Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HIMALAJE NAZWA HIMALAJE POCHODZI OD SANSKRYCKICH SŁÓW HIMA I ALAJA, KTÓRE OZNACZAJĄ ŚNIEG I DOM, CZYLI HIMALAJE TO "DOM ŚNIEGU", ALE ALAJA TO TEŻ SPICHLERZ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HIMALAJE NAZWA HIMALAJE POCHODZI OD SANSKRYCKICH SŁÓW HIMA I ALAJA, KTÓRE OZNACZAJĄ ŚNIEG I DOM, CZYLI HIMALAJE TO "DOM ŚNIEGU", ALE ALAJA TO TEŻ SPICHLERZ."— Zapis prezentacji:

1 HIMALAJE NAZWA HIMALAJE POCHODZI OD SANSKRYCKICH SŁÓW HIMA I ALAJA, KTÓRE OZNACZAJĄ ŚNIEG I DOM, CZYLI HIMALAJE TO "DOM ŚNIEGU", ALE ALAJA TO TEŻ SPICHLERZ LUB SKARBIEC.  HIMALAJE OBEJMUJĄ SWYM OBSZAREM CZĘŚCI PAKISTANU, INDII, NEPALU, BHUTANU ORAZ CHIN (GŁÓWNIE TYBETU). ROZCIĄGAJĄ SIĘ ONE NA DŁUGOŚCI 2500 KM, I PRZECIĘTNEJ SZEROKOŚCI 170 KM, OD NANGA PARBAT (8126 M N.P.M.) W KASZMIRZE DO NAMCZE BARWA (7756 M), WE WSCHODNIM TYBECIE. HIMALAJE MIMO ŻE NAJWYŻSZE NALEŻĄ ZARAZEM DO NAJMŁODSZYCH GÓR NA ŚWIECIE POWSTAJĄC OKOŁO 80 MLN LAT TEMU WSKUTEK NAPORU MAS LĄDU, BĘDĄCYCH DZIŚ PÓŁWYSPEM INDYJSKIM, NA MNIEJ ODPORNE OSADOWE SKAŁY EUROAZJI. CIEKAWOSTKĄ JEST TO, ŻE HIMALAJE WCIĄŻ SIĘ WYPIĘTRZAJĄ.

2 HIMALAJE 14 X 8000 ŹRODŁO:

3 CHO OYU (8201 m n.p.m.) 28 KM NA PÓŁNOCNY ZACHÓD OD EVERESTU WZNOSI SIĘ SZÓSTY SZCZYT ŚWIATA – CHO OYU. ZNACZENIE NAZWY CHO OYU NIE JEST DO KOŃCA JASNE – POWSZECHNIE UWAŻA SIĘ, ŻE NAJBLIŻSZE TŁUMACZENIE NAZWY PODAŁ GUNTER DYHRENFURTH TJ. TURKUSOWA BOGINI CHO OYU JEST POTĘŻNYM MASYWEM, KTÓRY WCHODZI W SKŁAD GRUPY GÓRSKIEJ KHUMBU HIMAL. ZBOCZAMI MASYWU SPŁYWAJĄ CZTERY POTĘŻNE LODOWCE. SZCZYT ZOSTAŁ PO RAZ PIERWSZY ZDOBYTY 19 PAŹDZIERNIKA 1952 ROKU PRZEZ MAŁĄ PRYWATNĄ WYPRAWĘ AUSTRIACKĄ. NA SZCZYCIE STANĘLI: HERBERT TICHY, SEPP JOCHLER I SZERPA PASANG DAWA LAMA.

4 WARUNKI ATMOSFERYCZNE
TEMPERATURA - ŚREDNIA TEMP. W BAZIE TO OK. 0 ST. C; POWYŻEJ WRAZ Z PORYWISTYM WIATREM MOŻE ZEJŚĆ DO - 40 ST. C POWODUJĄC SILNE ODMROŻENIA; CIŚNIENIE – PODOBNIE JAK TEMPERATURA SPADA ONO WRAZ Z WYSOKOŚCIA. NA 5500 M N.P.M. JEST JUŻ TYLKO POŁOWA TLENU, KTÓRY ZNAJDUJE SIĘ NA POZIOMIE MORZA. POWYŻEJ TEGO PUNKTU NA CAŁYM ŚWIECIE NIE MA ANI JEDNEGO MIEJSCA, KTÓRE BYŁOBY NA STAŁE ZAMIESZKANE PRZEZ LUDZI. JEST TO OBSZAR, W KTÓRYM ORGANIZM SIĘ NIE REGENERUJE. PRZEBYWANIE NA TEJ WYSOKOŚCI (BEZ SCHODZENIA NIŻEJ) PROWADZI DO ŚMIERCI. POW. 8 TYS. M CIŚNIENIE JEST TAK NISKIE, ŻE HIMALAIŚCI OTRZYMUJĄ LEDWIE 30% TLENU, KTÓRYM MOGLIBY ODDYCHAĆ. Z TEGO POWODU ZAŁAMUJE SIĘ TU FUNKCJONOWANIE ORGANIZMU. WIATR – PRĘDKOŚĆ WIATRU MOŻE DOJŚĆ NA CHO OYU NAWET DO 110 KM/H.

5 WARUNKI ATMOSFERYCZNE
LODOWCE GÓRSKIE – ZBOCZAMI MASYWU SPŁYWAJĄ POTĘŻNE LODOWCE, MIĘDZY INNYMI LUNGSAMPA GLACIER PONAD KTÓRYM WZNOSI SIĘ NAJBARDZIEJ ZNANA ALPINISTOM, TRZYKILOMETROWA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA ŚCIANA. RÓWNIEŻ BAZA GŁÓWNA , W KTÓREJ BĘDZIEMY PRZEBYWAĆ POŁOŻONA JEST NA LODOWCU. ZAGROŻENIE LAWINOWE – POW. BAZY ZNAJDUJE SIĘ GRANICA WIECZNEGO ŚNIEGU, NATOMIAST W PARTIACH PODSZCZYTOWYCH WYSTĘPUJE BARDZO GŁĘBOKI ŚNIEG, KTÓRY MOŻE UNIEMOŻLIWIĆ WEJŚCIE NA WIERZCHOŁEK.


Pobierz ppt "HIMALAJE NAZWA HIMALAJE POCHODZI OD SANSKRYCKICH SŁÓW HIMA I ALAJA, KTÓRE OZNACZAJĄ ŚNIEG I DOM, CZYLI HIMALAJE TO "DOM ŚNIEGU", ALE ALAJA TO TEŻ SPICHLERZ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google