Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksander Wolszczan Urodzony 29 kwietnia 1946r w Szczecinku astronom, specjalista z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksander Wolszczan Urodzony 29 kwietnia 1946r w Szczecinku astronom, specjalista z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej."— Zapis prezentacji:

1 Aleksander Wolszczan Urodzony 29 kwietnia 1946r w Szczecinku astronom, specjalista z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej

2 Krótki życiorys Absolwent i profesor uniwersytetu w Toruniu( dyr.Centrum Astronomii UMK), korespondent PAN.Od 1982r pracował w USA –najpierw w Cornell Univercity w Ithaca i Princeton Univercity, później jako prof. Univercity of Pennsylvania w Filadelfii; Członek Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego i Międzynarodowej Unii Radiowej.

3 Osiągnięcia Odkrycia - Przez wiele lat prowadził obserwacje w Arecibo (Portoryko), uwieńczone odkryciem w 1990 pulsara - PSR B (Pulsar jest rodzajem gwiazdy neutronowej , czyli gwiazdy w końcowej fazie jej ewolucji, wyróżniającej się tym, że wysyła w regularnych, niewielkich odstępach czasu impulsy promieniowania elektromagnetycznego). Analiza danych pozyskanych dzięki temu odkryciu doprowadziła Wolszczana do wniosku, że pulsar oddalony od nas o około 1500 lat świetlnych okrążają dwie planety o masach 3,4 i 2,8 masy Ziemi i orbitach odpowiednio 0,36 i 0,47 jednostek astronomicznych. Był to pierwszy poza Układem Słonecznym układ planetarny we wszechświecie, którego istnienie udało się stwierdzić empirycznie.Swoje ustalenia Wolszczan ogłosił w 1992, a potwierdził dalszymi badaniami w Mimo początkowych wątpliwości niektórych uczonych, uważa się dziś za dobrze udokumentowane.

4

5 W lutym 2005r na konferencji w Aspen w Kloroado ogłosił, że wraz z
M. Konackim odkryli jeszcze czwartą planetę w układzie w konstelacji panny W maju 2007r wraz z grupą polskich astronomów odkrył planetę HD 17092b krążącą wokół gwiazdy HD Do tego celu użył teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie.

6 Laureat licznych nagród, m. in. Fundacji Nauki Polskiej, Fundacji A
Laureat licznych nagród, m.in. Fundacji Nauki Polskiej, Fundacji A.Jurzykowskiego. Nagrody m.in. Beatrice Tinsley Amer. Towarzystwa Astronomicznego. Przez naukowe pismo "Nature" uznany za autora jednego z 15 fundamentalnych odkryć z dziedziny fizyki, dając mu miejsce obok prac Roentgena i Einsteina. Uhonorowany Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina i tytułem Ambasadora Miasta Szczecina. 1     

7 „To odkrycie i uderzające podobieństwo układu planetarnego pulsara do wewnętrznej części naszego systemu planetarnego dostarcza ważnych wskazówek do planowania przyszłego poszukiwania planet podobnych do Ziemi krążących wokół najbliższych gwiazd" – powiedział o swoim odkryciu Aleksander Wolszczan.

8 Agnieszka Piecuch Kl.1A październik 2007r


Pobierz ppt "Aleksander Wolszczan Urodzony 29 kwietnia 1946r w Szczecinku astronom, specjalista z zakresu fizyki gęstej materii i astronomii planetarnej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google