Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

BIBLIOTEKA WSTĘP KILKA SŁÓW O … ZASOBY WYPOSAŻENIE REGULAMINY GALERIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "BIBLIOTEKA WSTĘP KILKA SŁÓW O … ZASOBY WYPOSAŻENIE REGULAMINY GALERIA."— Zapis prezentacji:

1 BIBLIOTEKA WSTĘP KILKA SŁÓW O … ZASOBY WYPOSAŻENIE REGULAMINY GALERIA

2 WSTĘP Witamy na stronach biblioteki SP nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Rybniku. Chcemy, aby były one użyteczne dla czytelników i stanowiły ważny element warsztatu informacyjnego biblioteki szkolnej. Naszym celem jest udzielanie szybkiej, pełnej i wszechstronnej informacji. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom uczniów, rodziców i nauczycieli. Osobą najważniejszą w bibliotece jest czytelnik. Ale pamiętaj młody czytelniku: „Nie jest ważne, ile czytasz – ale , co czytasz? Jaka lektura wpływa na Ciebie? Jakim stajesz się człowiekiem? Czego się uczysz? Czego dowiadujesz?”

3 KILKA SŁÓW O … Biblioteka istnieje od momentu otwarcia Szkoły Podstawowej nr 22 w Rybniku czyli od 1 września 1986r. Przełomową datą, w niedługiej historii naszej biblioteki, był 1 września 2000 roku. Od tego dnia mieści się w nowych przestronnych pomieszczeniach na parterze budynku. Doskonała lokalizacja ciekawa i wszechstronna oferta sprawiają, że nasze wypożyczalnia i czytelnia są najchętniej odwiedzanymi przez uczniów miejscami w szkole. W obecnym roku szkolnym 2000/10 w bibliotece pracuje nauczyciel – bibliotekarz Beata Sass. Udostępnia swoje zbiory czytelnikom codziennie w godzinach od

4 ZASOBY W naszej bibliotece znajduje się wiele interesujących książek. Księgozbiór liczy około woluminów. W skład jego wchodzą komplety lektur obowiązkowych w ilości co najmniej na 1 klasę, literatura przygodowa i obyczajowa, bajki i wierszyki dla najmłodszych. W osobnym pomieszczeniu wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający: encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, literatura fachowa dla nauczycieli, albumy malarstwa oraz przewodniki albumowe. Ponadto posiadamy bogate zbiory audiowizualne: kasety VHS (113 szt), płyty DVD, programy komputerowe ( encyklopedie multimedialne, gry edukacyjne, słowniki i in.). Posiadamy bogaty wybór czasopism, a m. in.: Młody Technik, Kumpel, Junior, Gazeta Rybnicka, Eko Świat, Zielona Liga, Aura, Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze, Życie Szkoły, Wychowanie Techniczne, Biblioteka w Szkole. Zbiory biblioteki szkolnej zostały sklasyfikowane według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej ( UKD). Do dyspozycji czytelników dostępne są 3 katalogi: alfabetyczny, rzeczowy, tytułowy. Czytelnictwo i zbiory popularyzujemy poprzez wystawy, gazetki oraz różnego rodzaju imprezy czytelnicze: pasowanie na czytelnika, konkursy, zajęcia biblioterapeutyczne oraz inne atrakcyjne spotkania z książką. Posiadamy bogaty zbiór wydawnictw dotyczących patrona szkoły, Rybnika, regionu oraz Unii Europejskiej.

5

6 REGULAMIN BIBLIOTEKI Z biblioteki szkolnej mogą korzystać uczniowie, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne. Czytelnik zobowiązany jest do dbałości o wypożyczone książki. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi. Jednocześnie można wypożyczać 2 książki na okres 2 tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń ( np. dla uczniów biorących udział w konkursach). W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik zobowiązany jest zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza. Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

7 REGULAMIN KORZYSTANIA ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH
Stanowiska komputerowe w bibliotece zostały zainstalowane do poszukiwań źródłowych za pomocą sieci Internet. Wszyscy użytkownicy powinni wpisać się do zeszytu odwiedzin. Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy w celach edukacyjnych . Nie można wykorzystywać komputerów do prowadzenia prywatnej korespondencji lub gier i zabaw. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach. U dyżurnego bibliotekarza można osobiście dokonywać rezerwacji stanowiska komputerowego. Pierwszeństwo mają nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast dyżurnemu bibliotekarzowi. Dla komfortu pracy wszystkich użytkowników w czytelni należy zachować ciszę. Nie wolno wnosić napojów ani artykułów spożywczych. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad dyżurny bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania sesji użytkownika.

8 REGULAMIN CZYTELNI Z czytelni może korzystać każdy uczeń. Każdy użytkownik czytelni zobowiązany jest wpisać się do zeszytu odwiedzin czytelni. Pozycji z księgozbioru podręcznego nie wolno wynosić poza obręb czytelni. Wykorzystane czasopisma odnosi się na ustalone miejsce, książki oddaje się bibliotekarzowi lub dyżurnym aktywu bibliotecznego. W czytelni obowiązuje cisza oraz kategoryczny zakaz spożywania posiłków. Potrzebne pozycje zgłasza się bibliotekarzowi. Książki i czasopisma należy szanować. Zauważone uszkodzenia zgłosić bibliotekarzowi.

9 WYPOSAŻENIE Czytelnia biblioteki wyposażona jest w cztery stanowiska komputerowe z dostępem do internetu oraz drukarką. Do dyspozycji czytelników są: wirtualne encyklopedie ogólne i przedmiotowe, interaktywne kursy językowe (angielski, niemiecki), słowniki oraz gry edukacyjne. Oprócz tego czytelnia wyposażona jest w wysokiej jakości sprzęt audiowizualny, kasety VHS i DVD. Zadaniem bibliotekarki jest przygotowanie młodego czytelnika do samodzielnego stworzenia warsztatu pracy umysłowej, jak również pełnego korzystania z różnych źródeł informacji zarówno tradycyjnych jak i nowoczesnych.

10 Z ŻYCIA BIBLIOTEKI - GAZETKI -
STRONA GŁÓWNA

11 Z ŻYCIA BIBLIOTEKI - CODZIENNOŚĆ -
STRONA GŁÓWNA

12 Z ŻYCIA BIBLIOTEKI - BAZA -
STRONA GŁÓWNA


Pobierz ppt "BIBLIOTEKA WSTĘP KILKA SŁÓW O … ZASOBY WYPOSAŻENIE REGULAMINY GALERIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google