Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OWADY SPOŁECZNE.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OWADY SPOŁECZNE."— Zapis prezentacji:

1 OWADY SPOŁECZNE

2 Pszczoła Pszczoły mają długość ciała od 7-8 mm do 16-18 mm.
Ubarwienie o różnej intensywności - od jednolicie czarnego i ciemnobrązowego do żółtego i czerwono-pomarańczowego.

3 Skrzydła pszczoły Skrzydła ich mają specyficzne użyłkowanie. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem pólka radialnego na przednim skrzydle - ogranicza je zaokrąglona żyłka, która nieco odstaje od krawędzi skrzydła. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe.

4 Charakterystyka

5 Apis cerana Fabr.-pszczoła wschodnia
Gatunki Apis cerana Fabr.-pszczoła wschodnia

6 Apis dorsata Fabr.- pszczoła olbrzymia

7 Apis florea Fabr.- pszczoła karłowata

8 Apis mellifica L. , syn. Apis mellifera L.-pszczoła miodna

9 Mrówka Mrówkowate (Formicidae) rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na ok. 12 tysięcy.

10 Morfologia

11

12 Pożywienie Pożywienie mrówek to pokarm zarówno roślinny jak i zwierzęcy, na ogół z przewagą tego ostatniego. Istnieją mrówki roślinożerne i wszystkożerne.Dla zdobycia potrzebnego na to materiału mrówki te odbywają stałe wyprawy na drzewa i krzewy, gdzie wycinają z liści żuwaczkami krążki dochodzące do 2 cm średnicy, które następnie przenoszą do gniazda.

13 Termity Termity (Isoptera) – rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych.Przechodzą przeobrażenie niezupełne. Termity mają aparat gębowy gryzący. Typowa wielkość termita waha się od 4 do 11 mm długości.

14 Odżywianie Termity żywią się w większości drewnem, niektóre gatunki hodują grzyby i żywią się nimi. Najchętniej zjadanym przez termity drewnem jest miękkie drewno. Rzadziej pożywiają się drewnem takich drzew jak cyprys czy jałowiec jednakże nie ma takiego drewna, którego zastosowanie gwarantowałoby to, że termity nie zechcą go skosztować. Do przetrwania termity potrzebują drewna, wilgoci i ciepła. Termity szybko wysychają, gdyż mają cienką "skórę". Jedynie owady uskrzydlone są bardziej odporne na brak wilgoci.

15 Termitiery Termitier w Australii.

16 Termitier w Somalii.

17 KONIEC Prezentacje przygotowały: Justyna Sitek kl. VI, Marta Migdalska kl. VI.


Pobierz ppt "OWADY SPOŁECZNE."

Podobne prezentacje


Reklamy Google