Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ewolucja stron WWW Historia Informatyki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ewolucja stron WWW Historia Informatyki."— Zapis prezentacji:

1 Ewolucja stron WWW Historia Informatyki

2 Ważne strony WWW

3 Czym jest strona WWW? Strony WWW od początku swojego istnienia zbudowane są z tagów HTML (HyperText Markup Language). Tagi definiują semantyczne znaczenie poszczególnych elementów. Tagi pozwalają zagnieżdżać elementy zewnętrzne takie jak pliki graficzne, filmy itd. Najważniejsza funkcjonalność: hypertext czyli odnośniki pozwalające łatwo przenosić się na inne strony

4 Rozwój HTML Język HTML powstał w ośrodku naukowo-badawczym CERN, był dziełem Tima Bernersa-Lee w 1991 r. Specjalnie utworzona organizacja Internet Engineering Task Force w 1995 r. opublikowała pierwszą oficjalną specyfikację języka HTML noszącą nazwę HTML 2.0. Od tego samego roku standardem HTML zajmuje się World Wide Web Consortium, które w 1997 r. publikuje kolejną wersję: HTML 3.2, w 1998 r. HTML 4.0, a w roku 1999 HTML 4.1. Następcą HTML jest XHTML, jego specyfikacja 1.0 pojawiła się w roku 2000, a 1.1 w roku 2001.

5 Co jest odpowiedzialne za wygląd stron WWW
Najważniejszym elementem definiującym wygląd stron jest CSS - Cascading Style Sheets. CSS pozwala definiować kolory, krój czcionki, układ strony, grafiki tła itd. Reguły CSS podłączane są do poszczególnych elementów strony, ale i do dowolnych zakresów elementów. Wyłączenie działania CSS sprawia, że strona pomimo braku zdefiniowanego układu graficznego wciąż jest czytelna.

6 Rozwój CSS Pierwszy CHSS (Cascading HTML Style Sheets) został zaprezentowany przez Håkona Wium Lie w 1994 roku. W powstałym World Wide Web Consortium Lie wraz z Bertem Bosem w 1996 r. opublikowali standard CSS 1. W 1998 r. powstał CSS 2, a wersja 2.1 z problemów z implementacją w przeglądarkach jest w dalszym ciągu w fazie zatwierdzania.

7 Wpływ firm na WWW Możliwość osadzania zewnętrznych elementów na stronach internetowych przyczyniła się do szybkiego rozwoju i propagowania WWW jako atrakcyjnej formy przekazu. Od początku istnienia próbowano coraz bardziej uatrakcyjnić wygląd witryn przez stosowanie grafik. Jednak mała przepustowość sieci w tym czasie ograniczała inwencję twórców. Poza tym strony były nieruchome…

8 Wpływ firm na WWW Rozwiązaniem okazał się program FutureSplash Animator pozwalający tworzyć lekkie, wektorowe animacje w roku 1996. Pod koniec tego roku firma Macromedia kupiła firmę FutureWave Software – producenta FutureSplash. Inwestycja opłaciła się, bo z nowopowstałego Macromedia Flash 1.0 korzystały strony tak popularne jak Microsoft MSN, The Simpsons i Disney Daily Blast Macromedia Flash uczynił animacje interaktywnymi

9 Flash Macromedia niemal co roku wydawała nową wersję swojego programu coraz bardziej przekształcając go w środowisko programistyczne. Z prostych banerów i bardzo schematycznych animacji popularne „flesze” stały się prawdziwymi aplikacjami, grami, interaktywnymi prezentacjami. Ale przełom wraz z rozwojem szerokopasmowego dostępu do Internetu przyniosła wersja Flash MX z 2002 roku, ponieważ dała możliwość strumieniowego przesyłania plików wideo.

10 Dynamiczne strony WWW Od początku istnienia strony WWW były statyczne – to po prostu pliki tekstowe umieszczone na serwerze WWW. Wraz ze wzrostem popularności Internetu zaczęły się rozwijać środowiska umożliwiające witrynom reagować na działania użytkownika: PHP (w roku 1995), ASP Microsoftu (około 1998 r.), Java (około 1999 r.), Najpopularniejszym środowiskiem, dzięki niekomercyjnej licencji i otwartemu kodowi źródłowemu, a co za tym idzie największej dostępności dla użytkowników, stało się PHP.

11 PHP W roku 1995 Rasmus Lerdorf udostępnił kod źródłowy PHP Tools 1.0. W 1997 roku pojawiło się PHP/FI 2.0. W 1997 roku rozwój PHP przejęli Zeev Suraski i Andi Gutmans. W 1998 roku wydali PHP 3.0, który dał początek kolejnym wersjom. Wokół PHP powstała społeczność programistów używających go na swoich stronach WWW. PHP stał się najtańszym sposobem na zaistnienie w Sieci, ale także na tworzenie dynamicznych, żyjących stron WWW. Zaczęły powstawać fora dyskusyjne, miejsca w Internecie pozwalające na publikowanie własnej twórczości przez zwykłych Internautów. Tak narodził się Web 2.0

12 Web 2.0 W 2004 roku nazwano w ten sposób trend w Internecie prowadzący do tego, że zwykli, nie mający zdolności technicznych, Internauci mają możliwość współtworzenia Internetu. Łatwość obsługi spowodowała, że popularność zdobyły takie miejsca jak: fora dyskusyjne, blogi, Wikipedia, witryny takie jak My Space (w 2006 r.).

13 Youtube Z rozwoju trendu Web 2.0 oraz technologii przesyłania dźwięku i wideo powstał jeden z najciekawszych serwisów ostatnich lat: Youtube.com przyczyniający się do powolnego zmniejszania znaczenia telewizji. Po co oglądać telewizję skoro można ją tworzyć?


Pobierz ppt "Ewolucja stron WWW Historia Informatyki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google