Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień Bezpiecznego Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień Bezpiecznego Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Dzień Bezpiecznego Internetu
"Surfuję. Respektuję"

2 Dzień Bezpiecznego Internetu
Obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK)

3 "Surfuję. Respektuję" Podczas tegorocznych obchodów DBI zwracamy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

4 korzystania z Internetu
Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

5 1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

6 2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

7 3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć
3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

8 4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś, jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

9 5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś, kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

10 6. Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

11 7. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz, muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

12 8. Szanuj innych użytkowników Internetu
8. Szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali ciebie.

13 9. Szanuj prawo własności w Sieci
9. Szanuj prawo własności w Sieci. Jeżeli posługujesz się materiałami znalezionymi w Internecie, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.

14 10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne
10. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym, pamiętaj aby zawsze skonsultować to z rodzicami. Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

15 11. Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych Ci osób
11. Uważaj na e otrzymane od nieznanych Ci osób. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków  przesłanych przez obcą osobę! Mogą na przykład zawierać wirusy. Najlepiej od razu kasuj maile od nieznajomych.

16 12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu
12. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą  tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

17 13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze
13. Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit czasu, który poświęcasz komputerowi i staraj się go nie przekraczać.

18 14. Jeżeli prowadzisz w Internecie stronę lub bloga, pamiętaj, że mają do niego dostęp również osoby o złych zamiarach. Nigdy nie podawaj na swojej stronie adresu domowego, numeru telefonu, informacji o rodzicach itp. Bez zgody rodziców nie publikuj też na niej zdjęć swoich, rodziny ani nikogo innego, kto nie wyrazi na to zgody.

19 15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie
15. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które cię interesują i które często odwiedzasz.

20 16. Jeżeli twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest surfowanie po Sieci. Zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im, jak szukać  w Internecie informacji.

21 17. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj się z rodzicami. Nigdy nie podawaj numeru karty kredytowej, nie wypełniaj internetowych formularzy  bez wiedzy i zgody rodziców.

22 18. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer
18. W sieci krąży coraz więcej wirusów, które mogą uszkodzić komputer. Dlatego koniecznie zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Porozmawiaj o tym z rodzicami i wspólnie wybierzcie, a następnie zainstalujcie odpowiedni program.

23 Zagrożenia Niebezpieczne kontakty
Pamiętaj, że nie wszyscy w Internecie mają wobec Ciebie dobre zamiary, nawet jeśli tak mówią. W Internecie oszukiwać jest łatwiej niż w prawdziwym życiu. Nie wierz, we wszystko, co usłyszysz od osób, które znasz tylko w Internecie.

24 Zagrożenia Szkodliwe kontakty
Zdarzyć się może, że ktoś obrazi Cię na czacie, wyśle nieprzyjemnego a lub wiadomość na komunikatorze, a może po prostu pisze do Ciebie, choć Ty tego nie chcesz. W Internecie każdy zostawia ślady, po których policja może go znaleźć. Jeśli zdarzy Ci się, że internetowy kontakt sprawia Ci przykrość, powiedz o tym rodzicom lub zaufanej osobie dorosłej. Możesz również skontaktować się z helpline.org.pl.

25 Zagrożenia Ujawnienie Twoich prywatnych danych
Twoje prywatne dane nie powinny wpaść w niepowołane ręce! Adres , numer telefonu, adres, zdjęcie czy różnego rodzaju hasła (do poczty, komunikatora, czatu) to informacje, które należy chronić w trosce o własne bezpieczeństwo.

26 Zagrożenia Szkodliwe treści
to takie teksty, zdjęcia, filmy i nagrania, które są nielegalne lub przeznaczone tylko dla dorosłych. Kontakt z nimi może być dla Ciebie przykry, mogą Cię przestraszyć, zawstydzić lub spowodować, że poczujesz się źle. Jeśli zdarzyło Ci się napotkać w Internecie szkodliwe treści – powiedz o tym rodzicom lub skontaktuj się z dyżurnet.pl, aby treści te zostały usunięte i nikomu już nie zagrażały.

27 Zagrożenia Wirusy i złośliwe programy
Wirusy i inne złośliwe programy mogą zniszczyć pliki na Twoim komputerze, albo sprawić, że korzystanie z niego będzie trudne lub nawet niemożliwe. Chronić należy się poprzez stosowanie aktualnego antywirusa i zapory sieciowej. Bardzo ważne jest również korzystanie tylko z nośników, na których wiemy co się znajduje. Tę samą zasadę warto stosować również do nieznanych stron internetowych.

28 Zagrożenia Spam To wiadomości , które trafiają na Twoją skrzynkę, choć nie są Ci potrzebne. Spam może przeszkadzać w znalezieniu w nim listu na który czekasz, może też zawierać szkodliwe treści i wirusy. Dlatego warto korzystać z anty-spamu w poczcie, a swój adres chronić i nie podawać nikomu bez potrzeby.

29 Zagrożenia Włamania Zdarzyć się może, że ktoś zobaczy, jakie hasło wpisujesz logując się na pocztę, do komunikatora czy na czacie. Znając Twoje hasło, osoba taka może zrobić co tylko chce, a dla innych użytkowników Internetu wyglądać to będzie na Twoje działania. Aby uniknąć kłopotów i nieprzyjemności wymyślaj dobre hasła, to jest długie i skomplikowane. Nie używaj jako haseł imienia swojego, przyjaciela, czy zwierzaka, daty urodzenia itd. – te hasła są popularne i łatwo je odgadnąć.

30 Cyberprzemoc to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim Internetu i telefonów komórkowych.  Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce doświadcza go ponad połowa młodych internautów!!! Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:    Wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu,  Robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody,  Publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają,  Podszywanie się pod kogoś w Sieci. Pomimo, że akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, to potrafią wyrządzać bardzo dużą krzywdę. 

31 Ofiary cyberprzemocy Film 1 Film 2

32 Cyberprzemoc w Internecie
 Jeśli jesteś ofiarą cyberprzemocy : Zapisuj wiadomości od osoby, która Cię napastuje. Są to dowody cyberprzemocy. Poinformuj o tym kogoś, komu ufasz. Zostanie samemu w takiej sytuacji to najgorsze co może Cię teraz spotkać. Niezwłocznie zawiadom o tym policję Szukaj pomocy na stronach związanych z problemem cyberprzemocy.

33 Tu znajdziesz pomoc: www.dyzurnet.pl tel. 801-615-005
tel tel  

34 A na to pytanie odpowiedzcie już sobie sami…
…A Ty kim naprawdę jesteś w sieci ???

35 WYNIKI ANKIETY PRZEPROWADZONEJ WŚRÓD UCZNIÓW PUBLICZEGO GIMNAZJUM W SZEWNIE

36 1. Ile godzin dziennie spędzasz przed komputerem?

37 2. W jakim celu korzystasz z komputera?

38 3.Gdzie najczęściej korzystasz z Internetu?

39 4.Czy możesz się obyć bez komputera i Internetu?

40 5.Czy rodzice interesują się sposobem spędzania przez Ciebie czasu przed komputerem?

41 6.Czy rodzice w jakikolwiek sposób limitują Ci czas spędzony przed komputerem?

42 7. Czym dla Ciebie jest wirtualny świat Internetu?

43 8.Czy słyszałeś/łaś lub czytałeś/łaś o zagrożeniach związanych z poznawaniem nowych osób przez Internet?

44 9.Czy zawierasz znajomości w Internecie?

45 10.Jakie prywatne informacje podawałeś /łaś przez Internet?

46 11.Czy według Ciebie częste korzystanie z Internetu może mieć wpływ na ograniczenie realnych kontaktów międzyludzkich?

47 Pracę wykonali: Jakub Bera Konrad Dunal Kamil Kłokocki Kinga Kucharska
Oliwia Reczka Paweł Rycąbel Krzysztof Szewczyk Opiekun: mgr Eulalia Jedlikowska


Pobierz ppt "Dzień Bezpiecznego Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google