Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ROZWÓJ APLIKACJI PRZY WYKORZYSTANIU ZEND Jakub Lesiński IV EMII.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ROZWÓJ APLIKACJI PRZY WYKORZYSTANIU ZEND Jakub Lesiński IV EMII."— Zapis prezentacji:

1 ROZWÓJ APLIKACJI PRZY WYKORZYSTANIU ZEND Jakub Lesiński IV EMII

2 Zanim przejdziemy do Zend Framework warto dowiedzieć się czym jest sam framerwork. Według definicji Wikipedii w programowaniu komputerowym framerwork to szkielet budowy aplikacji. Jego zadaniem jest definicja struktury aplikacji oraz ogólny mechanizm jej działanie. Ponadto framework dostarcza także zestaw komponentów i bibliotek ogólnego przeznaczenia do wykonywania określonych zadań.

3 Frameworki stosowane są m.in. do: - systemów wspomagania decyzji, - aplikacji modelowania finansowego, - aplikacji internetowych.

4 Zalety frameworków: efektywność (mniejsza ilość kodu do napisania), poprawa jakości kodu oraz niezawodność.

5 Wady frameworków złożoność (ich opanowanie nie jest łatwe), wydajność.

6 Istnieją cztery kategorie, które wyróżniają frameworki jako samodzielną kategorię oprogramowania: odwrócenie sterowania, domyślne zachowanie, rozszerzalność, zamknięta struktura wewnętrzna.

7 ZEND FRAMEWORK Zend Framework jest frameworkiem przeznaczonym do tworzenia aplikacji WWW w języku PHP Jego twórcą jest firma softwareowa Zend Technologies, założona w 1997 roku i mają swoją siedzibę w USA (również biura w Izraelu, Francji i Niemczech), przez dwóch Izraelczyków, Zeeva Suralskiego i Andiego Gutmansa - absolwentów tamtejszego uniwersytetu

8 O rozwój programu dbają również niezależni programiści Zend Framework jest rozpowszechniany na licencji BSD (zgodna z zasadami wolnego oprogramowania, skupia się na prawach użytkownika – zezwala nie tylko na modyfikacje kodu i jego rozprowadzanie w takiej postaci, ale także na rozprowadzanie produktu bez postaci źródłowej).

9 Zend Framework powstał na początku 2005 roku. Wówczas na rynku popularne były takie frameworki jak: Spring Framework, Rail oraz Ruby. Oficjalne przedstawienie Zenda nastąpiło w październiku 2005 roku na specjalnie zorganizowanej konferencji Wersje rozwojowe udostępniono w kwietniu 2006 roku. Rok i trzy miesiące później ukazało się pierwsze stabilne wydanie.

10 Zend Framework jest zbiorem uniwersalnych bibliotek PHP przeznaczonych do tworzenia aplikacji WWW. Biblioteki te dostarczają podstawowe mechanizmy, na których opiera się działanie aplikacji, a także dodatkowe biblioteki użytkowe, które obsługują np. wysyłanie maili.

11 Podstawowe założenia Zend Framework to: stopień swobody pozostawiony programiście (nie narzuca żadnego konkretnego wzorca lub sposobu postępowania w danych sytuacjach), promowanie dobrych praktyk programistycznych wśród programistów PHP.

12 Jeżeli chodzi o wymagania, to od wersji 1.7.0 Zend Framework wymaga PHP w wersji 5.2.4 lub nowszej. Poprzednie wydania zadowoliły się wersją 5.1.4 Zend Framerwork można pobrać w formacie.zip oraz.tar i.gz z domowej strony projektu znajdującej się pod adresem: http://framework.zend.com/download.

13 Żeby rozpocząć zabawę z Zend Framework, trzeba zrozumieć układ folderów projektu, aby wiedzieć co gdzie umieścić. Następnie należy poznać idee kontrolerów akcji i funkcje pliku lauoutu. Kolejny etap to według autora blogu Zend Framework dla Zielonych – modyfikowanie plików konfiguracyjnych w ograniczonym zakresie, w zależności od potrzeb oraz pliki odpowiedzialne za model danych.

14 PHP Według Wikipedii - PHP to obiektowy, skryptowy język programowania, który służy generowaniu stron internetowych w czasie rzeczywistym, Z kolei jak podaje oficjalny podręcznik PHP – jest to powszechnie używany język skryptowy ogólnego przeznaczenia, który jest szczególnie przystosowany do tworzenia aplikacji internetowych, także przez zagnieżdżanie wewnątrz języka HTML.

15 składania PHP wywodzi się z języków C, Java oraz Perl. Głównym celem języka jest umożliwienie programistom szybkiego tworzenia stron internetowych, ale PHP umożliwia znacznie więcej, twórcą PHP jest duńsko-grenlandzki programista Rasmus Lerdorf, główne zastosowanie PHP to tworzenie skryptów po stronie serwera WWW. Pozostałe to chociażby przetwarzanie danych z poziomu wiersza poleceń, czy pisanie programów pracujących w trybie graficznym.

16 pierwsza wersja PHP (dokładnie PHP/FI) została stworzona w 1994 roku jako zestaw skryptów Perla służący do monitorowania internautów odwiedzających witrynę Rasmusa Lerdorfa (twórcy). Następnie autor przepisał je w języku C i dodał nowe opcje, w czerwcu 1995 roku Lerdoef udostępnił kod źródłowy PHP Tools 1.0, a kilka miesięcy później połączył go z innym stworzonym przez siebie narzędziem – Form Interpreterem.

17 dwaj izraelscy programiści, Zeev Suralski i Andi Gutmans (założyciele firmy Zend Technologies) przepisali kod PHP całkowicie od nowa, i tak w 1998 powstał PHP 3.0, następca PHP/FI, ci sami programiści postanowili jeszcze bardziej udoskonalić swój projekt. Raz jeszcze przepisali kod PHP. Za cel postawili sobie poprawę modułowości i wydajności złożonych aplikacji. Wersję PHP 4.0, która ukazała się w maju 2000 roku zaczęto budować wokół nowego silnika języka skryptowego Zend Engine.

18 w lutym 2003 roku Izraelczycy pokazali światu wersję alpha PHP 5.0.0. Półtorej roku później doczekaliśmy się wersji stabilnej. Wyróżniającą cechą 5.0.0 był całkowicie nowy model programowania obiektowego, w listopadzie 2005 roku ukazała się wersja PHP 5.1, z kolei w niespełna rok później PHP 5.2, wersja 5.3 ujrzała światło dzienne pod koniec czerwca 2009 roku. Wówczas wprowadzono język obsługi przestrzeni nazw, wyrażenia lambda i domknięcia. Aktualna wersja (wydana w sierpniu 2011 roku) to PHP 5.3.8

19 aby zainstalować PHP potrzebne jest samo PHP, serwer WWW (dla Windows to IIS) oraz przeglądarka internetową. Można także wynająć przestrzeń na serwerze komercyjnym, dzięki czemu unika się własnoręcznej konfiguracji. Wówczas pisze się tylko skrypty, następnie umieszcza się je na serwerze i ogląda wyniki tego w przeglądarce

20 STRONY INTERNETOWE: http://pl.wikipedia.org/wiki/Framework http://pl.wikipedia.org/wiki/Zend_Framework http://pl.wikipedia.org/wiki/Zend_Technologies http://pl.wikipedia.org/wiki/PHP http://www.php.net/manual/pl/preface.php


Pobierz ppt "ROZWÓJ APLIKACJI PRZY WYKORZYSTANIU ZEND Jakub Lesiński IV EMII."

Podobne prezentacje


Reklamy Google