Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praca klasy I THK. Koń i jego początki: PIERWSZE KONIE Przed około 60 milionami lat rozpoczęła sie ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła sie ona.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praca klasy I THK. Koń i jego początki: PIERWSZE KONIE Przed około 60 milionami lat rozpoczęła sie ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła sie ona."— Zapis prezentacji:

1 Praca klasy I THK

2 Koń i jego początki: PIERWSZE KONIE Przed około 60 milionami lat rozpoczęła sie ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła sie ona w Ameryce P ó łnocnej od prastarego konia Eohippus ("koń jutrzenki").

3 Eohippus Przednie kończyny z pięcioma palcami, ale palec duży (czyli pierwszy), nie dotykał ziemi i znajdował się w stanie zaniku. Na kończynach tylnich występowały tylko 3 palce, 2 boczne były już w stanie szczątkowym, słabo widoczne z pod sk ó ry. Żył w lasach i żywił się liśćmi. żył przed 60 do 40 milionami lat w Ameryce P ó łnocnej i Eurazji. zwierzę małe, mające 25 - 50 cm wysokości w kłębie.

4 Rozwinął sie przed 25 - 11 milionami lat. Przodek konia domowego m ó gł już opuścić lasy i rozpoczął życie w stepie. Pierwszy zwierzęciem trawożernym, miał około 1 metra wysokości w kłębie oraz kończyny zakończone przezroczystym palcem przechodzącym w twarde kopyto. Merychippus

5 Żył przed około 6 milionami lat (w epoce g ó rnego pliocenu) wygladem przypominał dzisiejszego konia. Pliohippus miał około 122 cm wysokości, był zwierzęciem jednopalczastym o kończynach zaopatrzonych w twarde kopyta i podobnie jak Merychippus żyjącym w stepie i żywiącym się trawą. Pliohippus

6 Equss Przed 2 do 1 miliona lat, w drugiej połowie epoki lodowcowej, powstał z Pliohippus "prawdziwy" koń-Equss caballus (od łac. caballine=pochodzący od konia). Gatunek Equss wędrował między kontynentami polądowych mostach, kt ó re istniały, aż do końca epoki lodowcowej. Przywędrował z Ameryki P ó łnocnej i Południowej do Europy, Azji, Afryki. Pod koniec epoki lodowcowej, prawdopodobnie wskutek zmian klimatycznych, Equss wymarł całkowicie w Ameryce, jednak przeżył on w Starym Świecie. R ó żnorodne warunki życia spowodowały powstanie na Starym Świecie wielu gatunk ó w dzikiego konia, z kt ó rych trzy uznano za przodk ó w dzisiejszego konia domowego. Są to : koń leśny, dziki koń azjatycki ( znany r ó wnież jako koń Przewalskiego) i tarpan. Badacze przypuszczają, że koń leśny zapoczątkował powstanie ras zimnokrwistych, a dzisiejsze konie gorącokrwiste, jak r ó wnież kuce, powstały poprzez krzyż ó wki dzikiego konia azjatyckiego i tarpana.

7 Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce). Inaczej można hodowlę uszlachetniającą określić jako świadome działanie człowieka mające na celu poprawę populacji genetycznej zwierząt, aby pokolenie potomne było lepsze od pokolenia rodzicielskiego. Hodowla uszlachetniająca ma na celu otrzymanie bardziej wartościowych pod względem genetycznym i komercyjnym odmian albo ras.

8 Najstarsza stadnina: Najstarsza stadnina koni na ziemiach polskich została założona w 1817 roku w Janowie Podlaskim, po kongresie wiedeńskim na wniosek Rady Administracyjnej Kr ó lestwa Kongresowego za zgodą cara Aleksandra

9 Padok: Padok (ang. Paddock) ogrodzony, piaszczysty albo trawiasty plac przeznaczony do wychowu młodych koni oraz do ich rekonwalescencji po przebytych chorobach i urazach. Padoki przy hipodromach i torach wyścig ó w konnych służą dżokejom do ostatecznego przygotowania się do zawod ó w przed wyjściem na tor, dosiadania konia i autoprezentacji publiczności, graczom i bukmacherom.

10 Do podstawowych ras koni zaliczamy: Czysta Krew Arabska (oo) Pełna Krew Angielska (xx) Hanowerska (han) Andaluzyjska (PRE) Konik Polski (kp) Huculska (hc)

11 Wykonali: Katarzyna Sorbicka Anna Marszałek Paweł Woźniak


Pobierz ppt "Praca klasy I THK. Koń i jego początki: PIERWSZE KONIE Przed około 60 milionami lat rozpoczęła sie ewolucja dzisiejszego konia domowego. Zaczęła sie ona."

Podobne prezentacje


Reklamy Google