Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Steve Irwin.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Steve Irwin."— Zapis prezentacji:

1 Steve Irwin

2 Na Początku o Steve Steve Irwin, właśc. Stephen Robert Irwin, znany też jako Crocodile Hunter (ang. Łowca krokodyli) (ur. 22 lutego 1962 w Melbourne, zm. 4 września 2006 w Port Douglas) – australijski przyrodnik, prezenter telewizyjny, a od 1991 również dyrektor Australia Zoo w Beerwah w stanie Queensland w Australii. Był zagorzałym działaczem na rzecz ochrony środowiska. Odkrył żółwia Irwina, którego nazwano na cześć Steve'a. Na świecie zasłynął m.in. dzięki występom w programach na Animal Planet oraz Discovery Channel. Zmarł w Port Douglas w Australii w wyniku przebicia serca przez ogon płaszczki.

3 Biografia Urodzony w stanie Wiktoria, przeniósł się do Queensland wraz z rodzicami jeszcze jako dziecko. Rodzina prowadziła Queensland Reptile and Fauna Park – niewielki park gadów. Steve zajmował się m.in. odławianiem krokodyli na zamieszkanych terenach i przenoszeniem ich w odludne miejsca. Irwin był czynnym działaczem na rzecz ochrony środowiska, większość z zarobionych przez siebie pieniędzy poświęcił na zakup dużych obszarów ziemi w Australii i Stanach Zjednoczonych z przeznaczeniem na chronione "parki narodowe". Był znany przede wszystkim, wraz ze swoją amerykańską żoną Terri Irwin, jako prezenter niekonwencjonalnego przyrodniczego serialu dokumentalnego "Łowca krokodyli" (The Crocodile Hunter). Wyświetlany od wielu lat serial był stałym punktem kanału przyrodniczego Animal Planet i cieszył się wielkim powodzeniem u publiczności na całym świecie. Oprócz tego Steve Irwin prowadził program "Steve Irwin i weterynarze XXI wieku" o najnowszych metodach leczenia zwierząt. Irwinowie mieli dwoje dzieci: córkę, Bindi Sue Irwin (ur. 1998), i syna, Roberta Clarence'a Irwina (ur. 2003).

4 Wyprawa Steve Podczas kręcenia dokumentu "Podwodni drapieżcy"
naszemu przyrodnikowi pomagał oceanograf Philippe Cousteau (wnuk słynnego Jacquesa Cousteau), który dorównuje Steve’owi Irwinowi pasją i entuzjazmem. Obaj to świetni nurkowie, doskonali górscy wspinacze, a przede wszystkim działacze na rzecz ochrony środowiska. W programie Animal Planet zobaczymy, jak wspólnie "polowali" na morskie węże. W wodach Wielkiej Rafy Koralowej występują 32 odmiany tych gadów, których przodkami są australijskie węże lądowe. Ich jad jest zabójczy, człowiek umiera po wprowadzeniu do organizmu zaledwie 1,5-miligramowej dawki. Steve Irwin i Philippe Cousteau pozyskali próbkę trucizny, by na jej bazie specjaliści mogli opracować antidotum ratujące życie ludzi zaatakowanych przez węże podczas kąpieli. Przyrodnicy obserwowali także żarłacze białe, zamieszkujące głębinowe jaskinie. To największe ryby drapieżne świata. Ich pyski uzbrojone są w niemal trzy tysiące zębów, więc… Philippe był spuszczany na dno oceanu w specjalnej klatce. W zasadzie rekiny te nie polują na ludzi, ale mogą to zrobić niejako przez pomyłkę, gdy wezmą człowieka za kawałek pływającego martwego wieloryba.

5 Śmierć Steve Zginął 4 września 2006 około godziny 11 czasu lokalnego w wypadku na Wielkiej Rafie Koralowej w okolicach Port Douglas w stanie Queensland (Australia). Przyczyną śmierci było przebicie klatki piersiowej, a bezpośrednio serca, ostrą końcówką ogona płaszczki w trakcie realizowania zdjęć pod wodą do filmu dokumentalnego. Jak podali zaprzyjaźnieni z Irwinem naukowcy, płynął on nad płaszczką, kiedy ta ugodziła go prosto w serce. Irwin, wspólnie z Philippe'em Cousteau (wnukiem Jacques’a Cousteau), był w trakcie filmowania programu telewizyjnego na temat szkaradnic zatytułowanego "Najgroźniejsze stworzenia oceanu" (The Ocean 's Deadliest), lecz w tym dniu pogoda nie pozwoliła na rozpoczęcie zdjęć. Irwin zdecydował się więc na sfilmowanie kilku "lżejszych" scen do programu dla dzieci, który przygotowywał wspólnie ze swoją córką Bindi. Przypadkowo przepłynął zbyt blisko płaszczki, która poczuła się zagrożona i zaatakowała go, powodując jego natychmiastową śmierć. W momencie śmierci rodzina Irwina przebywała na wakacjach na Tasmanii. Irwin był trzecim Australijczykiem, który zginął w wyniku reakcji obronnej płaszczki, a na całym świecie odnotowano tylko 17 takich przypadków. Jest to pierwszy znany przypadek uchwycenia takiego momentu na filmie.

6 Pogrzeb Premier Australii John Howard złożył kondolencje rodzinie Irwina w czasie posiedzenia parlamentu i zaproponował pogrzeb państwowy dla tragicznie zmarłego przyrodnika, jednak rodzina Irwina odmówiła – według ojca Irwina on sam by tego nie chciał. Prywatny pogrzeb Irwina odbył się 9 września w miejscowości Caloundra, został pochowany na terenie rodzinnej posiadłości znajdującej się na terenie Australia Zoo. Irwin został także pożegnany w czasie publicznej uroczystości żałobnej, która miała miejsce 20 września 2006 w Australia Zoo i była transmitowana na żywo w telewizji australijskiej i wielu innych krajach; oglądało ją około 300 milionów widzów

7 Zdjęcia Steve Irwina

8 Nauczyciel Przyrody Pani Elżbieta Zbirska
Prezentację o Steve Irwinie przygotował Kamil Kozdra Pomogli Nauczyciel Przyrody Pani Elżbieta Zbirska Nasza Szkoła w Czemiernikach

9 Koniec


Pobierz ppt "Steve Irwin."

Podobne prezentacje


Reklamy Google