Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA WIZYTY STUDYJNEJ w KAYSERI w TURCJI zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Uczenie się przez całe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA WIZYTY STUDYJNEJ w KAYSERI w TURCJI zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Uczenie się przez całe."— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA WIZYTY STUDYJNEJ w KAYSERI w TURCJI zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Uczenie się przez całe życie" IWONA SUŁKOWSKA ZESPÓŁ SZKÓŁ ZAWODOWYCH NR 3 w KATOWICACH

2 Wizyta odbyła się w dniach 13-17 października 2008r. Temat wizyty : Vocational education and training in a lifelong learning perspective Co to jest wizyta studyjna? To krótkie spotkanie w małych grupkach nauczycieli z różnych krajów europejskich pracujących w podobnych obszarach kształcenia.

3 Organizatorem pobytu uczestników wizyty w Kayseri był wicedyrektor średniej szkoły technicznej w Kayseri pan Yakup Yuksel, który zadbał o zorganizowanie programu szkoleniowego i kulturalnego, noclegu i wyżywienia. Razem ze mną w wizycie wzięli udział: Barbara Hale z Walii i Valentin Corozo z Granady

4 Podróżowałam austriackimi liniami lotniczymi z Warszawy przez Wiedeń do Ankary, a w drodze powrotnej z Ankary przez Monachium do Warszawy. Trasę o długości ponad 360 km z Ankary do Kayseri przebyłam autokarem w ciągu 5 godzin.

5 W czasie podróży obserwowałam mijane okolice. Droga była pusta, a okolice niezamieszkałe. Czasem w środku pustkowia wyrastało osiedle wieżowców. Wkrótce na horyzoncie pojawiło się Kayseri – miasto o prawie milionowej liczbie mieszkańców, położone u stóp wygasłego wulkanu Erciyes o wysokości 3917 m.

6 Zakwaterowani zostaliśmy w hotelu Ayata. Nocleg w jednoosobowym pokoju kosztował 60 euro.

7 Gościła nas średnia szkoła techniczna, w której uczy się 1200 uczniów w zawodach: mechanik, technik włókiennictwa, chemik i informatyk. 30% młodzieży stanowią dziewczęta. Prezentujemy się przed budynkiem szkolnym z nauczycielami języka angielskiego. W szkole pracuje ośmiu nauczycieli j. angielskiego i jeden nauczyciel j. niemieckiego

8 Uczniowie tureckiej szkoły mają podobne warunki nauki w szkole a system kształcenia jest zbliżony do naszego. Nie zdają egzaminów kończących szkołę, natomiast zdają egzaminy na studia. Uczniowie są grzeczni i uprzejmi dla nauczycieli. Prawie połowa z nich pochodzi z rodzin wielodzietnych, ubogich. Obowiązują ich mundurki i obuwie szkolne.. Szkoła ma estetyczną stołówkę, w której uczniowie jedzą lunch w czasie godzinnej przerwy w południe. Lunch kosztuje 1,5 liry tureckiej. Zajęcia zaczynają się o 8.30 Uczniowie mają ok.35 godzin zajęć tygodniowo. Podręczniki szkolne kupuje im szkoła. Szkoła nie ma problemu z naborem do klas pierwszych.

9 Dokonałam prezentacji systemu edukacji zawodowej w Polsce i opowiedziałam zgromadzonym uczniom, jak przedstawia się funkcjonowanie szkoły zawodowej : czego młodzież się uczy, jak wygląda szkolny dzień, jakie egzaminy można zdawać po zakończeniu nauki. Prowadziłam fragmenty lekcji języka angielskiego dla uczniów tureckiej szkoły

10 Zdjęcie po lewej stronie przedstawia warsztat włókienniczy gdzie uczennice uczą się tkactwa. Drugie zdjęcie przedstawia zajęcia z literatury narodowej przy użyciu komputerów dla bardzo licznej klasy w szkole podstawowej.

11 Odwiedziliśmy również jedyną prywatną szkołę i prywatny uniwersytet, niedawno otwarte w Kayseri. Widok na budynek. Sala gimnastyczna.

12 W czasie wizyty studyjnej zwiedziliśmy dwa centra szkolenia zawodowego dla dorosłych, trzy szkoły średnie zawodowe i dwie podstawowe. W czasie spotkań z dyrekcją szkół wymienialiśmy doświadczenia, opinie i informacje na temat systemów edukacji, zasad funkcjonowania szkół, problemów edukacyjnych i wychowawczych.

13 Zostaliśmy zaproszeni do Izby Przemysłowej w Kayseri W czasie spotkania omawialiśmy problemy i rozwiązania w zakresie współpracy i kooperacji między szkołami zawodowymi a zakładami przemysłowymi.

14 Byliśmy gośćmi w prywatnej fabryce nici bawełnianych.

15 Kayseri jest dużym przemysłowym miastem. Chociaż jest tu wiele meczetów i zabytków miasto robi wrażenie europejskiej metropolii.


Pobierz ppt "PREZENTACJA WIZYTY STUDYJNEJ w KAYSERI w TURCJI zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencję Programu Uczenie się przez całe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google