Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SKARBY BURSZTYNOWEGO SZLAKU Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SKARBY BURSZTYNOWEGO SZLAKU Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie."— Zapis prezentacji:

1 SKARBY BURSZTYNOWEGO SZLAKU Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie

2 Skarb 1 Kategoria: architektura Eklektyczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Milejowie Ko ś ciół murowany, wybudowany w latach 1855-1859, pw. Wniebowzi ę cia NMP z fundacji hr. Antoniego Rostworowskiego. Pracami kierował budowniczy z Krasnegostawu, Konstanty Hendiger. Konsekrował go bp Walenty Baranowski 2.10.1859 r. Ko ś ciół jest z cegły, 1-nawowy, w stylu eklektycznym, z jednej strony prezbiterium zakrystia z przedsionkiem, po przeciwnej - kaplica MB, przeznaczona dla bractwa ró ż a ń cowego. Przy nawie od frontonu kruchta, nad naw ą - wie ż a. Ołtarz główny drewniany, klasycystyczny z obrazem Matki Bo ż ej z Dzieci ą tkiem. Na chórze 8-głosowe organy firmy M. Mielczarskiego z Warszawy, wyk. w 1857 r. Ponadto w ko ś ciele s ą inne zabytkowe obrazy z XVIII i XIX w., 2 witra ż e w oknach prezbiterium z 1907 r. ze ś w. Wiktorem i ś w. Antonim. W kaplicy Matki Bo ż ej witra ż przedstawia wszystkie stany w hołdzie MB Królowej.

3 Skarb 2 Kategoria: przyroda – Nadwieprzański Park Krajobrazowy. Nadwieprzański PK wyróżnia się wyraźnym zróżnicowaniem krajobrazu. Część północna parku - od Kijan do Ciechanek Krzesimowskich obejmuje przełomowy odcinek Wieprza przez Dolinę Łuszczowską. W rejonie Milejowa - obszar parku krajobrazowego przenosi się z Wyżyny Lubelskiej na zdecydowanie bardziej płaskie Polesie Lubelskie.

4 W parku można znaleźć szereg rzadkich gatunków roślin: salwinię pływającą, rzęsę garbatą, grążel żółty, grzybienie białe, kosaćca syberyjskiego, czosnek kątowy, storczyk szerokolistny, miłek wiosenny, zawilec wielokwiatowy, macierzankę Marshalla, ożankę właściwą, paprotkę zwyczajną, lilię złotogłów. Osobliwością jest występowanie w pobliżu Łęcznej stanowiska chronionej rośliny górskiej dziewięćsiłu bezłodygowego.

5 Skarb 3 Znana postać historyczna – Natalia Nekraszowa Natalia Nekraszowa ukończyła Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowy Instytut Wychowania Fizycznego. Mocno związała się z harcerstwem. W czasie II wojny światowej zorganizowała w naszej szkole tajne nauczanie. Jest ona dla nas wzorem poświęcenia, wytrwałości i nie ugiętości w dążeniu do celu. Nauczyciele uczący na tajnych kompletach narażali własne życie, ale stawką była tożsamość narodowa Polaków. Za to należy im się hołd, jako cichym bohaterom tamtych czasów.

6 Walery Pisarek Absolwent szkoły średniej w Milejowie – uczeń i wychowanek Natalii Nekraszowej. Wybitny polski językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki. Honorowy prezes (pierwszy przewodniczący) Rady Języka Polskiego. Autor publikacji na temat języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Od 1982 roku profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1969 do 2000 roku dyrektor Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie. Autor książek m.in. "Poznać prasę po nagłówkach", "Retoryka dziennikarska" i "Słowa między ludźmi". Autor licznych wydań słownika ortograficznego. Laureat wielu nagród, m.in. Śląskiego Wawrzynu Literackiego 2002 za książkę "Nowa Retoryka Dziennikarska" W lutym 2007 r. za Słownik terminologii medialnej uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca. Przewodniczący jury i autor większości tekstów popularnego konkursu ortograficznego "Dyktando" od początku istnienia imprezy. Skarb 4 Osoba żyjąca –prof. Walery Pisarek absolwent naszej szkoły ( na zdjęciu z lat szkolnych w Milejowie)

7 Skarb 5 Kategoria: muzyka Zespół Tańca Dawnego Crinale Zespół Tańca Dawnego Crinale prowadzi studentka archeologii UMCS Judyta Nowakowska. W zajęciach uczestniczą uczniowie naszej szkoły. Zdjęcie prezentuje występ zespołu podczas święta Szkoły 15 XII 2007 r. Repertuar obejmuje tańce historyczne z okresu: średniowiecza, renesansu, baroku oraz folkowe: żydowskie, bretońskie i szkockie.

8 Skarb 6 Stroiki Bożonarodzeniowe Kategoria : Boże Narodzenie Zdjęcie przedstawia stroiki prezentowane podczas Święta szkoły 15 XII 2007 r., które wykonała młodzież podczas warsztatów z florystką.

9 Kategoria: dzieło sztuki -galeria zdjęć z okolic Milejowa. (zdjęcia Milejowa od p. Szczepanika)

10 Skarb kategoria: życie społeczne – potrawa kulinarna Dziadowskie pierogi. Dziadowskie pierogi. Zrób ciasto jak na pierogi. Nadzienie: 6-7 dużych ziemniaków startych na tarce. Do masy ziemniaczanej dodaj sól, pieprz. Następnie zesmaż na patelni z dużą ilością tłuszczu do uzyskania gęstej konsystencji. Z ciasta wycinaj krążki i wypełniaj nadzieniem ziemniaczanym. Pierogi po ugotowaniu podawaj ze skwarkami. Smacznego.

11 Kategoria: Punkt widokowy – most na rzece Wieprz. Most łączy Milejów i Klarów. Widok jest wyjątkowo urokliwy o każdej porze roku, gdyż można podziwiać zakole rzeki i różnorodne brzegi. Zdjęcia od p. Szczepanika

12 Skarb 10 specjalny Kopiec-mogiła Powstańców Styczniowych w Klarowie k/Milejowa


Pobierz ppt "SKARBY BURSZTYNOWEGO SZLAKU Technikum w Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google