Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podróż po układzie słonecznym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podróż po układzie słonecznym"— Zapis prezentacji:

1 Podróż po układzie słonecznym
Mateusz Niewiadomski kl.IIG

2 Układ słoneczny Układ słoneczny to układ planetarny słońca. Składa się on z Słońca planet: Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, oraz planet karłowatych Plutona i Ceresa

3 Słońce Gwiazda centralna układu słonecznego, wokół której krążą mniejsze ciała niebieskie. Słońce leży w jednym z ramion spiralnych galaktyki 26 lat świetlnych od jej środka.Okrąża centrum Drogi Mlecznej z prędkością 220 km/s w czasie 226 milionów lat, co daje ponad 20 obiegów w ciągu dotychczasowej historii gwiazdy. Od słońca dzieli nas około mln km.

4 Merkury Planeta leżąca najbliżej słońca. Najbardziej charakterystyczny jest wielki krater na półkuli północnej, zwany Caloris Basin. Jego średnica wynosi 1400 km. Uczeni przypuszczają, że jest on pozostałością po uderzeniu wielkiego meteorytu około 3,8 miliarda lat temu. Uderzenie to było tak silne, że w jego wyniku wypiętrzył się dookoła krateru podwójny łańcuch gór, którego średnica wynosi 1600 kilometrów.

5 Wenus Druga według oddalenia od Słońca planeta układu słonecznego. Wenus jest trzecim pod względem jasności ciał niebieskich po słońcu i księżycu. Jest skalnym globem osnutym gęstymi chmurami, które odbijają większość światła słonecznego. Żółtawy kolor chmur atmosfery pochodzi od kwasu siarkowego. Znak Wenus oznacza płeć kobiety. Jej nazwa wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus.

6 Ziemia Trzecia w kolejności (licząc od Słońca) i piąta co do wielkości planeta układu słonecznego. Ziemia ma właściwą masę i grawitację do utrzymania atmosfery, która chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym Oddalenie od Słońca jest właściwe dla utrzymania odpowiedniej temperatury. Uważa się, że czynniki te sprzyjały powstaniu życia na naszej planecie. Jest największą z planet skalistych w Układzie Słonecznym, a także jak dotychczas jedynym znanym miejscem występowania życia.

7 Mars Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny–Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji wydaje się być rdzawo-czerwona i kojarzyła się starożytnym z pożogą wojenną. Postrzegany odcień wynika stąd, że powierzchnia planety jest pokryta tlenkami żelaza. Przypuszcza się, że mogło na niej kiedyś powstać życie, obecnie nie ma na to solidnych dowodów.

8 Ceres Planeta karłowata, do 26 sierpnia 2006 uważana za największą ze wszystkich planetoid Została odkryta jako pierwsza przez włoskiego astronoma Giuseppe Piazzi’ego 1 stycznia Piazzi nazwał najpierw to ciało niebieskie ‘’Ceres Ferdinandae’’, na cześć Ceres bogini upraw polowych i patronki Sycylii oraz ku czci króla Ferdynanda IV z Neapolu, który uciekł w 1798 na Sycylię.

9 Jowisz Piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa z planet Układu Słonecznego. Posiada wiele księżyców (co najmniej 63) oraz pierścienie. Jowisz wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem to planety gazowe, czasem nazywane również planetami jowiszowymi. Jest on jedną z pięciu planet widocznych gołym okiem i jednocześnie zazwyczaj czwartym pod względem jasności obiektem na niebie. Masa Jowisza jest 2,5 raza większa od całkowitej masy wszystkich pozostałych planet. Jest on tak masywny, że powoduje przesunięcie się barycentrum Układu Słonecznego ponad powierzchnię słońca.

10 Saturn Jest szóstą planetą Układu Słonecznego. Jest to gazowy olbrzym, drugi pod względem masy i wielkości po Jowiszu, a przy tym paradoksalnie o najmniejszej gęstości ze wszystkich planet całego Układu. Saturn znany był już w świecie starożytnym. Charakterystyczną jej cechą są pierścienie składające się głównie z lodu i, w mniejszej ilości, z odłamków skalnych. Obecnie znamy 56 naturalnych satelitów Saturna. Nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga-Saturna.

11 Uran Siódma w kolejności od Słońca planeta Układu słonecznego. Jest także trzecią największą i czwartą najmasywniejszą planetą naszego systemu. Należy do grupy gazowych olbrzymów. Nazwa planety pochodzi od greckiego boga Uranosa. Stanowi to wyjątek, gdyż wszystkie pozostałe planety noszą imiona bóstw rzymskich.

12 Neptun Ósma i ostatnia planeta układu słonecznego. Jej jasność nie przekracza 7,6m. Posiada 13 odkrytych księżyców, spośród których największy jest Tryton. Nazwa tej planety pochodzi od rzymskiego boga - władcy mórz - Neptuna. Neptun nie może być obserwowany gołym okiem. Dopiero przy użyciu teleskopu ukazuje się jako niebieskawa tarcza, całkiem podobnie jak Uran. Za ten błękitnawy odcień odpowiedzialny jest metan, znajdujący się w atmosferze tej planety.

13 Pluton Jest to planeta karłowata , najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 24 sierpnia 2006r. Pluton był uznawany za dziewiątą planetę układu słonecznego. Płaszczyzna po której Pluton się porusza jest mocno nachylona do płaszczyzny ekileptyki, z silnie ekscentryczna orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna.

14 KONIEC


Pobierz ppt "Podróż po układzie słonecznym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google