Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Budowa i ewolucja Wszechświata Autor: Weronika Gawrych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Budowa i ewolucja Wszechświata Autor: Weronika Gawrych."— Zapis prezentacji:

1 Budowa i ewolucja Wszechświata Autor: Weronika Gawrych

2 Spis treści: 1.Obserwacje nieba Obserwacje niebaObserwacje nieba 2.Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiejGwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej 3.Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiejGwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej 4.Ruch gwiazd Ruch gwiazdRuch gwiazd 5.Najjaśniejsze gwiazdy nieba Najjaśniejsze gwiazdy niebaNajjaśniejsze gwiazdy nieba 6.Meteoryty i komety Meteoryty i kometyMeteoryty i komety 7.Budowa Układu Słonecznego Budowa Układu SłonecznegoBudowa Układu Słonecznego 8.Merkury, Wenus i Mars Merkury, Wenus i MarsMerkury, Wenus i Mars 9.Układ Słoneczny Układ SłonecznyUkład Słoneczny 10.Jowisz, Saturn, Uran i Neptun Jowisz, Saturn, Uran i NeptunJowisz, Saturn, Uran i Neptun 11.Układ Słoneczny Układ SłonecznyUkład Słoneczny 12.Pluton Pluton 13.Ciekawostki Ciekawostki 14.Bibliografia Bibliografia

3 Obserwacje nieba Kiedy obserwujemy nocne niebo, wydaje się nam, że wszystkie gwiazdy znajdują się od siebie w tej samej odległości od nas. Mamy wrażenie, że są rozmieszczone na powierzchni kuli o bardzo dużym promieniu i środku pokrywającym się ze środkiem Ziemi. Powierzchnię tej pozornej kuli nazywamy strefa niebieską. Patrząc na gwiazdy stwierdzimy, że nie są rozmieszczone na niebie równomiernie, lecz tworzą grupy ułożone w pewne mniej lub więcej rzucające się w oczy figury. Takie obszary strefy niebieskiej nazywamy konstelacjami lub gwiazdozbiorami. W pogodną noc na półkuli północnej możemy zaobserwować ok. 3000 gwiazd. Podobną ich liczbę możemy zaobserwować na niebie półkuli południowej. Jeżeli do obserwacji użyjemy lornetki, liczba ta zwiększy się kilkakrotnie, a przy użyciu największych teleskopów dostrzeżemy miliony gwiazd. Widzimy je dzięki światłu, które emitują.

4 Gwiazdozbiór na północnej strefie niebieskiej

5 Gwiazdozbiór na południowej strefie niebieskiej

6 Ruch gwiazd Widok nieba zmienia się też z upływem godzin. Gwiazdy krążą po strefie niebieskiej, te znajdujące się blisko horyzontu wschodzą, górują, a następnie zachodzą. Ich przemieszczanie jest związane z przemieszczaniem Ziemi wokół własnej osi. Ruch gwiazd półkuli południowej

7 Najjaśniejsze gwiazdy nieba Konstelacja Wielkiego Psa z najjaśniejszą gwiazdą nieba- Syriuszem Gwiazdozbiór Oriona

8 Meteoryty i komety Na nocnym niebie oprócz planet możemy czasami zauważy również inne naturalne obiekty, szybciej przemieszczające się względem gwiazd. Są to meteoryty albo komety. Meteoryty mają postać bardzo szybko poruszających się świecących punktów, które pozostawiają za sobą na krótko wąskie, jasne smugi. KOMETA Deszcz meteorytów

9 Budowa Układu Słonecznego Układ Słoneczny tworzą: Słońce, dziewięć planet z ponad setką księżyców oraz liczne drobne ciała niebieskie. Przestrzeń międzyplanetarna wypełniają promieniowanie elektromagnetyczne oraz strumienie cząstek, takich jak elektrony i protony. Centralne miejsce w naszym układzie planetarnym zajmuje Słońce. Wokół niego krąży dziewięć planet: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton.

10 Merkury, Wenus i Mars pod względem wyglądu, rozmiarów, gęstości i składu chemicznego są podobne do Ziemi. Mają twardą, skalistą powierzchnię, metaliczne lub skaliste jądro i stosunkowo dużą gęstość. Ich skład chemiczny to pierwiastki ciężkie, głównie żelazo i krzem, oraz ich związki chemiczne z innymi pierwiastkami. Średnia temperatura powierzchni tych planet zawarta jest w przedziale od 240 do 700 K. Merkury, Wenus i Mars

11 MERKURY WENUS MARS ZIEMIA Układ Słoneczny

12 Jowisz, Saturn, Uran i Neptun Jowisz, Saturn, Uran i Neptun mają wspólne cechy: duże rozmiary małą gęstość. Zbudowane są głównie z wodoru i helu w stanie ciekłym i gazowym oraz z małego jądra, które znajduje się w centralnej części planety. Średnia temperatura ich powierzchni jest bardzo niska i wynosi od 55 K do 125 K. wszystkie planety mają od kilku do kilkudziesięciu księżyców.

13 Układ Słoneczny JOWISZ SATURN NEPTUN URAN

14 Pluton PLUTON Pluton jest najmniejszą i najodleglejszą od Słońca planetą. Pluton przypomina dużą lodową planetoidę, obiekt tzw. Pasa Kipera. Pas ten to zbiór wielu nie dużych w porównaniu z planetami ciał, poruszających się wokół Słońca poza orbitą Neptuna.

15 Największymi planetami Układu Słonecznego są Jowisz i Saturn, a najmniejszymi Pluton i Merkury. Wokół Jowisza, Saturna, Urana oraz Neptuna istnieją układy pierścieni. Ciekawostki Wszystkie planety oprócz Merkurego i Wenus mają księżyce. Pomiędzy orbitą marsa i Jowisza znajduje się pas, niewielkich w porównaniu z planetami, skalistych ciał niebieskich, zwanych planetoidami lub asteroidami.

16 Bibliografia: Tworząc tą prezentacje korzystałem z: podręcznika dla liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum.


Pobierz ppt "Budowa i ewolucja Wszechświata Autor: Weronika Gawrych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google