Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyk. Aleksandra Antosik Kl. Ig

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyk. Aleksandra Antosik Kl. Ig"— Zapis prezentacji:

1 Wyk. Aleksandra Antosik Kl. Ig
WYPŁATY NETTO!!! Wyk. Aleksandra Antosik Kl. Ig

2 W jaki sposób oblicza się wysokość pensji netto?
MENU W jaki sposób oblicza się wysokość pensji netto? Jakie są zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne Zadanie do tematu: Jakie są zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne Rozwiązanie zadania do tematu: jakie są zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne Dziękuję

3 W jaki sposób oblicza się wysokość pensji netto?
Trzeba pamiętać, że wynagrodzenie wykazane w umowie to wynagrodzenie brutto. Kwota ta jest podstawą naliczania podatku dochodowego oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Po ich odjęciu pozostaje wynagrodzenie netto, czyli pieniądze, które wpływają na konto pracownika. W związku z tym, że kwota wynagrodzenia brutto zasila różnego rodzaju fundusze i znaczna jej część trafia do fiskusa, faktyczna wypłata (wynagrodzenie netto) jest dużo mniejsza.

4 Jakie są zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne?
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, należy wskazać trzy rodzaje zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Są to:  zaliczki miesięczne,  zaliczki kwartalne,  zaliczki w formie uproszczonej. Składka na ubezpieczenie społeczne jest płacona przez pracownika i pracodawcę. Podstawę do wyliczenia składek stanowi wynagrodzenie brutto. ZUS dokonuje podziału składki w następujący sposób: 19,52 proc. — na ubezpieczenie emerytalne, 13 proc. — na ubezpieczenie rentowe, 2,45 proc. — na ubezpieczenie chorobowe, 0,9 – 3,6 proc. — na ubezpieczenie wypadkowe.

5 Zarabiam mniej więcej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Polsce
Prawdą jest, że większość Polaków zarabia niewiele. Nieliczni mogą pochwalić się wysokimi, odbiegającymi od normy zarobkami. Przeanalizujmy zatem, ile pracownik otrzyma na rękę, gdy pracodawca zagwarantuje mu w umowie kwotę minimalnego wynagrodzenia. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2008 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie wynosi zł.

6 Rozwiązanie do zadania Zarabiam mniej więcej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie w Polsce
Pan X zarabia brutto 1126 zł. Składka na ubezpieczenie emerytalne: 9,76 proc. x 1126 zł. = 109,9zł Składka na ubezpieczenie rentowe: 1,5 proc. x 1126 zł. = 16,89zł Składka na ubezpieczenie chorobowe: 2,45 proc. x 1126 zł. = 27,59 Składka na ubezpieczenie zdrowotne: 9 proc. x (1126zł -109,9zł -16,89zł -27,59) zł = 87,45zł Zaliczka na podatek: 39 zł Pan X otrzyma na rękę: 845,18

7 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "Wyk. Aleksandra Antosik Kl. Ig"

Podobne prezentacje


Reklamy Google