Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rys historyczny czasów Platona

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rys historyczny czasów Platona"— Zapis prezentacji:

1 Rys historyczny czasów Platona

2 Platon, a właściwie - Arystokles, żył i tworzył w VI wieku p. n. e
Platon, a właściwie - Arystokles, żył i tworzył w VI wieku p. n. e.. Był greckim filozofem, uczniem Sokratesa. Założył szkołę filozoficzną, zwaną Akademią Platońską. Na podstawie stworzonej przez siebie teorii idei, zbudował doktrynę państwa idealnego, którą zawarł w dziesięciotomowym dziele, noszącym tytuł „Państwo”.

3 Platon żył w ciężkich czasach ponieważ urodził się, kiedy trwała wojna peloponeska. Wojna ta wybuchła w 431 roku p.n.e. Pierwsze lata to bardziej wojna z panującą w Grecji zarazą. Po opanowaniu zarazy, dochodzi do właściwej wojny. Sparta jako iż ma dobrą armię, prowadzi na ladzie wojnę wyniszczającą. Niszczy ateńskie pola uprawne, pali wsie i miasta. Wkrótce Sparta zyskuje pomoc militarną i finansową od swojego największego sojusznika - Persji, która jest żywo zainteresowana upadkiem Aten, od czasu pamiętnych zwycięskich bitew w czasie wojny grecko- perskiej. Wspólne siły Sparty i Persji niszczą flotę Aten i zmuszają je do zburzenia fortyfikacji oraz rozwiązania Związku Morskiego.

4 Zwycięstwo morskie Sparty koło Hellespontu w 405 roku p. n. e
Zwycięstwo morskie Sparty koło Hellespontu w 405 roku p.n.e. dopełniło tylko klęski Ateńczyków. Wojnę zakończyła kapitulacja Aten wobec oblężenia miasta przez wojska spartańskie dowodzone przez Lysandra. Ateny, niegdyś potęga, chyliły się ku upadkowi. Filozof starał się wyjaśnić przyczyny tego upadku. Uważał, że istniejące ustroje państwowe, takie jak oligarchia, tyrania czy demokracja, posiadają swoje zalety ale też liczne wady. Postanowił, iż sam stworzy doskonały system państwowy.

5 DZIEŁA PLATOŃSKIE Platon do matematyki wniósł taki wniosek ,że konstrukcje geometryczne mogą być rysowane tylko za pomocą linijki i cyrkla. Do dziś taki rodzaj konstrukcji nosi nazwę konstrukcji platońskich.

6 Wielościany Platońskie

7

8 Bryły Platońskie

9 Projekt edukacyjny kl.IID „WYKORZYSTANIE BRYŁ PLATOŃSKICH DO ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ Z MATEMATYKI”
Prezentacje przygotowali: Przemysław Bogdan, Mateusz Kamecki, Marcin Prokop, Krystian Trendak


Pobierz ppt "Rys historyczny czasów Platona"

Podobne prezentacje


Reklamy Google