Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy Present Continuous Czas gramatyczny Present Continuous tworzy się za pomocą czasownika to be w czasie Present Simple oraz czasownika z końcówką-ing.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy Present Continuous Czas gramatyczny Present Continuous tworzy się za pomocą czasownika to be w czasie Present Simple oraz czasownika z końcówką-ing."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Formy Present Continuous Czas gramatyczny Present Continuous tworzy się za pomocą czasownika to be w czasie Present Simple oraz czasownika z końcówką-ing.

4 Uwaga Czasowniki modalne oraz niektóre inne (jak think w znaczeniu uważać; sądzić czy want-chcieć) nie tworzą (lub tworzą wyjątkowo) formy ciągłe.

5 W celu utworzenia formy twierdzącej Present Continuous po podmiocie stawiana jest osobowa forma czasownika posiłkowego to be,a następnie czasownik właściwy z końcówką – ing np.: l.poj. l.mn. I am drinking-piję We are drinking You are drinking You are drinking He/she/it is drinking They are drinking

6 l.poj. l.mn. I`m drinking We`re drinking You`re drinking He`s drinking They`re drinking

7 Formę przeczącą tworzy się przez dodanie do odpowiedniej formy czasownika to be wyrazu przeczącego not, np.: I am not drinking You are not drinking He/she/it is not drinking

8 Pytania tworzymy przez inwersję. Aby utworzyć formę pytająca w czasie Present Continuous, należy umieścić odpowiednią formę czasownika posiłkowego to be przed podmiotem zdania np.: Am I drinking? Are you drinking? Is he/she/it drinking? Are they drinking?

9 Czas Present Continuous używany jest w następujących przypadkach:

10 Look,it is raining. Patrz pada deszcz. I am reading now. Czytam teraz. Why are you sitting on my cap? Dlaczego siedzisz na mojej czapce? 1) W celu czynności lub stanu zachodzących w chwili mówienia, np.:

11 2) Aby przekazać,że jakaś czynność związana jest z teraźniejszością,ale niekoniecznie musi zachodzić w chwili mówienia,np.: Have you heard about John? He is building a house. Czy słyszałeś o Janie? On buduje dom. We are working on a new book. Pracujemy nad nowa książką.

12 Now………………… Its simple


Pobierz ppt "Formy Present Continuous Czas gramatyczny Present Continuous tworzy się za pomocą czasownika to be w czasie Present Simple oraz czasownika z końcówką-ing."

Podobne prezentacje


Reklamy Google