Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze."— Zapis prezentacji:

1 Dopalacze

2 Rodzicu! Wyobraź sobie, że Twoje dziecko mogło już tego próbować!

3 Czy oznacza to, że młodzi ludzie nie potrafią bawić się bez „wspomagania”?

4 Dopalacze – stosowana w Polsce, potoczna nazwa różnego rodzaju produktów zawierających substancje psychoaktywne, które do niedawna nie znajdowały się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Spożycie ich ma na celu wywołanie w organizmie jak najwierniejszego efektu narkotycznego substancji nielegalnych.

5 W Polsce dopalaczami są nazywane produkty zawierające związki stanowiące pochodne zakazanych substancji psychoaktywnych (np. amfetaminy) lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. Stopień ich szkodliwości na zdrowie i potencjał uzależniający jest przedmiotem badań i analiz, które jednak ze względu na liczbę znanych i ciągle wynajdowanych substancji psychoaktywnych, nie nadążają za zmianami ich składu przez producentów.

6 Dopalacze wprowadzono do obrotu jako "produkty kolekcjonerskie, nienadające się do spożycia", w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Ze względu na to, że substancje w nich zawarte nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, dopalacze mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.

7 Dopalacze można podzielić na 3 grupy:
środki pochodzenia głównie roślinnego (susze, kadzidełka), które się pali w fajkach czy wykonuje z nich tzw. skręty lub spala w pomieszczeniu tak jak kadzidełka. Mają one powodować efekty zbliżone do palenia marihuany czy opium; środki pochodzenia głównie syntetycznego, sprzedawane w formie tabletek lub proszków w torebkach, które zawierają zazwyczaj rozmaite mieszanki różnych grup związków działających psychoaktywnie; środki syntetyczne zawierające jedną, konkretną substancję, sprzedawane w postaci znaczków do lizania, małych pigułek i w innych formach; środki te są stosunkowo najmniej popularne.

8 Powój hawajski Szałwia wieszcza

9 Fly Agaric Wild Dagga

10 TFMPP Mefedron

11 BZP – (N-benzylopiperazyna)
JWH – 018

12 Na początku października 2010 roku,
na podstawie wydanej na wniosek minister zdrowia, kontrowersyjnej z prawnego punktu widzenia decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, w całej Polsce zamknięto i opieczętowano większość obiektów, które prowadziły sprzedaż dopalaczy.

13 Wg danych z Centrum Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia akcja zamknięcia sklepów przyniosła znaczący efekt zmniejszenia liczby pacjentów na oddziałach toksykologicznych w całej Polsce. Do 18 października 2010 było 304 przypadki z podejrzeniem zatrucia dopalaczami i 18 zgonów. Po zamknięciu sklepów z dopalaczami liczba osób z podejrzeniem zatrucia tymi substancjami zmniejszyła się do 16.

14 Obecnie dokonano zmiany ustawy
o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w której m.in. zdelegalizowano wytwarzanie, handel i reklamę wszelkich środków zastępczych, które zdefiniowano jako substancje zastępcze używane zamiast środka odurzającego lub substancji psychotropowych w takich samych celach jak środki odurzające (narkotyki).

15 Uboczne skutki zażywania dopalaczy

16 - migreny, bóle głowy, zawroty głowy, bezsenność, stany lękowe, zmiany nastroju, dezorientacja, rozdrażnienie, zaburzenia uwagi, urojenia, halucynacje, ataki szału, stany depresyjne, zaburzenia pamięci krótkotrwałej, niepokój, omamy przekrwienia gałek ocznych, oczopląs, rozszerzenie źrenic, nadwrażliwość na światło zgrzytanie zębami, szczękościsk, suchość w jamie ustnej trudności z oddychaniem, podrażnienia śluzówek nosa, krwawienia z nosa kołatanie serca, przyspieszenie tętna, bóle w klatce piersiowej drgawki, odwodnienie organizmu, zaburzenia koordynacji ruchowej, uczucie swędzenia i mrowienie ciała, zwiększone pocenie się, uczucie fali zimna, podwyższenie temperatury ciała nawet do 40C, zaczerwienienie skóry -bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, brak apetytu A nawet śmierć!!!

17 Mity i fakty o dopalaczach

18 MIT PIERWSZY: „Substancje zawarte w dopalaczach są bezpiecznymi odpowiednikami nielegalnych narkotyków”. To fałsz. Wystarczy tylko zapoznać się z działaniem niektórych substancji zawartych w dopalaczach. Jedną z nich jest N-benzylopiperazyna (BZP), która ma działanie podobne do amfetaminy. Najczęściej ma postać białego proszku. Efekty uboczne zażywania tej substancji to np. bóle brzucha, nudności, kołatanie serca, wymioty, brak apetytu, stany lękowe, rozdrażnienie a nawet drgawki. TFMPP ma również postać białego proszku, najczęściej w formie pastylek lub kapsułek. Powoduje m.in. migreny, utratę apetytu, bezsenność, wymioty. Mefedron, który na opakowaniu ma najczęściej adnotację „sole do kąpieli”. To biały proszek, który rozpuszcza się w wodzie. Działania niepożądane są podobne do ekstazy – szczękościsk, oczopląs, niepokój przechodzący w stany paranoidalne, halucynacje. Połączony z innymi substancjami może być przyczyną zgonu.

19 MIT DRUGI: „Dopalacze to tylko mieszanki ziołowe, więc nie mogą szkodzić”. To fałsz. W „naturalnych” dopalaczach można znaleźć m.in. substancję Fly Agaric. To nic innego, jak susz z kapelusza muchomora plamistego lub czerwonego, który się przeżuwa bądź zaparza. Powoduje liczne efekty uboczne, m.in. osłabienie, nadmierną potliwość, zawroty głowy, podniesienie ciśnienia, wymioty, biegunkę. Często prowadzi do nagłego rozszerzenia źrenic, co w kontakcie ze światłem może powodować ślepotę. Argyreia nervosa, czyli powój hawajski. Zawiera LSA, który jest podobny do LSD. Wywołuje silne halucynacje wzrokowe i słuchowe, bezsenność, nadwrażliwość na światło, trudności z oddychaniem, uczucie swędzenia na całym ciele. Istnieją doniesienia o próbach samobójczych po spożyciu LSA.

20 BOOM (tzw. EUFORYCZNA SÓL
KOLEKCJONERSKA) - PRODUKT O MENTOLOWYM AROMACIE, W PIERWSZYCH DNIACH OKAZAŁ SIĘ BEZAPELACYJNYM LIDEREM. Na opakowaniu tego produktu widnieją informacje: Produkt nie do spożycia przez ludzi. Produkt wyłącznie do celów kolekcjonerskich. Trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. W razie przypadkowego połknięcia skontaktować się z lekarzem. Sposób użycia: Rozsypać w pomieszczeniu z dala od przeciągu.

21

22 że Wasze dzieci posiadają
Jeśli zauważą Państwo, że Wasze dzieci posiadają w domu takie przedmioty (szisza, lufka, fifka), być może jest to sygnał, że już próbowały dopalaczy.

23


Pobierz ppt "Dopalacze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google