Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Filozofia Zapraszam na prezentację o Epikurze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Filozofia Zapraszam na prezentację o Epikurze."— Zapis prezentacji:

1 Filozofia Zapraszam na prezentację o Epikurze

2 Epikur jest jednym z najważniejszych filozofów tzw. drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której dominowały zagadnienia filozofii życia, na temat życia Epikura nie wiadomo zbyt wiele, gdyż nie zachowały się do dzisiaj żadne jego oryginalne dzieła, których ponoć napisał ponad 40.

3 Epikur urodził się na wyspie Samos w dość zamożnej rodzinie kolonistów pochodzących z Aten.
W wieku 19 lat został przez rodzinę wysłany do Aten, aby służyć w armii ateńskiej jako efeb i jednocześnie kształcić się w Akademii Platona i Liceum Arystotelesa. W szkołach tych nie mógł się już zetknąć z ich założycielami, gdyż Platon zmarł przed jego przybyciem do Aten, a Arystoteles został właśnie wypędzony. W czasie studiów w Atenach szczególnie zainteresował go system atomistyczny Demokryta i hedonizm Arystypa, który poznał poprzez ich uczniów odwiedzających Akademię.

4 Charakterystyka Epikura
Bezmyślnych wyzwala ze smutku czas, mądrych logika. Bogactwo nie jest ulgą w kłopotach - jest tylko zmianą kłopotów. Gdy prosi cię nieprzyjaciel, spełń jego prośbę, ale strzeż się go potem podwójnie. Jest rzeczą oczywistą, że pożytek z przemówień krótkich i przemówień długich jest taki sam.

5 Jeśli chcesz człowieka uszczęśliwić, nie dodawaj nic do tego, co posiada, ale ujmuj mu
kilka z jego życzeń. Kto zaś mówi, że jeszcze nie pora filozofować, lub że pora już minęła, podobny jest do mówiącego, że jeszcze nie pora być szczęśliwym ta już przeszła. Ktoś, kto tego co posiada nie uważa za największe bogactwo, będzie nieszczęśliwy nawet , gdyby posiadł cały świat. Lepiej być nieszczęśliwym z rozumem niż szczęśliwym bez rozumu. Miarą prawdy jest uczucie. My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać.

6 Prezentacja przygotowana przez
Grzegorza Schwarzera Ucznia klasy II d


Pobierz ppt "Filozofia Zapraszam na prezentację o Epikurze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google