Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anomalia sond Pionier Czy winne jest światło? Festiwal Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN 16 września 2006.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anomalia sond Pionier Czy winne jest światło? Festiwal Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN 16 września 2006."— Zapis prezentacji:

1 Anomalia sond Pionier Czy winne jest światło? Festiwal Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN 16 września 2006

2 Program badania Układu Słonecznego Lata 1958-1978, 20 sond Pierwsze misje: w kierunku Księżyca, między orbitą Ziemi a Wenus, pomiary promieniowania Słońca Sondy kosmiczne Pionier Najsłynniejsze: Pionier 10 i 11 Badanie zewnętrznych planet: Jowisza i Saturna Pierwsze sztuczne obiekty, które opuściły Układ Słoneczny

3 Pionier 10 i 11

4 Gdzie teraz jest Pionier 10? 90 razy dalej od Słońca niż Ziemia, światło przebywa tę odległość w ponad 12 godzin Za ok. 2 mln lat dotrze do Aldebarana......z tabliczką - listem do kosmitów

5 Anomalia sond Pionier Przed wystrzeleniem sondy kosmicznej oblicza się jej przewidywaną orbitę, uwzględniając m.in.: tory planet przyciąganie grawitacyjne efekty relatywistyczne... ? Można następnie porównać przewidywane położenie i prędkość z rzeczywistym. W przypadku sond Pionier nie zgadza się! Pomiary wykazują, że sondy są hamowane pewną niewielką, nie przewidzianą siłą!

6 Jak mierzyć prędkość sondy? Do bardzo dokładnego mierzenia prędkości Pioniera wykorzystuje się efekt Dopplera. Wysokość dźwięku zależy od prędkości jego źródła: v Wyższy dźwięk Niższy dźwięk Podobnie jest dla fal radiowych:

7 Anomalia sond Pionier (2) Można obliczyć, o ile powinna zmienić się częstość sygnału radiowego po przesłaniu go do sondy i z powrotem...... a następnie porównać tę częstość z wynikiem obserwacji. Wykres pochodzi z pracy Indication, from Pioneer 10/11..., J.D. Anderson i in. Gdzie tkwi błąd? Tego nikt nie wie!!!

8 Czy winne jest światło? Pierwsza z możliwości: za anomalię odpowiada jakiś klasyczny efekt, którego nie wzięliśmy pod uwagę: nieznane, niewidoczne obiekty w Układzie Słonecznym Być może winne jest światło, dokładniej: fale radiowe, którymi mierzymy prędkość. pył międzyplanetarny, hamujący sondę rozszerzanie się Wszechświata...

9 A może nowe prawa fizyki? Skoro nie udaje się wyjaśnić anomalii Pioniera w obrębie znanych zjawisk, to może jesteśmy na tropie nowych praw fizyki? Zmieńmy teorię względności! Teoria strun! Pole skalarne! Zmodyfikowana grawitacja! Ciemna materia!

10 Pierwsza planeta odkryta na podstawie matematycznych przewidywań: Odkrycie Neptuna Zaburzenia ruchu Urana udało się wyjaśnić w ramach znanej fizyki; ich badanie doprowadziło do odkrycia nowej planety. tablice ruchu Urana obserwacje Urana pokazały rozbieżność z tablicami okazało się, że ruch Urana zaburza inna, nieznana planeta

11 Promieniowanie cieplne Rozgrzane ciała świecą w różny sposób w zależności od temperatury. Długość fali Natężenie Klasyczna teoria Doświadczenie W tym przypadku badanie rozbieżności między teorią a doświadczeniem doprowadziło do mechaniki kwantowej, nowej teorii fizycznej.

12 Co dalej z anomalią Pioniera? Dokładne zbadanie anomalii sond Pionier może nas doprowadzić do lepszego zrozumienia znanych zjawisk fizycznych...... a może nawet do odkrycia nowych praw fizyki! Dlatego warto przyjrzeć się temu zjawisku dokładnie!

13 Plany na przyszłość Ilustracja pochodzi z pracy A mission to explore the Pioneer anomaly, H. Dittus i in.


Pobierz ppt "Anomalia sond Pionier Czy winne jest światło? Festiwal Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN 16 września 2006."

Podobne prezentacje


Reklamy Google