Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warsztat dla rodziców uczniów klas I szkoły podstawowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warsztat dla rodziców uczniów klas I szkoły podstawowej."— Zapis prezentacji:

1 warsztat dla rodziców uczniów klas I szkoły podstawowej

2 Jak pracować z dzieckiem w domu? Do opracowania i przeprowadzenia warsztatów dla rodziców skłoniły mnie ich pytania i prośby, o bardzo szczegółowe wskazówki do pracy z dzieckiem w domu, które pojawiły się podczas spotkań związanych z omawianiem wyników badań przesiewowych uczniów klas pierwszych w szkołach, których jestem opiekunem. Temat ten powracał także podczas konsultacji indywidualnych i badań kontrolnych w Poradni.

3 Jak pracować z dzieckiem w domu? Celem głównym warsztatów było nabycie przez rodziców praktycznych umiejętności w zakresie usprawniania umiejętności czytania i pisania w codziennej pracy z dzieckiem w domu.

4 Jak pracować z dzieckiem w domu? Wstępem do warsztatu była rozmowa na temat symptomów trudności w czytaniu i pisaniu, jakie przejawiają dzieci oraz metod dotychczasowej pracy rodziców z dzieckiem w domu w tym zakresie.

5 Jak pracować z dzieckiem w domu? Część właściwą warsztatu stanowiła praca rodziców w parach i grupach. Poprzez wspólną zabawę i z wykorzystaniem przygotowanych przeze mnie pomocy uporządkowanych zgodnie z zasadą stopniowania trudności rodzice uczyli się usprawniania umiejętności czytania metodą sylabową oraz czytania ze zrozumieniem.

6 Podczas pracy w parach i grupach uczestnicy warsztatu wcielali się w role rodziców i dzieci. Tutaj pani Asia z mamą z pary szuka rymujących się wyrazów…

7 Rodzice pierwszoklasistów poznali też ćwiczenia podnoszące sprawność grafomotoryczną ręki. Wiele było wówczas radosnych wspomnień z czasów gdy zabawy z nożyczkami, plasteliną i klejem były codziennością…

8 Rodzice Olka podczas wykonywania elementów dekoracyjnych do obrazka dla syna usprawniają pracę dłoni i palców….

9 Pan Wojtek prezentuje chwyt pęsetkowy – kluczowy dla prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego przez dzieci….

10 Ostatnią częścią spotkań z rodzicami była ewaluacja warsztatu polegająca na rozmowie i uzyskaniu odpowiedzi na pytania: Czy poznane i przećwiczone na warsztacie gry i zabawy usprawniające umiejętności szkolne dziecka są dla rodziców nowymi formami pracy? oraz Czy, zdaniem rodziców, będzie można wdrożyć je w pracy z ich dzieckiem w domu?. Pozytywne wyniki ewaluacji zrodziły pomysł złożenia oferty przeprowadzenia takich warsztatów w innych szkołach podstawowych z rejonu Łódź – Górna.

11 Warsztaty… wzbogaciły wiedzę i podniosły umiejętności rodziców w zakresie pracy z dzieckiem grupy ryzyka dysleksji w domu. Zintegrowały ich w dyskusji wokół problemu jaki dotyczy ich dzieci, stały się okazją do wymiany doświadczeń, pomysłów i obaw. Zaowocowały wypracowaniem zasad systematycznej pracy z dzieckiem domu. Dały możliwość, poprzez bezpośrednie działanie - trening na sobie samym, odczuwania emocji i napięć jakie związane są z trudnym procesem uczenia się.

12 Jak pracować z dzieckiem w domu? Uzupełnieniem warsztatów były opracowane przeze mnie broszurki informacyjne zawierające opis wykonywanych w czasie warsztatu ćwiczeń w formie gier i zabaw wraz z podstawową literaturą tematu, które przekazałam uczestnikom warsztatów.


Pobierz ppt "Warsztat dla rodziców uczniów klas I szkoły podstawowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google