Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasza planeta i co dalej? Wszechświat.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasza planeta i co dalej? Wszechświat."— Zapis prezentacji:

1 Nasza planeta i co dalej? Wszechświat.
Szkoła Podstawowa nr 7 w Poznaniu.

2 Wszechświat Wszechświatem jest wszystko wokół nas. Wszystko, co tylko przyjdzie nam na myśl – gwiazdy, galaktyki, a nawet czas. Jest on tak ogromny, że nie sposób sobie tego wyobrazić. Nawet przez najmocniejsze teleskopy nie jesteśmy w stanie dojrzeć jego krańców.

3 Odległości kosmiczne mierzy się nie w kilometrach, lecz w latach świetlnych. Rok świetlny jest to odległość, z jaką światło poruszające się z prędkością km/s pokonuje w ciągu roku  - to prawie 10 bilionów (czyli 10 milionów milionów kilometrów). A są we wszechświecie obiekty odległe od nas o miliardy lat świetlnych.

4 Galaktyki To wielkie skupiska gwiazd przyjmujące różne kształty i rozmiary. Niektóre z nich, jak nasza Droga Mleczna, przypominają gigantyczne fajerwerki w kształcie wiatraków to galaktyki spiralne. Podróż statkiem kosmicznym z jednego jej krańca na drugi trwałaby prawie 600 milionów lat.

5 Najbardziej podobna pod względem wielkości i kształtu do naszej Galaktyki jest Wielka Mgławica Andromedy, odległa od Drogi Mlecznej o ponad lat świetlnych.

6 Słońce Gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi. Oddalone jest od Ziemi o około 150 mln km. Jest tak duże, że mogłoby się w nim zmieścić Planet wielkości Ziemi.

7 Słońce płonie od około 4,5 miliarda lat i zawiera dość gazu, by wystarczyło na kolejne. Bez słonecznego ciepła i światła wszystkie planety w Układzie Słonecznym by zamarzły. Światło aby dotrzeć od  Słońca do Ziemi potrzebuje 8 min 20 s  - oznacza to, że gdyby Słońce zgasło, na Ziemi dowiedzielibyśmy się o tym po mniej więcej 8 i pół minutach.

8 Nasz Księżyc Księżyc to najbliższe Ziemi ciało niebieskie i jej jedyny naturalny satelita. Odległość do niego to około 384 km – zaledwie trzydniowa wycieczka statkiem kosmicznym. Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jaśniejsze obszary Księżyca nazywane są wyżynami lub górami, ponieważ położone są wyżej niż morza. Powierzchnia Księżyca nosi wyraźne ślady licznych uderzeń różnej wielkości odłamkami skalnymi.

9 Układ Słoneczny Planety Układu Słonecznego powstały około 4,5 mld lat temu z mgławicy słonecznej – obłoku gazu i pyłu, który podczas powstawania Słońca przekształcił się w dysk. Cały Układ Słoneczny ma średnicę około 33 lat świetlnych.

10 Układ Słoneczny składa się z 8 planet:
Merkury Wenus Ziemia Mars Jowisz Saturn Uran Neptun

11 Merkury Merkury to najmniejsza i najbliższa Słońcu planeta Układu Słonecznego. Temperatura na powierzchni może przekraczać 400 ° C. Ukształtowaniem powierzchni Merkury przypomina Księżyc: są na nim liczne kratery uderzeniowe, praktycznie pozbawiony jest atmosfery.

12 Wenus Wenus jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Nazwa planety wzięła się od rzymskiej bogini miłości, Wenus.

13 Nasza planeta - Ziemia Ziemia nazywana jest Błękitną planetą, ponieważ jest więcej wody niż lądu. Ziemia zamieszkana przez miliony gatunków wliczając w to człowieka, jest jednym znanym miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie.

14 Mars Mars nazwa planety pochodzi od imienia rzymskiego boga wojny – Marsa. Zawdzięcza ją swej barwie, która przy obserwacji z Ziemi wydaje się być rdzawo-czerwona. Jest na niej ogromny szczyt Olympus Mons – aż trzykrotnie Wyższy od Mount Everestu!

15 Jowisz Jowisz wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi. Charakterystyczną cechą jest Wielka Czerwona Plama obszar Gigantycznej burzy trwającej już kilkaset lat.

16 Saturn Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych. Inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy, ani tak jasny.

17 Uran Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej. Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów.

18 Neptun Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi i trochę masywniejszy od swojego bliźniaka, Urana. Jest jedyną planetą, której istnienie wykazano nie na podstawie obserwacji nieba, ale na drodze obliczeń matematycznych.

19 Meteoryty Meteoryt to pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu). Większość meteorytów pochodzi spośród kolidujących między sobą planetoid, które wypadając z orbit, wpadły w orbitę Ziemi. Większość tych planetoid tworzy pas pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza.

20 Tak wygląda deszcz meteorytów

21 Ta część Wszechświata, która dostępna jest obserwacjom astronomicznym nazywa się Metagalaktyką. Chociaż we Wszechświecie jest więcej gwiazd niż na Ziemi ziaren piasku, nawet w pogodną noc jednocześnie możemy ujrzeć jedynie kilka tysięcy gwiazd. Ludzie od wieków doszukiwali się w nich jakiś wzorów czyli konstelacji. Nadawali tym gwiazdozbiorom imiona bogów i herosów …

22 Gwiazdozbiór Oriona – myśliwego
Łatwo rozpoznać trzy jasne gwiazdy tworzące jego pas.

23 KASJOPEJA Piękna i zarozumiała królowa z greckiej mitologii. Wygląda jakby siedziała na tronie.

24 Jest jednym z najsłynniejszych gwiazdozbiorów północnego nieba.
WIELKA NIEDŹWIEDZICA Jest jednym z najsłynniejszych gwiazdozbiorów północnego nieba.

25 Na niebie możemy także odnaleźć nasze znaki zodiaku…
A to jak myślicie? Lew Skorpion Waga

26 Dziękujemy za uwagę Weronika Utrata Ola Matusiak Marta Nijak


Pobierz ppt "Nasza planeta i co dalej? Wszechświat."

Podobne prezentacje


Reklamy Google