Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

USŁUGA FTP 1. Definicja FTP. FTP (File Transfer Protocol, ang. protokół transmisji plików) jest protokołem typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "USŁUGA FTP 1. Definicja FTP. FTP (File Transfer Protocol, ang. protokół transmisji plików) jest protokołem typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie."— Zapis prezentacji:

1 USŁUGA FTP 1. Definicja FTP. FTP (File Transfer Protocol, ang. protokół transmisji plików) jest protokołem typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie plików z oraz na serwer poprzez sieć wykorzystującą protokół TCP/IP. 2. Korzystanie z usługi FTP. Serwer FTP to komputer znajdujący się w sieci który posiada zainstalowane oprogramowanie zdolne rozpoznawać i realizować połączenia oraz udostępniać zasoby innym użytkownikom za pomocą protokołu FTP. Klient FTP – to program za pomocą, którego użytkownik łączy się z serwerem FTP. Publiczne IP – umożliwia wykorzystanie pełnych możliwości usługi.

2 USŁUGA FTP 3.Ratio i Quota.
Ratio jest to stosunek danych wysłanych do pobranych np. pobraliśmy 100 MB a wysłaliśmy 60 MB więc ratio wynosi 0,60 czyli należy jeszcze wysłać 40 MB gdyż ratio powinno wynosić minimum 1,00. Jest to wskaźnik który pokazuje czy się dzielimy danymi które ściągamy. Quota (ang. przydział) umożliwia nam kontrolowanie maksymalnej ilości danych przechowywanych na dysku przez użytkowników lub grupy. Dzięki niej będzie można ustawić jak dużo miejsca na pliki będzie posiadał poszczególny użytkownik ftp.

3 USŁUGA FTP 4. Instalacja i konfiguracja serwera FTP w systemie Windows XP. Aby utworzyć własny „serwer” FTP musimy wykonać następujące czynności: a) Instalujemy serwer IIS z płytki z Windows XP: - Otwieramy Panel sterowania, a następnie Dodaj lub usuń programy  Dodaj/usuń składniki systemu Windows.

4 USŁUGA FTP - Odszukujemy i zaznaczamy Internetowe usługi informacyjne (IIS), wybieramy przycisk Szczegóły, w którym zaznaczamy Usługa FTP (File Transfer Protocol) i OK

5 USŁUGA FTP - Trwa instalacja składników.

6 USŁUGA FTP - Gdy serwer zostanie poprawnie zainstalowany kliknij na przycisk Zakończ.

7 USŁUGA FTP b) Konfiguracja:
Zainstalowany serwer FTP nie oferuje dużych możliwości, ale dla niewymagających wystarczy. - Kliknij na Start  Uruchom i wpisujemy: %SystemRoot%\system32\inetsrv\iis.msc. Rozwijamy nazwę komputera, wybieramy Witryny FTP  Domyślna witryna FTP i wybieramy Właściwości. Pojawia się takie okno:

8 USŁUGA FTP - W zakładce Konta zabezpieczeń zaznaczamy tak jak poniżej:

9 USŁUGA FTP - w zakładce Katalog macierzysty wybieramy katalog , w którym udostępnione będą pliki oraz możemy nadać odpowiednie uprawnienia: Odczytaj Zapisz Rejestruj wizyty

10 USŁUGA FTP - Łączymy się z serwerem, a nasz adres FTP to ftp:// Najlepiej połączyć się z nim za pomocą specjalnego klienta FTP. - Możemy przejść do zakładki Witryna FTP. Na samym dole okna znajduje się przycisk Bieżące sesje. Po kliknięciu na niego zobaczymy użytkowników podłączonych aktualnie do FTP. Możemy dowolnego z nich wyrzucić.

11 USŁUGA FTP Program Cesarftp, który działa niezależnie od Windows XP, a oferuje nam znacznie większe możliwości. Instalacja: 1. Po uruchomieniu instalatora pojawia nam się pytanie o instalację, a na drugim informacja o instalacji (naciskamy Next).

12 USŁUGA FTP 2. Informacja o licencji (FREEWARE) oraz wybór miejsca gdzie zainstalować program.

13 USŁUGA FTP 3. Ustawiamy nazwę, pod jaką ma znaleźć się skrót do serwera w Menu Start oraz zaznaczamy, czy chcemy mieć ikonkę/skrót na pulpicie.

14 USŁUGA FTP 4. Informacja o planowanej informacji, instalacja i koniec instalacji.

15 USŁUGA FTP 5. Pierwsze uruchomienie i należy odblokować nasz program.

16 USŁUGA FTP Uruchomienie i konfiguracja
1. Tworzymy konto użytkownika naciskając na odpowiednią ikonkę.

17 USŁUGA FTP 2. Tworzymy: - konto użytkownika: proba – login: uczen,
hasło: test. Naciskamy File Access Rights aby udostępnić pliki.

18 USŁUGA FTP 3. Pojawia nam się okno, w którym dwa górne panele pokazują katalogi i pliki w systemie. Wybieramy katalog do udostępnienia i przeciągamy go do lewego dolnego panelu. Następnie zamykamy to okno i klikamy "OK" w panelu “User and Group Settings dialog”. Restartujemy serwer i OK.

19 USŁUGA FTP 4. W zakładce Ban możemy zablokować jakiegoś użytkownika.

20 USŁUGA FTP 5. W zakładce Ratio możemy określić warunki wymiany plików.

21 USŁUGA FTP 6. Logowanie za pomocą Windows Commander. Nazwa użytkownika
Hasło użytkownika Wpisujemy adres serwera FTP

22 USŁUGA FTP 7. Połączenie ustanowione.


Pobierz ppt "USŁUGA FTP 1. Definicja FTP. FTP (File Transfer Protocol, ang. protokół transmisji plików) jest protokołem typu klient-serwer, który umożliwia przesyłanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google