Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonawca: Kacper Starowicz. TURYSTYKA W GORCACH Gorce zostały odkryte na początku XIX wieku przez geografów i przyrodników, m.in. Wincentego Pola i Bronisława.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonawca: Kacper Starowicz. TURYSTYKA W GORCACH Gorce zostały odkryte na początku XIX wieku przez geografów i przyrodników, m.in. Wincentego Pola i Bronisława."— Zapis prezentacji:

1 Wykonawca: Kacper Starowicz

2 TURYSTYKA W GORCACH Gorce zostały odkryte na początku XIX wieku przez geografów i przyrodników, m.in. Wincentego Pola i Bronisława Gustawicza. Do literatury trafiły dzięki Sewerynowi Goszczyńskiemu, który opisał w "Dzienniku podróży do Tatrów" swoje wrażenia i obserwacje z kilkumiesięcznego pobytu w Łopusznej w 1832 roku. Władysław Orkan, pochodzący z Poręby Wielkiej młodopolski pisarz, w Gorcach umiejscowił akcję swoich najbardziej znanych utworów. Dzięki temu zainteresowali się nimi turyści. Wkrótce pojawiły się pierwsze przewodniki Sosnowskiego, Dunin- Borkowskiego i Orłowicza oraz mapy. Działacze Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wytyczyli szlaki turystyczne i postawili bazy noclegowe. Po II wojnie światowej, po wybudowaniu schroniska pod Turbaczem, góry te coraz liczniej odwiedzali turyści. O ich popularności świadczy choćby to, że były tematem książek, wierszy czy piosenek turystycznych, np. o Hawiarskiej Kolibie. Powstanie Gorczańskiego Parku Narodowego powiększyło ich atrakcyjność. Przyciągają nadal turystów ciszą i spokojem, wspaniałymi krajobrazami oraz dobrze zachowaną przyrodą.

3

4 Gorczański Park Narodowy leży na terenie 5 gmin: - gmina Mszana Dolna - gmina Niedźwiedź - gmina Kamienica - gmina Nowy Targ - gmina Ochotnica Dolna

5 Według rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9.01.1997 w sprawie Gorczańskiego Parku Narodowego jego całkowita powierzchnia wynosi 7.019 ha. Wokół parku utworzono strefę ochronną, zwaną otuliną, o powierzchni 16.647 ha.

6 Symbolem Gorczańskiego Parku Narodowego jest salamandra plamista, największy występujący w Polsce płaz ogoniasty. Porusza się powoli, krocząc ociężale, w przypadku zagrożenia zatrzymuje się i nieruchomieje. Skóra zwierzęcia jest gładka, zawsze wilgotna, czarnej barwy, z jaskrawożółtymi lub pomarańczowymi plamami, pełniącymi funkcję sygnału ostrzegającego napastników. Znajdują się w niej gruczoły jadowe wydzielające drażniącą substancję zwaną salamandryną. Salamandra prowadzi lądowy tryb życia, wchodzi do wody jedynie w celu urodzenia larw. W warunkach górskich poród odbywa się w małych, nie wysychających strumieniach. Poluje w nocy, w ciągu dnia widać ją jedynie wtedy gdy pada deszcz i jest ciepło. Unika bezpośredniego nasłonecznienia, chowając się w ziemne nory, czy też pod kamienie. Jest drapieżnikiem, odżywia się dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami i larwami. Spotkać ją można w wilgotnych lasach mieszanych piętra pogórza i regla dolnego. Podlega ochronie gatunkowej.

7 Szatę roślinną Gorczańskiego Parku Narodowego tworzy rozległy kompleks leśny, w którym znaczny udział mają fragmenty naturalnej puszczy karpackiej. Pod wpływem czynników klimatycznych, wraz ze wzrastająca wysokością szczytów wykształciły się piętra klimatyczno-roślinne, charakterystyczne dla obszarów górskich.

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21 Przez teren Parku przebiega 14 znakowanych szlaków turystycznych i 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 109 km. Są zróżnicowane pod względem trudności i czasu przejścia. Na szlakach spacerowych można odpocząć nad górskim potokiem, obserwować ślady zwierząt, poznać różnorodność szaty roślinnej. Niektóre ułatwiają dojście do centralnej części Parku - na przełęcz Borek czy Jaworzynę Kamienicką, łączą jego obrzeża ze szlakami grzbietowymi. Na najwyższe szczyty: Turbacz, Kudłoń czy Gorc prowadzą szlaki trudniejsze niezwykle widokowe i interesujące pod względem przyrodniczym. Wiodą przez stare, naturalne lasy oraz miejsca historyczne, związane z okresem międzywojennym i wydarzeniami II wojny światowej. Umożliwiają poznanie zjawisk przyrody i śladów kultury pasterskiej.

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32


Pobierz ppt "Wykonawca: Kacper Starowicz. TURYSTYKA W GORCACH Gorce zostały odkryte na początku XIX wieku przez geografów i przyrodników, m.in. Wincentego Pola i Bronisława."

Podobne prezentacje


Reklamy Google