Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1. Greccy bohaterowie Opracowała Helena Tomaszewska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1. Greccy bohaterowie Opracowała Helena Tomaszewska."— Zapis prezentacji:

1 1. Greccy bohaterowie Opracowała Helena Tomaszewska

2 Starożytna Grecja

3 1. Cywilizacja grecka leży u podstaw współczesnej cywilizacji europejskiej. 2. Na cywilizację grecką składają się: cywilizacja mykeńska ok. 1600 - 1100 r. p.n.e. cywilizacja helleńska – szczyt rozwoju VI – IV w. p.n.e. cywilizacja hellenistyczna – po śmierci Aleksandra Macedońskiego 323 r. p.n.e. 3. Dorobek Greków: idee filozoficzne – greccy filozofowie przyrody, Sokrates, Platon, Arystoteles, szkoły filozoficzne: stoików, epikurejczyków, cyników, wynalazki, stworzenie teatru – tragedii i komedii, Stworzenie podstaw literatury europejskiej – liryki i epiki, stworzenie kanonów sztuki m.in. zasad harmonii, klasycznego piękna, rozwój architektury, na której wzorowały się kolejne cywilizacje, organizacja życia społecznego i politycznego – stworzenie pojęcia obywatelstwa, ustroju demokratycznego, oligarchicznego czy tyranii.

4 Pierwsze eposy – Iliada i Odyseja Homera. Najstarsze literackie utwory stworzone w Europie. 4.Iliada – opowiada o WOJNIE TROJAŃSKIEJok. 1100 r. p.n.e. 5. Iliada przedstawia dwa archetypy bohaterów: Achillesa i Hektora AchillesHektor niezwyciężony w walce był niezwykle honorowy i obowiązkowy cenił nieśmiertelną sławę bardziej niż życie poświęcił własne życie dla ojczyzny

5 Achilles i Hektor Tetyda ofiarowuje Achillesowi tarczę, hydria czarnofigurowa z VI w. p.n.e. Gniew Achillesa obraz François-Léon Bénouville z 1847 roku Franz Matsch, Triumf Achillesa (XX w.)

6 Achilles i Hektor Hector and Achilles Gra karciana w klimacie starożytnych bitew Plakat do filmu Troja 2004 r. Walka między Achillesem a Hektorem

7 Koń trojański Najstarsze wyobrażenie konia trojańskiego na wazie z Mykos Koń trojański z filmu Troja Koń trojański - określenie oprogramowania, które podszywając się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje dodatkowo implementuje niepożądane, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (programy szpiegujące, bomby logiczne, furtki umożliwiające przejęcie kontroli nad systemem przez nieuprawnione osoby itp.) Koń trojański w Troi

8 Troja 6. Odkrycie Troi W epoce nowożytnej uważano, że Troja nigdy nie istniała, a opowieść o wojnie trojańskiej jest fikcją literacką. Heinrich Schliemann w 1873 r. odkrył ruiny Troi, posługując się jedynie treścią eposu. Rok później odkrył grobowce królewskie w Mykenach Heinrich SchliemannSophia SchliemannWykopaliska Schliemanna

9 Wojny grecko - perskie Najsławniejsze bitwy : Maraton Salamina Termopile

10 Wojny grecko - perskie 7. Grecy mieszkali w polis – miastach-państwach, które często rywalizowały ze sobą. Jednakże w momencie bezpośredniego zagrożenia potrafili się zjednoczyć i wspólnie walczyć o zachowanie swojej niepodległości – wojny z Persami w V w. p.n.e. Leonidas pod Termopilami – obraz Jacquesa-Louisa Davida z 1814 r. Bitwa pod Salaminą, obraz USA XX w.

11 Maratończyk w źródłach Bitwę pod Maratonem zwiastował, według Heraklejdesa z Pontu, niejaki Tersyppos z gminy Erchia. Większość autorów podaje jednak, że nazywał się Eukles, a biegł z bronią jeszcze, rozgrzany bitwą, a gdy dobiegł do pierwszych domów, wyrzekł tylko – Witajcie! Radujmy się ! i zaraz potem wyzionął ducha. Plutarch z Cheronei, Moralia, 347 C (1) Jakie znaczenie w nowożytnej kulturze ma bieg greckiego żołnierza z Maratonu do Aten. Jakie odniesienia do tego tematu odnajdujesz we współczesnej kulturze?

12 Maratończyk w źródłach. W Atenach pusto,. Kto mógł miecz podźwignąć, Już ojca swego w boju, chciał wyścignąć. W nagłej potrzebie, dla kraju posługi Rzucano skarby, warsztaty i pługi; Nawet swych mędrców uczniowie odbiegli I za kraj może w tej chwili polegli. I każdy ziszczał nie słowem, lecz czynem, Że niewyrodnym był ojczyzny synem. W Atenach pusto. Śród obszaru miasta Pozostał starzec, ślepiec i niewiasta. A kto mógł, patrzał w trwożnym niepokoju. Czy nie obaczy co od strony boju. Nic, nic nie widać I słońce zagasło I gwiazdy… Cyt – cyt – coś w pobliżu wrzasło… Prędkimi kroki ktoś po bruku bije I woła: Tchu! Tchu! Głosu! Grecja… żyje! Kornel Ujejski, Maraton

13 Maratończyk w źródłach Cześć! Cześć! Milicjades! … Tchu!... Zwycięstwo z nami! Kobiety z domów wyszły z pochodniami … Z gałązką lauru grek ulica bieżył I padł wołając: Zwy-cięstwo! – Już nie żył. A lud się ciśnie, podnosi mu głowę, Rozrywa zbroję – całe ciało zdrowe! Ni śladu rany. Kornel Ujejski, Maraton, Rzeszów 1986, s.14 (2) Opisz atmosferę panującą w Atenach, ukazaną w poemacie Kornela Ujejskiego. 8. Motyw żołnierza spod Maratonu, gotowego poświecić się dla ojczyzny był bardzo popularny w sztuce i literaturze. Artyści różnych epok posługiwali się nim jako symbolem patriotyzmu i bohaterstwa.

14 Wojny z Persami – bitwa pod Termopilami 9. Temat bitwy pod Termopilami stał się inspiracją dla twórców współczesnej kultury popularnej: 1962 r. – film 300 Spartan 1998 r. – komiks Franka Millera 300 2006 r. – film 300 w oparciu o komiks Franka Millera Przeczytaj tekst źródłowy i wykonaj polecenia: (1)Wyjaśnij przyczyny zwycięstwa Persów w bitwie pod Termopilami. (2)Wyjaśnij dlaczego zdaniem autora Spartanie pozostali w wąwozie termopilskim i podjęli walkę z przeważającym liczebnie przeciwnikiem. Zastanów się, jakie mogły być jeszcze inne powody podjęcia tej decyzji?. (3) Odpowiedz, dlaczego – Twoim zdaniem temat bitwy pod Termopilami zyskał popularność w kulturze?

15 Niezgoda, która rujnuje 10. Po wojnach grecko – perskich Sparta i Ateny zaczęły rywalizować między sobą o hegemonię w Grecji co doprowadziło do licznych wojen domowych (np. Wojna peloponeska ) i do osłabienia państwa, które zostało podbite przez Macedonię w 338 r.p.n.e.

16 Antyczne wzorce bohaterów Wzorzec antycznego bohateraCharakterystyczna postawa AchillesNiezwyciężony w walce. Walczył dla nie śmiertelnej sławy. HektorCzłowiek honoru, który dla ojczyzny poświęcił własne życie. Dobro państwa stawiał ponad własne. MaratończykŻołnierz, który jest synonimem wytrwałości i niezłomności dla dobra ojczyzny. LeonidasCzłowiek, który nie mając szans na zwycięstwo podejmuje walkę w obronie ojczyzny wiedząc, że zginie. Zadanie domowe: znajdź przykłady dzieł (malarstwo, rzeźba, film, teatr, książka, muzyka), w których przedstawiono bądź wykorzystano wzorce antycznych bohaterów greckich.


Pobierz ppt "1. Greccy bohaterowie Opracowała Helena Tomaszewska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google