Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Planety Układu Słonecznego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Planety Układu Słonecznego"— Zapis prezentacji:

1 Planety Układu Słonecznego
Natalia Pawenda Marta Łuczak Magdalena Bartczyk Damian Bartczyk

2 Wenus Mars Jowisz Merkury Ziemia Pluton Saturn Uran Neptun

3 Układ Słoneczny Układ Słoneczny to układ planetarny Słońca. Składa się, zaczynając od środka: Słońca 4 skalistych planet - Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa oraz ich księżyców pasa planetoid 4 gazowych planet - Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna oraz ich księżyców różnych niewielkich obiektów leżących poza orbitą Neptuna, w tym: - obiektów pasa Kuipera, w tym m.in. Plutona, - obłoku Oorta (hipotetycznego)

4

5

6 Układ Słoneczny W centrum Układu Słonecznego znajduje się gwiazda średniej masy, czyli Słońce. Między Marsem a Jowiszem znajduje się pas planetoid. Wszystkie planety krążą po eliptycznych orbitach wokół Słońca praktycznie w jednej płaszczyźnie. Jedynie Pluton ma orbitę mocno nachyloną w stosunku do innych. Jest ona też przesunięta tak, że zdarzają się okresy, gdy Pluton znajduje się bliżej Słońca niż Neptun. Pluton jest raczej obiektem z pasa Kuipera niż planetą. Z tego też względu 24 sierpnia 2006 r. na Zgromadzeniu Ogólnym Międynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze odebrano Plutonowi status planety, wprowadzając jednocześnie na jego określenie nowy termin "planety karłowatej".

7 Układ Słoneczny Planety skaliste krążą blisko Słońca, mają niewielkie rozmiary i stosunkowo wysoką gęstość. Prędkość obrotu wokół własnej osi jest mała oraz mają nieliczne satelity. Planety gazowe położone dalej od Słońca są dużo większe i mają małą gęstość, a prędkość obrotu wokół własnej osi jest większa. Każda z nich posiada wiele satelitów.

8 Słońce

9 Słońce Słońce to gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia oraz inne planety. Słońce jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Oprócz planet - inne obiekty orbitujące wokół Słońca to asteroidy, komety, obiekty znajdujące się poza orbitą Plutona i pył.

10 Średnia odległość od Ziemi
Słońce Średnia odległość od Ziemi 149,6×106 km Średnica 1 392×103 km (109 średnic Ziemi) Masa 1,9891 × 1030 kg ( mas Ziemi)

11 Merkury

12 Merkury Pierwsza planeta Układu Słonecznego.
Była znana już w starożytności, choć jest najtrudniejszą do obserwacji spośród wszystkich planet widocznych gołym okiem. Jako planeta wewnętrzna znajduje się dla ziemskiego obserwatora zawsze bardzo blisko Słońca. Stąd Merkurego dojrzeć można jedynie tuż przed wschodem lub tuż po zachodzie Słońca. Planeta ta nie posiada księżyców.

13 Średnia odległość od Słońca
Merkury Średnia odległość od Słońca 57 909 176 km Średnica na równiku 4879,4 km (0,383 Ziemi) Masa 3,3302×1024 kg

14 Wenus

15 Wenus Druga planeta Układu Słonecznego, nazywana także: Hesperos, Jutrzenka, Gwiazda Poranna, Gwiazda Wieczorna. Nie posiada naturalnych satelitów, jest skalnym globem osnutym gęstymi chmurami, które odbijają większość światła słonecznego, w wyniku czego Wenus jest najjaśniejszym po Słońcu i Księżycu ciałem niebieskim na niebie. Żółtawy kolor chmur atmosfery pochodzi od kwasu siarkowego.

16 Średnia odległość od Słońca
Wenus Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa km (0.949 średnicy Ziemi) Masa 4.8685×1024 kg

17 Ziemia

18 Ziemia Trzecia w kolejności (licząc od Słońca) i piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Wokół Ziemi krąży jeden naturalny satelita - Księżyc, dwa księżyce pyłowe (księżyce Kordylewskiego) i znaczna liczba sztucznych satelitów. Uformowała się około 4,57 miliarda lat temu. Ziemia ma właściwą masę i grawitację dla utrzymania atmosfery, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Oddalenie od Słońca jest właściwe dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Uważa się, że czynniki te sprzyjały powstaniu życia na naszej planecie. Jest największą z planet skalistych w Układzie Słonecznym, a także jedynym znanym miejscem występowania życia. Dominującym gatunkiem na Ziemi jest człowiek Powierzchnia całkowita: 510,072 milionów km2

19 Średnia odległość od Słońca
Ziemia Średnia odległość od Słońca 149 597 887 km Średnica równikowa 12 756,28 km Średnica biegunowa 12 713,56 km Masa 5,9736×1024 kg

20 Mars

21 Mars Czwarta według oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego.
Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny - Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety jest pokryta tlenkami żelaza. Mars posiada dwa niewielkie księżyce o nieregularnych kształtach - Phobosa i Deimosa - prawdopodobnie są to dwie asteroidy przechwycone przez pole grawitacyjne planety. Przypuszcza się, że mogło na niej kiedyś powstać życie, jednak obecnie nie ma na to solidnych dowodów. Mars jest jedną z pięciu planet widocznych gołym okiem.

22 Średnia odległość od Słońca
Mars Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa km (0.533 średnicy Ziemi) Średnica biegunowa km (0.531 średnicy Ziemi) Masa 6.4185×1023 kg

23 Jowisz

24 Jowisz Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Posiada wiele księżyców (co najmniej 63) oraz pierścienie. Jowisz wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem to planety gazowe, czasem nazywane również planetami jowiszowymi.

25 Średnia odległość od Słońca
Jowisz Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa km ( średnicy Ziemi) Średnica biegunowa km ( średnicy Ziemi) Masa 18 987×1023 kg ( masy Ziemi)

26 Saturn

27 Saturn Jest szóstą planetą Układu Słonecznego wg oddalenia od Słońca. Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym paradoksalnie o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu. Saturn to najdalsza planeta znana już w świecie starożytnym. Charakterystyczną cechą, jest posiadanie pierścieni, składających się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych. Jego nazwa pochodzi od rzymskiego boga - Saturna.

28 Średnia odległość od Słońca
Saturn Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa km (9,41 średnicy Ziemi) Średnica biegunowa km (8,55 średnicy Ziemi) Masa 5,684 60×1026 kg (95,162 mas Ziemi)

29 Uran

30 Uran Siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest trzecią największą i czwartą najmasywniejszą planetą naszego systemu. Należy do grupy gazowych olbrzymów. Nazwa planety pochodzi od greckiego boga Uranosa. Stanowi to wyjątek, gdyż wszystkie pozostałe planety noszą imiona bóstw rzymskich.

31 Średnia odległość od Słońca
Uran Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa km (4,007 średnice Ziemi) Średnica biegunowa km (3,929 średnice Ziemi) Masa 8,6832×1025 kg (14,536 mas Ziemi)

32 Neptun

33 Neptun Ósma planeta Układu Słonecznego. Posiada 13 odkrytych księżyców, spośród których największy jest Tryton. Posiada również 4 pierścienie. Planeta ta zaliczana jest do czterech "planet olbrzymów" (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun), o których zwykło się mówić "gazowe". Przypuszcza się, że pod bardzo grubą zewnętrzną warstwą gazów atmosferycznych znajduje się skaliste jądro. W atmosferze Neptuna sonda Voyager 2 zaobserwowała twór podobny do Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu. Jest to najprawdopodobniej gigantyczny wir atmosferyczny. Na Neptunie wieją najszybsze w Układzie Słonecznym wiatry, ich prędkość dochodzi do 2000 km/h. Czynione są spekulacje, że w gęstych atmosferach Neptuna i Urana mogą tworzyć się diamenty.

34 Średnia odległość od Słońca
Neptun Średnia odległość od Słońca km Średnica równikowa 49500 km (3,880 średnicy Ziemi) Masa 1,0243×1026 kg (17,147 masy Ziemi)

35 Charakterystyka Planet Układu Słonecznego w porównaniu z Ziemią

36 Koniec


Pobierz ppt "Planety Układu Słonecznego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google