2 Czego oczekujemy od pogody? Aby nosiło od rana do wieczora:;) Z 2-3/8 Cu o wysokich podstawach, najlepiej układające się w szlaki przy niezbyt mocnym wietrze

3 Skąd napływ masy aby długi przelot był możliwy?

4 Rodzaje mas powietrza powietrze arktyczno-morskie (PAm), kształtujące się między Grenlandią i Szpiebergen; powietrze arktyczno-kontynentalne (PAk), kształtujące się na północnych obszarach Europy w okolicach Morza Barentsa; powietrze polarno-morskie (PPm), kształtujące się nad Północnym Atlantykiem; powietrze polarno-kontynentalne (PPk), kształtujące się nad obszarami Syberii; powietrze zwrotnikowo-morskie (PZm), kształtujące się w rejonie Azorów; powietrze zwrotnikowo-kontynentalne (PZk), kształtujące się nad obszarami Bliskiego Wschodu.

5 Kierunki napływu przeważających mas powietrza nad obszar Polski; PZk napływa rzadko i tylko latem. PAk napływa 4% dni w roku, w maju w aż 13,5% dni(zimni ogrodnicy) PPm PPk PZk PZm PAk PAm PPm

6 Transformacja mas powietrza w lecie; a – ciepłe i wilgotne morskie powietrze nad rozgrzanym lądem uchwiejnia się; b – napływ ciepłego powietrza nad chłodny ocean umacnia równowagę stałą.

7 Transformacja temperatury i wilgotności masy powietrza

8 Klasyfikacja termodynamiczna nazywa się taką masę powietrza, w której warunki do rozwoju prądów wstępujących nie są sprzyjające. Masą stałą nazywa się taką masę powietrza, w której warunki do rozwoju prądów wstępujących nie są sprzyjające. nazywa się taką masę powietrza, w której istnieją warunki sprzyjające, do rozwoju prądów wstępujących. Układ taki powstaje wówczas, gdy masa powietrza ma pod sobą dużo cieplejsze podłoże niż ona sama. Masą chwiejną nazywa się taką masę powietrza, w której istnieją warunki sprzyjające, do rozwoju prądów wstępujących. Układ taki powstaje wówczas, gdy masa powietrza ma pod sobą dużo cieplejsze podłoże niż ona sama.

9 Jeżeli nad Skandynawią utworzy się wyż to po jego wschodniej stronie napłynie do Polski bardzo zimne Pak. Po drodze nagrzewając się i uchwiejniając od cieplejszego podłoża.

10 Typowe dla tej masy jest bardzo wczesne powstawanie Cu oraz bardzo późne ich zanikanie-ok. 20-tej. Masa nie zawiera za dużo wilgoci więc Cu się nie rozlewają. Tak długo trwającą termikę obserwowałem w 2009 pod koniec kwietnia w Pile.

11 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Pogoda na długi przelot. Czego oczekujemy od pogody? Aby nosiło od rana do wieczora:;) Z 2-3/8 Cu o wysokich podstawach, najlepiej układające się w szlaki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google