Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Woda Webquest dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Opracowanie:

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Woda Webquest dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Opracowanie:"— Zapis prezentacji:

1 Woda Webquest dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Opracowanie:
Gabriela Niemiec Barbara Czarnota-Palenik

2 Wprowadzenie Woda jest źródłem życia. Darem natury, niezbędnym dla wszelkiego życia na ziemi. Bez niej nie byłoby roślin i zwierząt. Również cały rozwój cywilizacji nie byłby możliwy. Ale woda bywa też niszczycielskim żywiołem powodując powodzie. Jest także fascynującym obiektem poznania. Posiada wspaniałe właściwości. Dlatego zapraszam Was do poznania jej właściwości wody i możliwości wykorzystania. Przed Wami cykl zadań do wykonania – eksperymentów i ćwiczeń. Przeczytajcie dokładnie instrukcje i postępujcie zgodnie z nimi. Na pewno wszystko Wam się uda. W razie trudności poproście o pomoc kogoś dorosłego.

3 Zadania - instrukcja Aby poznać właściwości wody wykonajcie następujące ćwiczenia. Każde doświadczenie jest dokładnie opisane. Wykonajcie każde z nich rejestrując je w postacie filmu video. Wnioski z doświadczeń zapiszcie w tabeli (wzór tabeli znajdziecie w dalszej części tekstu) . Efekty Waszej pracy zapiszcie w postaci elektronicznego przekazu – prezentacji – na płytce CD. Do wykonania zadania będą Wam potrzebne: Internet, PowerPoint. Pamiętajcie o odnośnikach do stron internetowych, z których korzystaliście. Prezentacja multimedialna na temat właściwości fizycznych wody powinna składać się z 3 części: Właściwości fizyczne wody w oparciu o przeprowadzone eksperymenty i doświadczenia Właściwości wody w oparciu o zebrane informacje w źródłach internetowych i książkowych Wytwory własne – plastyczne, muzyczne

4 Zadania - doświadczenia
UWAGA! Doświadczenia z wrzątkiem i kuchenką wymagają pomocy lub nadzoru osoby dorosłej. Zadanie 1. Gdzie szybciej? Potrzebne będą 2 szklanki, gorąca i zimna woda, barwnik (np. atrament) Napełnij szklanki – jedną gorącą wodą, a drugą zimną i poczekaj aż woda się ustoi 2. Wlej do każdej ze szklanek po kropli barwnika. W obu szklankach woda się zabarwi, ale w szklance z wodą ciepłą stanie się to szybciej. Dlaczego? Zadanie. 2. Rozpuści się czy nie? Potrzebne będą sól, cukier, kakao, kawa, ryż piasek, 6 kubeczków, woda Napełnij kubki do połowy wodą Kolejno wsyp do każdego po jednej łyżce wymienionych substancji Zamieszaj i obserwuj, co się dzieje. Co się stało z cukrem i solą? Co się stało z pozostałymi substancjami? Dlaczego tak się stało?

5 Zadania Zadanie 3. Magiczna kostka lodu
Potrzebna będzie kostka lodu, nitka i sól. Zmocz nitkę w wodzie i połóżcie na kostce lodu. Posyp kostkę niewielką ilością soli i policz do 30-stu Powoli podnieś kostkę za nitkę. Czy coś się stało? Dlaczego tak się stało? Zadanie 4. Skorzystajcie z linku Eksperymenty z wodą wybierzcie interesujące Was doświadczenie z wodą, przeprowadźcie je , sfilmujcie i zapiszcie wnioski jakie wypływają z tego doświadczenia.

6 Zadania – działania twórcze
Zadanie 5. Grające naczynia Potrzebnych będzie 6-8 szklanek, łyżka lub drewniany patyk Napełnijcie szklanki tak, aby w każdej była różna ilość wody. Użyjcie łyżek (lub patyków) aby wydobyć z naczyń dźwięki. Czy napełnione naczynia wydają takie same dźwięki? Czym się różnią? Skomponujcie własną melodię (i jeżeli masz taką możliwość – nagrajcie ją i umieśćcie w prezentacji) Zadanie 6. Kolorowy deszcz Rozróbcie farby o różnych kolorach z wodą. Za pomocą pędzla nałóżcie na kartkę papieru kolorowe krople deszczu. Spryskiwaczem do kwiatków napełnionym wodą spryskajcie kolorowe „krople” wodą. Falujcie kartką tak, aby krople deszczu zlały się w całość, tak aby powstał kolorowy deszcz. Wykonajcie zdjęcie Waszej pracy i umieśćcie ja w prezentacji.

7 przebiegu doświadczenia
Wnioski z doświadczeń Doświadczenie Uwagi dotyczące przebiegu doświadczenia Wnioski Zadanie 1 Zadanie 2 Zadanie 3 Zadanie 4 Zadanie 5 Zadanie 6

8 Proces 1. Dobierzcie się w 6 osobowe grupy. Każdy zespół będzie musiał zebrać informacje i doświadczenia na temat wody oraz opisać jej właściwości na podstawie przeprowadzonych doświadczeń i informacji znalezionych w Internecie.

9 Proces 2. Wybierzcie w swojej grupie:
lidera - będzie reprezentował grupę na forum klasy, kamerzystę– będzie rejestrował przeprowadzone przez Was określone w zadaniach doświadczenia, jednego poszukiwacze Internetowego - będzie szukał informacji w Internecie jednego poszukiwacza książkowego - będzie szukał informacji w książkach twórcę prezentacji multimedialnej - będzie tworzył prezentację multimedialną w PowerPoint instrumentalistę – będzie prezentował skomponowany przez grupę na naczyniach z wodą utwór plastyka - będzie prezentował utwory poetyckie i wytwory językowe stworzone przez grupę, tak, aby każdy jak najlepiej wywiązał się z powierzonej mu roli. Wspólnie decydujecie co warto wybrać, a więc musicie współpracować.

10 Proces 3. Opracowanie końcowe powinno mieć postać prezentacji PowerPoint zawierającej filmy rejestrujące przeprowadzone przez Was doświadczenia z wodą wraz z wnioskami Pamiętajcie o podawaniu źródeł swoich informacji. Nie zapominajcie o częstych kontaktach z opiekunem pracy. Termin realizacji projektu - 1 miesiąc Ocena Waszej pracy zależy od spełnienia warunków zawartych w tabeli ewaluacyjnej 4. Wyniki Waszej pracy lider przedstawi na forum klasy. a pozostali członkowie zespołu zaprezentują wytwory plastyczne i muzyczne powstałe podczas wykonywania zadań POWODZENIA!

11 Źródła Własciwości wody Właściwości wody Prawie wszystko na temat wody
Eksperymenty z wodą Kunz Ina, Wyprawa odkrywcza do żywiołów: zabawy i eksperymenty związane z ziemią, wodą, powietrzem i ogniem dla dzieci w wieku od trzech lat. Wydawnictwo "Jedność", 2006 Eksperymenty naukowe. Woda. Wydawnictwo Bellona 2009

12 Ewaluacja Wymagania Minimalne Podstawowe Ponadpodstawowe Punkty
Poziom merytoryczny Część A - wykonane doświadczenia Brak jednego lub dwóch doświadczeń, doświadczenie przeprowadzone niezgodne z instrukcją, Prawidłowo opracowane wszystkie doświadczenia wraz z wnioskami Prawidłowo opracowane wszystkie doświadczenia wraz z pogłębionymi wnioskami 1-3 Poziom merytoryczny – Część B – zdobyte informacje Brak podstawowych informacji i niewystarczająco opracowany materiał Prawidłowo zebrane i odpowiadające tematyce informacje Zamieszczenie informacji wykraczających poza zamierzone cele. - Wytwory własne Wytwory wykonane zgodnie z instrukcją, niestarannie wykonane, proste w formie Prace wykonane zgodnie z instrukcją, ciekawa tematyka i treść wytworów, Staranne wykonanie, zastosowane wyszukane środki artystyczne Jakość prezentacji Brak kompletnych informacji, brak podsumowania. Nieciekawa szata graficzna. Prezentacja ciekawa, zawiera elementy graficzne. Atrakcyjna i przejrzysta prezentacja zawierająca ciekawe elementy wizualne. Współpraca w grupie Indywidualna praca każdego członka grupy, brak współpracy. Dobra organizacja pracy, współdziałanie w grupie ( nieliczne osoby pracują samodzielnie). Aktywne uczestnictwo wszystkich członków grupy.

13 Liczba zdobytych punktów
Ewaluacja Liczba zdobytych punktów Ocena 13-15 celujący 11-12 bardzo dobry 9-10 dobry 6-8 dostateczny 4-5 dopuszczający 0-3 niedostateczny

14 Podsumowanie Podczas wykonywania całej pracy dowiedzieliście się jakie właściwości posiada woda, jakie są jej stany skupienia, a także jakie jest jej znaczenie w życiu codziennym. Wykonaliście ciekawe prace plastyczne z jej wykorzystaniem, skomponowaliście oryginalne utwory na samodzielnie wykonanych instrumentach. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście, a zdobytą wiedzę na temat właściwości wody wykorzystacie w swoim codziennym życiu.


Pobierz ppt "Woda Webquest dla uczniów klasy III Szkoły Podstawowej Opracowanie:"

Podobne prezentacje


Reklamy Google