Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PODSTAWY. Co to jest HTML? HTML (HyperText Markup Language) to język formatowania dokumentów elektronicznych, który pozwala uformować tekst oraz połączyć

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PODSTAWY. Co to jest HTML? HTML (HyperText Markup Language) to język formatowania dokumentów elektronicznych, który pozwala uformować tekst oraz połączyć"— Zapis prezentacji:

1 PODSTAWY

2 Co to jest HTML? HTML (HyperText Markup Language) to język formatowania dokumentów elektronicznych, który pozwala uformować tekst oraz połączyć go z grafiką. Dzięki HTML dokumenty mogą łączyć hipertekstowe powiąznia ("linki") tworząc strukturę, po której porusza się użytkownik. Obecnie w dokumentach HTML można zagnieżdżać dźwięk, animację, sekwencje video. Jednakże wymaga to najczęściej dodatkowych rozszerzeń, wykraczających poza sam język HTML.

3 Komenda występuje bezpośrednio po prologu i sygnalizuje początek dokumentu zakodowanego przy pomocy języka HTML, zaś oznacza koniec. Komenda ta "nie robi" nic poza tym i jej pominięcie nie wywołuje z reguły żadnych skutków. Jednakże dla poprawności, czytelności i stosowania "dobrego stylu" należy jej używać.

4 Pomiędzy początkiem komendy i jej końcem znajduje się nagłówek dokumentu zawierający wiele ważnych informacji, które zwykle nie są wyświetlane ale niejednokrotnie wpływają na interpretacje całości lub części dokumentu. To jest tytuł

5 Jeśli program tworzący strony daje w wyniku dokument w kodzie ISO to deklaracja ma postać:

6 Pomiędzy początkiem komendy i jej końcem znajduje się cały dokument interpretowany przez przeglądarkę. Atrybuty tej komendy mogą definiować kolor tła, kolor tekstu i elementów hipertekstowych. Odpowiednie atrybuty będą prezentowane w toku następnych lekcji omawiających stosowanie koloru itp.

7 Główną komendą formatującą akapit jest. Jeśli używamy jej poprawnie (tzn. zgodnie ze specyfikacją HTML), ujmując pomiędzy i całość tekstu akapitu, to możemy stosować atrybut ALIGN oznaczający: ALIGN=left - równanie do lewej ALIGN=center - centrowanie ALIGN=right - równanie do prawej

8 Składnia polecenia jest następująca: Adres pliku może być względny lub bezwzględny. Adres względny może wyglądać następująco: SRC="graf.jpg" - jeśli plik graf.jpg jest w tym samym folderze co dokument SRC="obrazki/graf.jpg" - jeśli plik graf.jpg jest w folderze podrzędnym (o nazwie obrazki) w stosunku do foldera dokumentu SRC="../graf.jpg" - jeśli plik graf.jpg jest w folderze nadrzędnym

9 Tabelki są bardzo użyteczną strukturą, która pozwala nie tylko tworzyć tabele i zestawienia ale również budować ogólny szkielet strony, lub dokładnie kontrolować położenie różnych elementów względem siebie i całości strony. Tabele definiuje się w trzech krokach: najpierw defiuje się ramy tabeli (TABLE) potem definiuje się wiersz (TR) zaś w wierszu poszczególne komórki (TD lub TH)

10 AUTOR Autorem tej skromnej prezentacji jest Ireneusz Połeć. Treść została przedstawiona bardzo ogólnie, ponieważ nie ma możliwości omówić całego htmla w kilku slajdach. Dla ciekawych zapraszam do kursów, których jest mnóstwo w Internecie.


Pobierz ppt "PODSTAWY. Co to jest HTML? HTML (HyperText Markup Language) to język formatowania dokumentów elektronicznych, który pozwala uformować tekst oraz połączyć"

Podobne prezentacje


Reklamy Google