Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SCIENCE FICTION Gatunek literacki lub filmowy ukazuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora i opiera się na hipotetycznym rozwoju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SCIENCE FICTION Gatunek literacki lub filmowy ukazuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora i opiera się na hipotetycznym rozwoju."— Zapis prezentacji:

1 SCIENCE FICTION Gatunek literacki lub filmowy ukazuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora i opiera się na hipotetycznym rozwoju nauki i techniki. Najczęstszymi motywami fikcji naukowej jest umiejscowienie akcji na innych planetach, wędrówki kosmiczne oraz kontakt z obcą cywilizacją.

2 Najpopularniejszy film science fiction
MATRIX 1999 Gatunek: Akcja, Sci-Fi Premiera: 13 sierpnia 1999 (Polska) 31 marca 1999 (świat) Produkcja: Australia, USA Reżyseria: Andy Wachowski, Lana Wachowski Scenariusz: Andy Wachowski, Lana Wachowski Główne role: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving Budżet: ok dolarów Kontynuacja: “Matrix: Reaktywacja”, “Matrix: Rewolucja”

3 MATRIX Opis: Film opowiada o dwóch światach: wirtualnym i rzeczywistym. Ludzie żyją w niewiedzy. Myślą, że egzystują w normalnym świecie, ale się mylą i to bardzo. To, co uważają za prawdziwe, wcale takie nie jest. Jest to tylko bardzo dobra imitacja realiów. Jeden człowiek, Thomas A. Anderson, pracownik firmy komputerowej, domyśla się prawdy. Jako jego drugie "ja" - haker Neo, próbuje odkryć, kim jest tajemniczy Morfeusz, który rzekomo zna tajemnicę ukrywana przed ludzkością. Media podają, że jest on niebezpiecznym przestępcą. Pewnego dnia to Morfeusz odnajduje Neo i oferuje mu odpowiedzi na dręczące pytania. Bohater musi zdecydować: poznać prawdę o otaczającym go świecie bez możliwości powrotu do błogiej ignorancji, czy dalej żyć w niewiedzy i zapomnieć o całej sytuacji. Neo wybiera prawdę.

4 “Matrix”

5 Najpoczytniejsza powieść science fiction
2001: Odyseja kosmiczna Powieść Arthura C. Clarke’a, która powstała w wyniku współpracy z Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do amerykańskiego fantastycznonaukowego filmu fabularnego “2001: Odyseja kosmiczna” w reżyserii Kubricka. Pierwsza część cyklu “Odyseja kosmiczna”, którą kontynuuje część “2010: Odyseja kosmiczna”, “2061: Odyseja kosmiczna” i “3001: Odyseja kosmiczna”.

6 2001: Odyseja kosmiczna Opis:
Akcja opowieści rozpoczyna się w czasach prehistorycznych. Następnie zostaje przeniesiona w rok Oba "czasy" łączy tajemniczy Monolit, który najpierw odkrywają przodkowie ludzi na Ziemi (to dzięki jego tajemniczemu wpływowi małpoludy użyły pierwszego narzędzia), a następnie w ludzie na Księżycu (w kraterze Tycho). Podczas drugiego odkrycia Monolit wysyła sygnał radiowy w kierunku Saturna. Z tego powodu półtora roku później (2001) w kierunku tej planety, na pokładzie statku “Discovery”, wyrusza ziemska ekspedycja. Podczas owej ekspedycji osią powieści stają się zmagania astronautów z komputerem HAL 9000, który postępuje zgodnie z wynikiem funkcjonowania sztucznej inteligencji, w którą został wyposażony.

7 Najbardziej intrygujący bohater science fiction
TERMINATOR Terminator jest określany jako “doprowadza do kresu” - w domyśle kończącego życia, czyli zabójca. Potwierdza to wielokrotnie krytykowany przez fanów tytuł “Elektroniczny zabójca”, pod którym film wszedł do polskich kin. Tytułowy terminator w pierwszej części serii jest androidem, który został wysłany w przeszłość w celu zlikwidowania Sary Connor, matki przywódcy rebeliantów, nielicznych ludzi, którzy walczą w przyszłości z cyborgami o przetrwanie.

8 Najbardziej niezwykłe miejsce akcji
PANDORA Księżyc planety Polifem, na której rozgrywa się akcja filmu AVATAR. Nowy świat, zamieszkały przez humanoidalną rasę zwaną Na'vi, kryje wiele skarbów i surowców, które dla człowieka mają nieocenioną wartość.

9 PANDORA Pandora jest księżycem fikcyjnego gazowego olbrzyma – Polifema – krążącego po orbicie Alfa Centauri. Znajduje się około 4,4 roku świetlnego od Ziemi. Podróż na nią trwa około 6 lat. Pandora bardzo przypomina Ziemię. Mimo to środowisko księżyca Polifema jest o wiele bardziej niebezpieczne i bardziej zdradzieckie niż na Ziemi. Jednak występują na obu planetach bardzo podobne stworzenia, jeżeli chodzi o wygląd, odżywianie się, polowanie, zwyczaje i rozmnażanie. Rośliny, choć z pozoru też podobne do naszych, bywają zupełnie inne. Zdecydowaną większość tutejszej flory stanowią rośliny kolorowe, bardzo rzadko spotykane naturalnie na Ziemi. Wiele z nich absorbuje trujące gazy z atmosfery, co znalazło powszechne zastosowanie na Ziemi. Atmosfera Pandory jest dla człowieka zabójcza. Głównym składnikiem jej atmosfery jest dwutlenek węgla. Innym trującym dla człowieka gazem występującym w atmosferze Pandory jest siarkowodór. Jedynym znanym zasobem mineralnym jest unobtanium. To właśnie on jest powodem pojawienia się ludzi na księżycu. Rdzennymi mieszkańcami Pandory są inteligentni Na’vi, rasa bardzo podobna do ludzkiej. Różnicą jest 3-metrowy wzrost, kolor skóry, proporcje ciała, twarzy oraz obecność ogona i warkocza kryjącego skomplikowany system nerwowy. Mają zorganizowane społeczeństwo. To waleczne stworzenia, bardzo podobne do ziemskich Indian.

10 Wykonała: Wiktoria Stec kl.3G
Dziękuję za uwagę. Wykonała: Wiktoria Stec kl.3G


Pobierz ppt "SCIENCE FICTION Gatunek literacki lub filmowy ukazuje wydarzenia umiejscowione w przyszłości wobec czasów autora i opiera się na hipotetycznym rozwoju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google