Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gorczański park narodowy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gorczański park narodowy"— Zapis prezentacji:

1 Gorczański park narodowy
Wykonawca: Kacper Starowicz

2 Historta TURYSTYKA W GORCACH
Gorce zostały odkryte na początku XIX wieku przez geografów i przyrodników, m.in. Wincentego Pola i Bronisława Gustawicza. Do literatury trafiły dzięki Sewerynowi Goszczyńskiemu, który opisał w "Dzienniku podróży do Tatrów" swoje wrażenia i obserwacje z kilkumiesięcznego pobytu w Łopusznej w 1832 roku. Władysław Orkan, pochodzący z Poręby Wielkiej młodopolski pisarz, w Gorcach umiejscowił akcję swoich najbardziej znanych utworów. Dzięki temu zainteresowali się nimi turyści. Wkrótce pojawiły się pierwsze przewodniki Sosnowskiego, Dunin-Borkowskiego i Orłowicza oraz mapy. Działacze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wytyczyli szlaki turystyczne i postawili bazy noclegowe. Po II wojnie światowej, po wybudowaniu schroniska pod Turbaczem, góry te coraz liczniej odwiedzali turyści. O ich popularności świadczy choćby to, że były tematem książek, wierszy czy piosenek turystycznych, np. o Hawiarskiej Kolibie. Powstanie Gorczańskiego Parku Narodowego powiększyło ich atrakcyjność. Przyciągają nadal turystów ciszą i spokojem, wspaniałymi krajobrazami oraz dobrze zachowaną przyrodą.

3 Połorzenie

4 Gorczański Park Narodowy leży na terenie 5 gmin:
 - gmina Mszana Dolna  - gmina Niedźwiedź  - gmina Kamienica  - gmina Nowy Targ  - gmina Ochotnica Dolna

5 Cel powstania Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia w sprawie Gorczańskiego Parku Narodowego jego całkowita powierzchnia wynosi ha. Wokół parku utworzono strefę ochronną, zwaną otuliną , o powierzchni ha. 

6 Zwierzęta i szata roślinna
Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista, największy występujący w Polsce płaz ogoniasty. Porusza się powoli, krocząc ociężale, w przypadku zagrożenia zatrzymuje się i nieruchomieje. Skóra zwierzęcia jest gładka, zawsze wilgotna, czarnej barwy, z jaskrawożółtymi lub pomarańczowymi plamami, pełniącymi funkcję sygnału ostrzegającego napastników. Znajdują się w niej gruczoły jadowe wydzielające drażniącą substancję zwaną salamandryną. Salamandra prowadzi lądowy tryb życia, wchodzi do wody jedynie w celu urodzenia larw. W warunkach górskich poród odbywa się w małych, nie wysychających strumieniach. Poluje w nocy, w ciągu dnia widać ją jedynie wtedy gdy pada deszcz i jest ciepło. Unika bezpośredniego nasłonecznienia, chowając się w ziemne nory, czy też pod kamienie. Jest drapieżnikiem, odżywia się dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami i larwami. Spotkać ją można w wilgotnych lasach mieszanych piętra pogórza i regla dolnego. Podlega ochronie gatunkowej.

7 Szatę roślinną Gorczańskiego Parku Narodowego tworzy rozległy kompleks leśny, w którym znaczny udział mają fragmenty naturalnej puszczy karpackiej. Pod wpływem czynników klimatycznych, wraz ze wzrastająca wysokością szczytów wykształciły się piętra klimatyczno-roślinne, charakterystyczne dla obszarów górskich.

8 Źródła

9

10 Ścieżki

11 Okropne zachowanie człowieka

12 Nie tylko w tym parku

13 Zwierzaki

14 Zagrożony gatunek

15

16

17

18

19 Kwiaty

20

21 Turystyka Przez teren Parku przebiega 14 znakowanych szlaków turystycznych i 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 109 km. Są zróżnicowane pod względem trudności i czasu przejścia. Na szlakach spacerowych można odpocząć nad górskim potokiem, obserwować ślady zwierząt, poznać różnorodność szaty roślinnej. Niektóre ułatwiają dojście do centralnej części Parku - na przełęcz Borek czy Jaworzynę Kamienicką, łączą jego obrzeża ze szlakami grzbietowymi. Na najwyższe szczyty: Turbacz, Kudłoń czy Gorc prowadzą szlaki trudniejsze niezwykle widokowe i interesujące pod względem przyrodniczym. Wiodą przez stare, naturalne lasy oraz miejsca historyczne, związane z okresem międzywojennym i wydarzeniami II wojny światowej. Umożliwiają poznanie zjawisk przyrody i śladów kultury pasterskiej.  

22 Szlaki turystyczne

23 Piękne szlaki widokowe

24 Zimą atrakcji nie brakuje

25

26

27

28 Jazdy konne

29 Domki

30

31 Pensjonaty

32 Elektrownia wodna


Pobierz ppt "Gorczański park narodowy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google