Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stany Zjednoczone Państwo w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym oraz Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. Powierzchnia 9,372 mln km2. 275,5 mln.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stany Zjednoczone Państwo w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym oraz Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. Powierzchnia 9,372 mln km2. 275,5 mln."— Zapis prezentacji:

1

2 Stany Zjednoczone Państwo w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym oraz Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. Powierzchnia 9,372 mln km2. 275,5 mln mieszkańców (2000). Obejmuje 51 stanów, Alaskę i Hawaje. Język urzędowy angielski. Jednostka monetarna 1 dolar = 100 centów. Średnia gęstość zaludnienia: 29 osób/km2. Przyrost naturalny: 5,5‰ (2000). Analfabetyzm: 3%. Średnia długości życia: mężczyźni 74 lata, kobiety 79 lat. Wyznania: protestanci (55%), katolicy (29%), żydzi (3%), prawosławni (2%), muzułmanie (2%), hinduiści (0,2%), bezwyznaniowcy (6,8%).

3 Waszyngton – stolica Stolica Stanów Zjednoczonych, która leży nad rzeką Potomac i jej dopływami Anacostia i Rock Creek. 572 tyś. mieszkańców Jest położony pomiędzy stanami Maryland i Wirginia. Biały Dom - siedziba prezydenta ( , rozbudowany w 1818 i przebudowany XX w.) Ważny ośrodek kulturalno-naukowy - siedziba 7 uniwersytetów, oraz wielu instytutów i towarzystw naukowych o znaczeniu ogólnokrajowym. Jedna z największych na świecie bibliotek - Biblioteka Kongresu (założona w 1800, liczy ok. 90 mln woluminów). Opera, 4 teatry, centrum promocji sztuki - Muzeum Holocaustu. Ogród botaniczny - National Arboretum.

4 Biały Dom

5 Kapitol

6 Mount Olympus

7 McKinley McKinley, Mount McKinley, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w Kordylierach Północnych, w górach Alaska, w USA. Wysokość 6194 m n.p.m. Zbudowany z odpornych skał krystalicznych. Tworzy masyw pokryty wiecznym śniegiem i lodowcami. Został zdobyty w Od 1917 masyw McKinley obejmuje park narodowy.

8

9 Mount Shasta Wygasły wulkan w południowej części Gór Kaskadowych, w stanie Kalifornia, zamykający od północy Dolinę Kalifornijską. Tworzy potężny stożek, o wysokości 4317 m n.p.m.

10

11 Yosemite Yosemite zespół wodospadów na rzece Yosemite na terenie parku narodowego Yosemite w USA w Kalifornii. Wysokość łączna 739 m, najwyższy próg 491 m. Zmienny przepływ, najwięcej wody płynie w maju i czerwcu.

12

13 Mount Rainer Mount Rainier (4392 m n.p.m.), czynny wulkan w Kordylierach, położony w USA, w stanie Waszyngton, na południe od Seattle, stanowiący najwyższy szczyt Gór Kaskadowych. Rainier tworzy potężny stożek, wznoszący się ok. 2,5 km ponad zrównaną wierzchowinę gór. Wyższe części stoków pokryte są wiecznymi śniegami i lodowcami.

14

15 Salton Salton, Salton Sea, słone jezioro w południowo-zachodniej części USA, w stanie Kalifornia, na Pustyni Kalifornijskiej. Długość 48 km, szerokość 16 km, powierzchnia 900 km2, maksymalna głębokość 13 m. Powstało w 1905 wskutek przerwania wałów przez rzekę Kolorado. Obecnie powierzchnia Salton znajduje się 72 m p.p.m., a zasolenie wody jest podobne jak w oceanie.

16

17 Sierra Nevada Nevada Sierra, pasmo górskie w Ameryce Północnej, na obszarze Stanów Zjednoczonych, wschodzące w skład Kordylierów. Położone pomiędzy Doliną Kalifornijską na zachodzie i Wielką Kotliną na wschodzie. Długość ok. 700 km.

18

19

20 Evolution Lake w górach Sierra Nevada

21 Dolina Śmierci Bezodpływowe obniżenie o charakterze depresji w południowo-zachodniej części USA, w stanie Kalifornia. Najniżej położony punkt znajduje się na wysokości 86 m p.p.m., stanowiąc największą depresję na półkuli zachodniej. Zajmuje powstały w trzeciorzędzie rów tektoniczny (długość ok. 225 km, szerokość do 26 km) otoczony pasmami gór Panamint (z kulminacją Telescope Peak, 3368 m n.p.m.) i Amargosa.Od 1933 stanowi pomnik przyrody (powierzchnia 8374 km2). W przeszłości wydobywano tu kruszce złota, srebra i miedzi.

22

23 Wielki Kanion Głęboki jar w środkowym biegu rzeki Kolorado, na Wyżynie Kolorado, w północno-zachodniej części stanu Arizona, na terytorium USA. Brzegi Wielkiego Kanionu tworzą malownicze tarasy i półki skalne, pokryte skąpą roślinnością półpustynną. Powstał wskutek erozji rzeki Kolorado, która rozcięła płytę zbudowaną z poziomo zalegających warstw skał osadowych mezozoiku i paleozoiku, aż do zbudowanego z granitów i łupków krystalicznych prekambryjskiego podłoża. W najbardziej atrakcyjnej części ustanowiono Park Narodowy Wielkiego Kanionu. Ślady bytności Indian prekolumbijskich - skalne domostwa sprzed 3500 lat.

24

25 Okno Anioła

26 Mather Point

27 Wodospad Havasu

28 Jezioro Kraterowe Jezioro położone w stanie Oregon w północno-zachodniej części USA na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego.

29

30 Canyonlands National Park
Park narodowy w zachodniej części USA w stanie Utah, w środkowej części Wyżyny Kolorado. Utworzony w Ma powierzchnie 1365 km2. Obejmuje rozległy, wysoko wzniesiony płaskowyż ( m n.p.m.). Charakterystyczną cechą krajobrazu tego parku są malownicze formy skalne w postaci łuków i iglic wypreparowane w różnobarwnych piaskowcach. Szatę roślinną tworzą głównie suche zbiorowiska półpustynne, miejscami zastępowane przez niskie lasy sosnowe i zarośla jałowców. Dodatkową atrakcję parku stanowią ślady osadnictwa pierwotnych Indian - pozostałości ich siedzib, naczynia gliniane i rysunki naskalne.

31

32 Arches National Park Park narodowy w Utah w USA, na Wyżynie Kolorado. Utworzony w 1971, w celu ochrony unikalnego nagromadzenia zbudowanych z czerwonego piaskowca form skalnych w kształcie łuków. Ma powierzchnie 292 km2. Krajobraz parku tworzą kolorowe naturalne łuki skalne, m.in.: największy Landscape Arch (długość 89 m), a także Double Arch (Podwójny Łuk), Delicate Arch (Delikatny Łuk) oraz Widows (Okna). Skały tworzą również inne fantastyczne formy, takie jak wysoki masyw o gładkich ścianach przypominający wieżowce, zwane Park Avenue, czy skalny labirynt Fiery Furnace (Palenisko). Park porasta skąpa roślinność półpustynna. W faunie charakterystyczny jest kojot i puma.

33

34

35 Carlsbad Cavern Jedna z najdłuższych i najsłynniejszych jaskiń świata o długość 53 km Położona jest na wyżynie Llano Estacado , w południowej części USA, na granicy stanów Nowy Meksyk i Teksas, na południe od rzeki Canadian i na wschód od rzeki Pecos. Jest to rozległa, trzypoziomowa sieć korytarzy i wielkich komór (rozwinięta w wapieniach rafowych, z bogatą szatą naciekową (m.in. stalaktyty i stalagmity), tworzącą się od ponad lat. O zmierzchu z Carlsbad Cavern wylatują setki tysięcy nietoperzy, oglądanych z amfiteatru przed jaskinią przez licznych turystów. Pierwsza w świecie jaskinia, dla której ochrony utworzono w 1930 roku park narodowy Carlsbad Caverns. W 1995 roku jaskinia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

36

37


Pobierz ppt "Stany Zjednoczone Państwo w Ameryce Północnej nad Oceanem Spokojnym oraz Zatoką Meksykańską i Oceanem Atlantyckim. Powierzchnia 9,372 mln km2. 275,5 mln."

Podobne prezentacje


Reklamy Google