Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Paulina Łukaszewska Dorota Chołderna Kl.Ie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Paulina Łukaszewska Dorota Chołderna Kl.Ie"— Zapis prezentacji:

1 Paulina Łukaszewska Dorota Chołderna Kl.Ie
Układ słoneczny Paulina Łukaszewska Dorota Chołderna Kl.Ie

2 W skład UKŁADU SŁONECZNEGO wchodzi SŁOŃCE oraz rozmaite ciała niebieskie, utrzymywane siłą grawitacji SŁOŃCA. Należą do nich planety z księżycami, międzyplanetarne obłoki gazu i pyłu oraz olbrzymia liczba planetoid, komet i meteoroidów.

3 NARODZINY UKŁADU SŁONECZNEGO
Układ słoneczny powstał około 5miliardów lat temu z obłoku międzygwiazdowego gazu i pyłu. Pod wpływem sil grawitacji obłok ten zaczął ulęgać kondensacji , tworząc w centralnym obszarze gęstą kule gazową. Siły te zarazem wprawiały obłok w coraz szybszy ruch wirowy i w efekcie z materii obłoku uformował się płaski dysk wokół centrum.

4 SŁOŃCE to gwiazda ciągu głównego,
której wiek wynosi 5 miliardów lat. Jest ono kulą gazów-głównie wodoru i helu. Jego masa przewyższa 750 razy łączną masę planet i jest 7 razy większa niż masaprzeciętnej gwiazdy. Słońce oświetla i ogrzewa ciała UKŁADU SŁONECZNEGO, utrzymywane na orbitach siłą jego grawitacji.

5 Struktury powierzchniowe i wewnętrzne słońca

6 PLAMY I CYKLE SŁONECZNE
W wyniku obrotu Słońca powstaje pole magnetyczne. Plamy słoneczne wykazują 11-letni cykl zmienności.

7 Śmierć słońca W ciągu około 5 miliardów lat większość wodoru w jądrze Słońca przemieni się w hel. Pod wpływem własnego ciężaru jądro zacznie się zapadać, co spowoduje wzrost ciśnienia i temperatury w w jego wnętrzu. Przepływ nowej energii doprowadzi do rozdęcia warstw zew.Słońca, zmieniając go w czerwonego olbrzyma. Warstwy zostanąwówczas odrzucone w przestrzeń.

8 MERKURY jest planetą, która leży najbliżej słońca
MERKURY jest planetą, która leży najbliżej słońca.Odznacza się dużą gęstością, przy czym 80% jego masy przypada na żelazne jądro. Powierzchnię pokrywają kratery i strome skarpy skalne, które utworzyły się w przeszłości. Merkury pozbawiony jest prawie całkowicie atmosfery, gdyż zbyt słaba grawitacja nie jest w stanie jej utrzymać. Odznacza się dużymi wahaniami temperatury: od -180 do +430 stopni.

9 BUDOWA MERKUREGO Grawitacja nad Merkurym jest zbyt słaba, by utrzymać cząsteczki gazu przy jego powierzchni. Atmosfera na Merkurym ma gęstość bilion razy niższą od atmosfery ziemskiej, czyli praktycznie nie istnieje.

10 Wenus, druga planeta od Słońca,
jest skalnym globem, otulonym gęstymi chmurami, które odbijają większość światła słonecznego przez co Wenus jest najjaśniejszym ciałem na niebie po Słońcu i Księżycu.Jest na niej gorąco i duszno. Temperatury powierzchniowe dochodzą do 480 stopni a ciśnienie atmosferyczne 90 razy przewyższa ciśnienie ziemskie.

11 BUDOWA WENUS

12 Ziemia jest trzecią planetą od słońca, największą z 4 planet wewnętrznych. Pod względem budowy przypomina inne planety tej grupy. Metaliczne stałe jądro otoczone jest przez jądro zewnętrzne z metalu płynnego, po którym następują warstwy płynnych, półpłynnych i stałych skał. Na Ziemi występuje woda w stanie płynnym, bogata w tlen atmosfera oraz inne warunki sprzyjające życiu.

13 BUDOWA ZIEMI

14 Mars czwarta planeta od Słońca, pod wieloma względami przypomina Ziemię. Doba marsjańska jest tylko nieznacznie dłuższa od ziemskiej. Podobnie zmieniają się pory roku, jakkolwiek rok jest dwa razy dłuższy. Występują tu chmury, wulkany, wąwozy, góry, pustynie i białe czapy polarne. Mars jest jednak suchy i zimny. Jego powierzchnię pokrywają odłamki skał oraz czerwony pył. Rozrzedzona atmosfera jest trująca dla człowieka.

15 BUDOWA MARSA

16 KSIĘŻYCE MARSA Mars ma dwa niewielkie księżyce, Febosa i Deimosa. Ich
kartoflowany kształt sugeruje, że są to planetoidy przechwycone przez pole grawidacyjne Marsa na orbitę wokół planety.

17 Jowisz, piąta planeta od Słońca, jest pierwszą
z czterech gazowych planet-olbrzymów. Ma największe rozmiary i masę wśród planet Układu Słonecznego: jego objętość jest 1300 razy większa od objętości Ziemi. Chmury Jowisza składają się głównie z wodoru i helu. W centrum Jowisza znajduje się jądro o temperaturze około stopni.

18 BUDOWA JOWISZA

19 KSIĘŻYCE JOWISZA 16 KSIĘŻYCÓW Jowisza dzielimy na 4 grupy po 4 księżyce.

20 Saturn jest szóstą planetą od Słońca, drugą z
czterech gazowych planet-olbrzymów. Posiada co najmniej 20 księżyców i imponujący układ pierścieni. Bardzo szybka, podobnie jak u innych planet tej grupy, rotacja Saturna powoduje wyburzenie obszarów równikowych oraz ułożenie rozmytych żółtawych chmur w poziomie, równolegle do równika pasma. Saturn to jedyna planeta o średniej gęstości mniejszej od gęstości wody.

21 BUDOWA SATURNA

22 KSIĘŻYCE SATURNA Znamy obecnie 20 księżyców Saturna
(niewykluczone, że jest ich więcej), z których 13 odkryto z Ziemi, a resztę z sond kosmicznych, przelatujących w pobliżu planety.

23 Uran siódma planeta od Słońca, jest
trzecią z czterech gazowych planet-olbrzymów. Jej kamienne jądro otacza płaszcz Gazowo- lądowy. Wokół płaszcza rozciąga się atmosfera zawierająca metan. Uran posiada 15 księżyców i układ pierścieni.

24 BUDOWA URANA

25 Wielkością i budową przypomina swego
Neptun jest ósmą planetą od Słońca. Wielkością i budową przypomina swego sąsiada-Urana. Jaskrawo błekitny kolor jego atmosfery pochodzi od metanu. Na Neptunie wieją najszybsze wichry Układu Słonecznego- ich prędkość dochodzi do 2200 km/godz. Pod pokrywą chmur znajduje się Płaszcz lądowo-gazowy oraz niewielkie skalne jądro.

26 BUDOWA NEPTUNA

27 Pluton, dziewiąta planeta od Słońca, to
zimny, ciemny glob, dla którego Słońce stanowi jedynie jasną gwiazdę na niebie. Pluton jest mniejszy od Księżyca. Ma rzadką atmosferę, która tworzy się, gdy planeta zblizy się do Słońca, lecz ponownie zamarza, gdy planeta się oddala. Pluton krąży po mocno wydłużonej orbicie

28 BUDOWA PLUTONA

29 PLUTON I CHARON

30 KONIEC


Pobierz ppt "Paulina Łukaszewska Dorota Chołderna Kl.Ie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google