Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OCHOTNICA GÓRNA - W OTULINIE GORCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OCHOTNICA GÓRNA - W OTULINIE GORCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO"— Zapis prezentacji:

1 OCHOTNICA GÓRNA - W OTULINIE GORCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

2 Wieś Ochotnica, dzieląca się na Dolną i Górną, jest najdłuższą (ponad 38 km wraz z przysiółkami) oraz jedną z największych wsi w Polsce. Ochotnica Górna to malowniczo położona miejscowość u podnóży Gorców w wąskiej i długiej kotlinie rzeki Ochotnica oraz jej dopływów. Zachwyca pięknem krajobrazu, rozległymi lasami, polanami w górach, z których rozciągają się wspaniałe widoki na Gorce i Tatry, szemrzącymi górskimi potokami oraz piękną roślinnością. Na terenie Ochotnicy znajduje się częściowo Gorczański Park Narodowy – turyści spacerując pięknymi górskimi trasami przejść mogą ścieżkami edukacyjnymi wyznaczonymi przez GPN z cennymi walorami przyrodniczymi.

3 Koło Turystyczne działające przy Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej zaprasza na pasjonujące wycieczki po Gorcach

4 Wycieczka I: Potok Jaszcze – miejsce katastrofy bombowca Liberator
Wycieczkę rozpoczynamy w Górnym Jaszczym na granicy GPN. Poruszamy się wzdłuż ścieżki edukacyjnej „Doliną Potoku Jaszcze”. Teren jest oznaczony, wspaniale przygotowany dla turystów i miłośników przyrody. Do wycieczki można się wcześniej przygotować korzystając ze strony internetowej i opracowań GPN. Kolejne przystanki ścieżki edukacyjnej to: Młaka kozłowsko – turzycowa, Łąka ostrożeniowa, Płazy, Dolnoreglowy bór jodłowo – świerkowy, Młaka śródleśna, Buczyna karpacka. Ostatni przystanek naszej wycieczki to miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca Liberator, który w grudniu 1944r rozbił się pod przełęczą Pańska Przehybka w pobliżu żródeł potoku Jaszcze. Wracając tą samą ścieżką przejdziemy ok. 6 km co zajmie nam ok. 3 godz. Poruszamy się wzdłuż ścieżki edukacyjnej „Doliną Potoku Jaszcze” W miejscu gdzie rozbił się samolot ustanowiono niewielki zespół krajobrazowy pn. „Uroczysko Pamięci”

5 Płat młaki kozłkowo-turzycowej odnajdziemy powyżej drogi, zaraz po wejściu na polanę. Na niewielkiej powierzchni występuje tu gatunków roślin. Na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego koniecznie robimy pamiątkowe zdjęcie

6 Na niewielkiej grzędzie, pomiędzy drogą a korytem potoku, rozciąga się płat dolnoreglowego boru jodłowo-świerkowego. To zbiorowisko pokrywa 14 % powierzchni leśnej GPN. W drzewostanie panują : jodła i świerk. W dolnoreglowym borze domieszkowo występuje buk i jawor. Tu możemy również spotkać chronioną paproć – podrzenia żebrowca.

7 Buczyna karpacka jest zbiorowiskiem leśnym najbardziej rozpowszechnionym w GPN (60 % powierzchni Parku) . Buczyny w dolinie potoku Jaszcze odznaczają się wysokim stopniem naturalności.

8 W miejscu gdzie rozbił się samolot ustanowiono niewielki zespół krajobrazowy pn. „Uroczysko Pamięci”

9 Znajduje się tam drewniana kolyba, w której można się schronić w razie deszczu, jest też tablica informacyjna GPN oraz makieta kabiny samolotu z fragmentami oryginalnej blachy pochodzącej ze szczątków bombowca.

10 Wycieczka II: Forendówki – Magurki - Jaszcze
Wycieczkę rozpoczynamy na Ustrzyku od Schroniska Młodzieżowego. Przechodzimy drogą wzdłuż potoku Forendówki ok. 2km. Po drodze spotykamy punkt „CHRONIMY PŁAZY”.

11 Punk ochrony płazów, które możemy spotkać w Ochotnicy, w Pieninach.

12 Z drogi na Forendówkach skręcamy w prawo kierując się do Kurnytowej Koliby – dojdziemy do niej po ok. 10 minutach

13 Uchodzi ona za najstarszy drewniany zabytek w Ochotnicy Górnej - jest to duży szałas pasterski, który znajduje się na polanie powyżej przysiółka Forendówki, pochodzi z 1839r. Uczestniczy w projekcie „Sieć zielonych baz turystycznych w Karpatach”.

14 Idziemy coraz wyżej i po ok
Idziemy coraz wyżej i po ok. 1 godzinie drogi docieramy do pięknych polan – to Magurki, z których roztacza się piękny widok na Tatry.

15 Panorama Tatr roztaczająca się z Magurek należy do najpiękniejszych w Gorcach. Z tego miejsca widoczny jest cały łańcuch tatrzańskich szczytów. W kierunku zachodnim widać samotny masyw Wielkiego Chocza, a także rozległą grupę górską Małej Fatry z charakterystycznym szczytem Wielkiego Rozsutca.

16 Jesteśmy już na ścieżce edukacyjnej GPN: „Doliną potoku Jaszcze” – kierując się nią schodzimy w dół do przysiółka Jaszcze. Przy drodze asfaltowej będziemy za ok. 1 godzinę.

17 Tutaj proponujemy obejrzeć przydrożną kapliczkę.
Unikatowa kapliczka przydrożna pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w osiedlu Jaszcze powstała na przełomie XIX i XX wieku, ale są przypuszczenia, że może być starsza. W odróżnieniu od innych kapliczek w Gorcach, zwieńczonych baniastym hełmem przypomina spichlerz. Pokryta jest dwuspadowym dachem ze zdobionym okapem nawiązującym być może do ,,szwajcarskiej’’ architektury uzdrowiskowej podpatrzonej w Szczawnicy.

18 Wycieczka III :Droga do Krzyża – Zonioskie – Hawiarska Koliba - Jamne
Wycieczkę rozpoczynamy pod kościołem w Ochotnicy G. idąc drogą do Krzyża i dzwonów kościelnych przez Uboce drogą pod lasem dochodzimy na Zonioskie. Następnie kierujemy się w dół ku Hawiarskiej Kolibie i schodzimy na drogę w potoku Jamne – ta trasa zajmie nam ok. 3 godziny

19 Na początku trasy zobaczymy przydrożną kapliczkę
Kapliczka powstała w latach międzywojennych. Mówiono, że na tym polu straszyło, mieszkańcy osiedla postanowili, więc ją wybudować. Spod kapliczki wypływała woda, kiedyś uważano że ma ona właściwości lecznicze.

20 Trasa ma niezwykłe walory widokowe
Trasa ma niezwykłe walory widokowe. Zobaczymy z niej potok Jaszcze, Jamne, piękne pasma Gorców, Lubań a przy dobrej widoczności z Zonioskiego widać Tatry.

21 Na polanie Kosarzyska pod Zonioskim zobaczymy piękną kapliczkę wzniesioną w 1999 roku przez górali z Jaszczego. Jest wzniesiona na wysokości 1019 m n.p.m Kapliczka znajduje się między potokami Jamne a Jaszcze Kierując się żółtym szlakiem w górę możemy dojść do szlaku zielonego, który w prawo prowadzi na Gorc, w lewo na Turbacz To piękne trasy często wybierane przez miłośników pieszych wędrówek

22 Tutaj na polanie można odpocząć lub pograć w piłkę

23 Schodząc w dół mijamy stary góralski dom nazywany kiedyś przez turystów Hawiarską Kolibą – obecnie po zmianie właściciela Gorczańską Chatę

24 Wzdłuż drogi potoku Jamne zobaczymy piękne zabudowania charakterystyczne dla stylu góralskiego – starsze drewniane budynki jak również budowane niedawno.

25 Wycieczka IV: Jamne - Skałka
Wycieczkę pieszą proponujemy rozpocząć od Kaplicy na Jamnym, dalej idziemy wzdłuż potoku w górę, dochodzimy do polany na Krzeminioku, a potem w górę drogą przez las na osiedle Skałka – 1 godzina.

26 Gorczańskie szałasy – nasze dziedzictwo kulturowe
Gospodarowanie na gorczańskich polanach wymuszało kiedyś budowę szałasów pasterskich, takich jakie widzimy na Krzeminioku. Ostatnio szałasy te w Gorcach zaczęły zanikać, co wiąże się z zanikaniem pasterstwa w Gorcach.

27 Skałka – osiedle we wsi Ochotnica Górna położone na wys. ok
Skałka – osiedle we wsi Ochotnica Górna położone na wys. ok m npm. Skałka wczesną wiosną Mamy tu piękne widoki na Tatry

28 Miejsce stacjonowania w czasie II wojny światowej Pułku Strzelców Podhalańskich A.K pod dowództwem kpt. "Lamparta", W tych okolicach rozegrała się największa na Podhalu bitwa partyzancka w pażdzierniku 1944 roku-"Bitwa Ochotnicka".

29 W 1955 roku przebywał tu ks. Karol Wojtyła.
W styczniu 1955 roku, w czasie przerwy semestralnej, był na Skałce wraz z grupą młodzieży przyszły papież – Jan Paweł II. Mieszkał wówczas u gospodarza o nazwisku Janczura.

30 Dom w którym przebywał ks. Karol Wojtyła, na nim pamiątkowa tablica

31 Wycieczka V: Na JEZIORKA ZAWADOSKIE
Wycieczkę rozpoczynamy pod kościołem w Ochotnicy, przechodzimy na osiedle Iwanki. Pod mostem przy Jaszczym skręcamy w lewo, przechodzimy przez drewniany mostek i drogą polną dochodzimy do Jeziorek Zawadowskich – długość trasy ok. 2 km, czas dojścia 40 min.

32 Droga pnie się najpierw dość stromo w górę
Droga pnie się najpierw dość stromo w górę. Widać z niej centrum Ochotnicy Górnej.

33 Jeziorka Zawadowskie są jeziorkami okresowymi – woda jest w nich najczęściej wczesną wiosną. Wtedy możemy nawet popływać na pontonach.

34 Potem jednak teren wysycha – wtedy można tu pobiegać, zagrać w piłkę, zapalić ognisko.

35 W drodze powrotnej proponujemy przejść starą drogą i obejrzeć kapliczkę przydrożną
Została ufundowana w 1951 roku przez księdza Grębskiego na pamiątkę rozbudowy placu kościelnego. Później została odkupiona wraz z kawałkiem placu.

36 Wycieczka piesza na Turbacz
To najwyższy szczyt w Gorcach- znajduje się na wysokości 1310m n .p. m Niedaleko schroniska znajduje się Kapliczka Papieska gdzie co roku odbywają się Msze Św. w drugą niedzielą sierpnia .

37 Proponujemy trasę: Jamne – Przysłop – Jaworzyna Kamienicka – Turbacz – Ochotnica Ustrzyk
Na tą trasę trzeba przeznaczyć cały dzień: wyruszamy z Ochotnicy rano, wracamy wieczorem Z Jamnego żółtym szlakiem dojdziemy na Przysłop (1,75 h), następnie zielonym szlakiem idziemy w lewo na Turbacz

38 Zielonym szlakiem dojdziemy do Jaworzyny Kamienickiej –to ok
Zielonym szlakiem dojdziemy do Jaworzyny Kamienickiej –to ok. 5km drogi, trasa zajmie nam ok. 1,5 godz

39 Jaworzyna Kamienicka Jaworzyna leży na wysokości 1288mn.p.m.
Na Jaworzynie zobaczymy Bulandową kapliczkę. Jej fundatorem był śp. Tomasz Chlipała noszący przezwisko Bulanda. Ma już ponad sto lat i stanowi cenny zabytek sakralny

40 Idąc dalej zielonym szlakiem , który przy Trzech Kopcach przechodzi na szlak czerwony dojdziemy do schroniska na Turbaczu – ok. 3km, 1h.

41 Do Ochotnicy wracamy czerwonym szlakiem do Kiczory, następnie na Cioski Ochotnickie, dalej przez Suchą Polanę i Znaki wytyczonym zielonym szlakiem spacerowym.

42 Wycieczkę kończymy na Ustrzyku przy schronisku młodzieżowym
Wycieczkę kończymy na Ustrzyku przy schronisku młodzieżowym. Tutaj – jeśli mamy jeszcze trochę sił - możemy skorzystać z obiektu sportowego „Orlik”.

43 Opracowanie: UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 3 W OCHOTNICY GÓRNEJ
UKSZTAŁTOWANIE TERENU ORAZ WYBITNE WALORY WIDOKOWE GORCÓW SPRZYJAJOM WĘDRÓWKOM PRZYRODNICZYM I KRAJOZNAWCZYM. KAŻDY MOŻE TU ZNALEŚĆ TRASĘ DLA SIEBIE. ZAPRASZAMY !!! Opracowanie: UCZNIOWIE GIMNAZJUM NR 3 W OCHOTNICY GÓRNEJ

44 Prezentacja została opracowana w ramach projektu „Cudze chwalicie – swego nie znacie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "OCHOTNICA GÓRNA - W OTULINIE GORCZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google