Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Adrian Pyza 4i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Adrian Pyza 4i."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Adrian Pyza 4i

2 Konfiguracja karty sieciowej
Konfiguracja karty sieciowej może być wykonana podczas instalacji systemu pod warunkiem, że karta ta zostanie poprawnie rozpoznana przez system i dostępne będą odpowiednie sterowniki. Po zainstalowaniu karty sieciowej należy jeszcze skonfigurować usługi niezbędne do jej pracy oraz protokoły. W większości sieci komputerowych jest to TCP/IP. Okno konfiguracji protokołu internetowego należy otworzyć, używając polecenia: Start/Panel sterowania/Połączenia sieciowe/Połączenia lokalne/Właściwości (screen 1) Aby serwer w sieci można było łatwo odszukać, powinien mieć zawsze ten sam adres IP. Z tego powodu na ogół adres IP przypisuje się serwerowi ręcznie w oknie konfiguracji. Po wskazaniu protokołu internetowego należy wybrać przycisk Właściwości, aby otworzyć okno konfiguracji. (screen 2)

3 Screen 1 – okno właściwości
Screen 2 – okno konfiguracji TCP/IP

4 Modemy i porty COM Modem analogowy jest urządzeniem, które zamienia dane cyfrowe od komputera na analogowe sygnały elektryczne (modulacja). Sygnały te mogą być przesyłane przez analogową linię telefoniczną. Na drugim końcu linii znajduje się drugi modem, który zamienia analogowe sygnały na dane cyfrowe (demodulacja) i przesyła je do komputera. Mogą być montowane na płycie głównej lub w portach COM lub USB. Firmy telekomunikacyjne świadczą usługi umożliwiające dostęp do internetu za pomocą modemu analogowego, należy podłączyć modem do odpowiedniego gniazda lub portu komputera oraz za pomocą dostarczonego wraz z modemem kabla połączyć modem z gniazdem sieci telefonii stacjonarnej. Potem należy skonfigurować modem w oknie Połączenia sieciowe (screen 3). Należy również nawiązać połączenie z numerem dostępowym dostawcy telekomunikacyjnego (screen 4). Jeśli poprawnie wszystko zrobimy, pojawi się w prawym dolnym rogu ikona symbolizująca połączenie. Od tego momentu możemy korzystać z usług oferowanych przez sieć Internet.

5 Screen 3 – Okno połączeń sieciowych

6 Screen 4 – Nawiązywanie połączenia

7 Serwis stron WWW To usługa sieci Internet opartą na protokole http. Jest to publicznie dostępny system informacyjny oparty na otwartych standardach, aby uzyskać dostęp do informacji udostępnianej na serwerze www, należy posłużyć się programem komputerowym, nazywanym przeglądarką internetową. Przeglądarka interpretuje kod html i wyświetla stronę. Serwery www przechowują i udostępniają pliki tekstowe, graficzne, dźwiękowe, wideo oraz innych typów. Przykłady znanych przeglądarek to Opera, Mozilla Firefox. Do wyszukiwania informacji służą wyszukiwarki internetowe. Najbardziej znaną jest dzięki niej mamy dostęp do wszystkiego. Potocznie mówi się, że jeśli czegoś nie ma w google to po prostu nieistnieje. Przeglądarki posiadają tryb off-line, pozwala to na przeglądanie stron www bez dostępu do internetu, aby to zrobić należy przed tym pobrać stronę którą będziemy chcieli oglądać. Do pobierania stron służą programy np. teleport, lub wbudowane w przeglądarki.

8 Serwer PROXY Serwer pośredniczący – oprogramowanie lub serwer z odpowiednim oprogramowaniem, które dokonuje pewnych operacji (zwykle nawiązuje połączenia) w imieniu użytkownika. Często utożsamiany z pośrednikiem HTTP (HTTP proxy). Użytkownik zleca pośrednikowi zadania za pomocą odpowiedniego klienta. W przypadku usług FTP i HTTP jest to klient FTP i przeglądarka internetowa. Obok tych popularnych rozwiązań znane są także inne, jak np. pośredniki (proxy) aplikacyjne, transferujące zapytania aplikacji, w istocie pełni ono funkcję oprogramowania pośredniczącego i realizuje „trasowanie zależne od danych”. Inne rodzaje pośredników mogą obsługiwać np. sieciowe protokoły transmisji głosu i innych usług.

9 Zalety PROXY dużo krótszy czas oczekiwania na załadowanie się strony WWW (gdyż jest ona ściągana z blisko położonego serwera w sieci W3cache, który przeważnie używa szybkich łącz o wysokiej przepustowości), proxy-serwer ma lepsze łącza, niż bezpośrednie korzystanie z docelowego serwera – jeśli jest on wolny, zmniejszenie przepływu danych na dalekich dystansach (odciążenie słabszych łącz internetu), jeśli ktoś przed nami pobierał strony, lub inne zasoby przez ten proxy- serwer, to nasz komputer ściągnie ją z proxy od razu, ukrywanie adresu IP komputera na którym pracujemy. Konfiguracja przeglądarki w celu używania serwera pośredniczącego jest bardzo prosta, wymaga od nas znajomości adresu i numeru portu danego serwera proxy.


Pobierz ppt "Prezentacja Adrian Pyza 4i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google