Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konie."— Zapis prezentacji:

1 Konie

2 BUDOWA CIAŁA 1. potylica 2. grzywa 3. kłąb 4. grzbiet 5. krzyż 6. nasada ogona 7. ogon 8. podudzie 9. staw skokowy 10. nadpęcie tylne 11. staw pęcinowy 12. pęcina 13. kasztan 14. puzdro lub wymię 15. zad 16. mostek 17. kopyto 18. koronka 19. nadpęcie przednie 20. staw nadgarstkowy 21. pierś 22. łopatka 23. szyja 24. ganasz 25. broda 26. nozdrze 27. grzywka

3

4 MAŚCI Zmienność maści koni jest uwarunkowana genetycznie i zależy od wzajemnego ułożenia 39 genów , co powoduje ogromną rozmaitość umaszczenia koni. Maści dzieli się na dwie grupy: podstawowe-czyste i złożone

5 Maści podstawowe-czyste
Maść biała Włosy tułowia, kończyn, grzywy i ogona są wyłącznie białe. Skóra jest pigmentowana, cielista. Róg kopyt zawsze jest jasny. Tak umaszczone konie występują bardzo rzadko. Odmianą maści białej jest postać albinotyczna. W skórze, włosach, i tęczówce oka nie występuje pigment. Źrebięta rodzą się białe.

6 Maści podstawowe-czyste
Maść gniada Na tułowiu, głowie i szyi występuje maść brunatna, na kończynach aż po stawy skokowe i nadgarstkowe - czarna, grzywa i ogon też czarny. Wyróżniamy kilka rodzajów maści gniadej: maść gniada z konopiastą grzywą, maść karogniada, maść jasnogniada, maść złotogniada, maść dzikogniada.

7 Maści podstawowe-czyste
Maść izabelowata Izabelowata właściwa, izabelowata zwykła Odcienie: jasna, złota, ciemno izabelowata.

8 Maści podstawowe-czyste
Maść buława Jest to sierść brązowa z odcieniem żółtawym albo popielatym lub żółtawopłowa. Grzywa i ogon są ciemne lub całkiem czarne. Na grzbiecie występuje ciemna pręga. Kończyny są ciemne z przewagą włosów czarnych. Na nadgarstkach i podbarczach mogą występować ciemne poprzeczne prążki. Jest to cecha charakterystyczna dla ras prymitywnych. Odcienie: 1. ciemnobułana - sierść ciemnozółtopłowa bez połysku 2. jasnobułana - sierść jasnożółtawa, niekiedy z połyskiem.

9 Maści podstawowe-czyste
Maść kasztanowata Charakteryzuje się sierścią żółtawą, rudą, aż do brunatnej. Grzywa i ogon tej samej lub nieco jaśniejszej barwy. Maść ta dawniej była zwana cisawą.

10 Maści podstawowe-czyste
Maść siwa Całe ciało konia pokrywają włosy białe do ciemnoszarych, skóra konia jest ciemna.

11 Maści podstawowe-czyste
Maść kara Jest to sierść czarna na całym tułowiu i kończynach. Grzywa i ogon również czarne.

12 Maści złożone Maść srokata Umaszczenie jest łaciate, obok plam jednej z maści podstawowych występują plamy białe.

13 Maści złożone Maść tarantowata Ciało konia pokryte jest regularnymi okrągłymi plamami innej maści - najczęściej są to ciemne plamki na białej sierści.

14 RASY 2. Konie mongolskie, wywodzące się od konia Przewalskiego
Konie możemy podzielić na kilka podstawowych grup: 1. Konie gorącokrwiste orientalne. Wywodzą się od tarpana. a) konie iranskie b) konie czystej krwi arabskiej i z krwią arabską c) konie pełnej krwi arabskiej i z krwia tej rasy 2. Konie mongolskie, wywodzące się od konia Przewalskiego 3. Konie zimnokrwiste 4. Konie ras pólnocnych, popularnie nazywane "pony" 5. Konie małe górskie i lesne Na świecie istnieje ponad 150 ras koni. Za rasę podstawową uznawany jest koń arabski. Wszystkie inne konie wywodzą się od konia hiszpańskiego, pełnej krwi angielskiej lub berberyjskiego

15 Konie pełnej krwi angielskiej
Konie pełnej krwi angielskiej, zwane folblutami są dosyć starą rasą, wyhodowaną w Wielkiej Brytanii na fali zainteresowania wyścigami konnymi w XVII w. Najbardziej charakterystyczną cechą koni pełnej krwi angielskiej jest ich ogromna szybkość, zwłaszcza na krótkich dystansach. Są to konie wysokie (od 160 do 170 cm w kłebie). Ich ruchy są szybkie, posuwiste, swobodne, z długimi "zamaszystymi" krokami, znamionujące dużą siłę. Mogą mieć dowolną maść, chociaż dominuje gniada, skarogniada i kasztanowa.

16 Kłusak amerykański Standardbred, czyli kłusak amerykański, jest ściśle związany z końmi pełnej krwi angielskiej. Kłusak amerykański jest niższy niż koń pełnej krwi angielskiej, mierzy w kłebie od 14 do 16 dłoni, za to ma dłuższą kłodę. Jest zazwyczaj maści karej, gniadej, skarogniadej lub kasztanowatej.

17 Koń andaluzyjski Konie andaluzyjskie to czysta, stara rasa hiszpańska, wysoko ceniona. Andaluzyjczyk to zwarty koń średniej wielkości, ma od 155 do 160 cm w kłębie. Najczęstsza maść to siwa, ale także gniada, izabelowata i kara. Dzięki harmonijnej budowie, ognistemu (choć zrównoważonemu) charakterowi i zdolności do nauki rasa ta szczególnie ceniona jest w wyższej szkole jazdy.

18 Koń trakeński Koń trakeński to niezwykle udana niemiecka rasa ciepłokrwista. Wywodzi się ona z Prus Wschodnich, od lokalnych prymitywnych koni - mierzynów z domieszką najlepszej jakości krwi pełnej angielskiej i czystej arabskiej. Koń trakeński jest dużym koniem, mierzącym od 162 do 172 cm. Może mieć dowolną jednolitą maść.Znakomicie wypada w ujeżdżaniu. Ceniony jest za wspaniały charakter. Jest to koń ogromnie inteligentny, ciekawy, uważny, a przy tym zrównoważony i poddający się woli jeźdźca. Bardzo ambitny i pracowity.

19 Koń polski Jest to koń o wzroście średnio 13,1 dłoni oraz o maści bułanej lub myszatej z pręga na grzbiecie i poprzecznym pręgowaniem na przedramieniu i udach. Konik polski ma wiele pierwotnych cech. Prawdopodobnie jest bezpośrednim potomkiem dzikiego konia tarpana. Użyto go do rozpoczęcia hodowli licznych, lokalnych polskich ras, z których większość już wymarła. Konie te maja bardzo dobry charakter, są silne i nie potrzebują dużo pożywienia, dzięki czemu stały się popularne na wsi, a także jako kuce dla dzieci.

20 ODMIANY Odmiany na głowie                                                                                                     

21 ODMIANY Odmiany na nogach                                                    Odmiany na pysku

22 CHODY STĘP-Jest to chód czterotaktowy. Koń stawia kolejno : prawa noga przednia, lewa przednia, prawa noga tylna i lewa tylna. Długość kroku w stępie wynosi cm, szybkość posuwania się konia około 100 m/min. (1 km około 10 minut, a 6-7 km na godzinę. Zależnie od postawy konia pod jeźdźcem, długości i prężności wykroku rozróżniamy cztery rodzaje stępa: swobodny, pośredni i wyciągnięty KŁUS- jest chodem dwutaktowym. Dwie przeciwstawne kończyny wykonują jednoczesny ruch i wspierają się o ziemię (przednia lewa - tylna prawa, przednia prawa - tylna lewa. W konkursach ujeżdżenia rozróżnia się kłus pośredni, kłus skrócony i wyciągnięty. Natomiast podczas nauki jazdy i podczas jazdy w terenie stosuje się kłus roboczy, kłus pośredni (dodany) i kłus wyciągnięty. GALOP- to chodem skaczący, wykonywany na trzy takty. Koń stawia najpierw jedną kończynę tylną, potem drugą tylną i tuż po niej przeciwstawną przednią i jako ostatnią - pozostałą przednią kończynę. Jeżeli koń zaczyna galop z prawej tylnej kończyny, to drugi takt wykonuje lewą tylną i prawą przednią, a trzeci takt lewą przednią - jest to galop z lewej nogi. Każdy taki trzytaktowy skok konia w języku jeździeckim nazywa się "foule". Jego długość zależy od rodzaju galopu i może dochodzić do 4 m. Zależnie od postawy konia i długości jego "foule" rozróżniamy następujące rodzaje galopu : skrócony (zebrany), pośredni, wyciągnięty, nadrzędny, cwał.

23 GALERIA

24

25

26 Koniec


Pobierz ppt "Konie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google