Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z jakimi problemami może spotkać się mój rówieśnik?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z jakimi problemami może spotkać się mój rówieśnik?"— Zapis prezentacji:

1 Z jakimi problemami może spotkać się mój rówieśnik?

2 CZYM JEST PRZEMOC ? Przemoc wobec dzieci to stosowanie kar cielesnych, zadawanie cierpień psychicznych oraz inne formy poniżania dziecka. To także nie wywiązywanie się z opieki, które ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Przemocą jest też zaniechanie działań, które mogłyby zapobiec krzywdzie dziecka. Przemoc wobec dzieci przybiera różne formy. Wszystkie one mogą być niszczące dla dziecka. Różne formy krzywdzenia dziecka często współwystępują ze sobą. Konsekwencje przemocy mogą dotyczyć wszystkich sfer życia dziecka, a potem osoby dorosłej: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej.

3 POMOC Z ZEWNĄTRZ : Umiejętność rozpoznawania symptomów przemocy wobec dzieci jest konieczna, by móc ochronić je przed krzywdzeniem i zaniedbywaniem. Nie każdy musi bezpośrednio angażować się w rozwiązywanie trudnej sytuacji dziecka. Jednak zauważenie, że dzieje się coś niepokojącego i zareagowanie na to, jest warunkiem uzyskania pomocy przez dziecko.

4 ORGANIZACJE I FUNDACJE:
Wybrane placówki: Komitet Ochrony Praw Dziecka Rzecznik Praw Dziecka ,,Niebieska linia’’ Telefon zaufania ,,Zatrzymaj przemoc’’

5 PRZEMOC W SZKOLE: Formy przemocy szkolnej to:
Bezpośrednia przemoc fizyczna - bicie, kopanie, plucie popychanie, szarpanie, wymuszanie pieniędzy, zabieranie przedmiotów, niszczenie własności, przezywanie, wyśmiewanie Bezpośrednia przemoc słowna i niewerbalna - dokuczanie, przezywanie, wyśmiewanie, wyszydzanie, obrażanie, ośmieszanie, grożenie, rozpowszechnianie plotek i oszczerstw (również poprzez sms-y i internet), pokazywanie nieprzyzwoitych gestów Pośrednie formy przemocy - namawianie innych do ataków fizycznych lub słownych, naznaczanie, wykluczanie i izolowanie z grupy

6 PRZYCZYNY PRZEMOCY W SZKOLE:

7 PRZEMOC W RODZINIE : JEST INTENCJONALNA - Przemoc jest zamierzonym działaniem człowieka i ma na celu kontrolowanie i podporządkowanie ofiary. SIŁY SĄ NIERÓWNOMIERNE - W relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest słabsza a sprawca silniejszy. NARUSZA PRAWA I DOBRA OSOBISTE - Sprawca wykorzystuje przewagę siły narusza podstawowe prawa ofiary (np. prawo do nietykalności fizycznej, godności, szacunku itd.). POWODUJE CIERPIENIE I BÓL - Sprawca naraża zdrowie i życie ofiary na poważne szkody. Doświadczanie bólu i cierpienia sprawia, że ofiara ma mniejszą zdolność do samoobrony.

8 DANE STATYSTYCZNE: Liczba ofiar przemocy domowej do 13 roku życia
Liczba ofiar przemocy domowej do 13 roku życia Liczba ofiar przemocy domowej w wieku 13 – 18 lat 2002 30.073 15.955 2003 32.525 17.062 2004 35.137 17.527 2005 37.227 17.800 2006 38.233 18.276 2007 31.001 14.963 2008 31.699 15.399 2009 27.502 13.755 * Dane statystyczne pochodzą ze strony internetowej polskiej policji

9

10 CZYM SĄ UZALEŻNIENIA ? Uzależnienie- to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin "uzależnienie" jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji, internetu.

11 OBJAWY: Zachowanie szybko staje się nawykowe.
Jest częste, regularne i stereotypowe. Zabiera znaczną część czasu. Jest przyczyną problemów zdrowotnych, finansowych, zawodowych, małżeńskich i innych. Ma charakter kompulsywny. Trudno go zaprzestać trwale i całkowicie. Związane jest z powracającym wewnętrznym przymusem do niego. Zespół abstynencyjny po odstawieniu substancji lub zaprzestaniu kontaktu z daną sytuacją.

12 POMOC Z ZEWNĄTRZ: Aby pomóc osobie uzależnionej - konieczna jest interwencja , by skłonić ją do zgody na leczenie i doprowadzenie do wyjścia z czynnego uzależnienia, do rekonstrukcji uzależnionego przez uzdrowienie ciała, umysłu i ducha. Skuteczność interwencji wynosi około 90% - pod warunkiem, że jest dobrze przygotowana.

13 ORGANIZACJE I FUNDACJE:
W zależności od rodzaju uzależnienia możemy szukać pomocy w różnych placówkach. Gdy problem dotyczy dzieci to rodzina, a szczególnie rodzice powinni wspierać swoje pociechy. W takich sytuacjach najważniejsze jest zrozumienie i wyjście z inicjatywą pomocy.

14 UZALEŻNIENIA DOTYCZĄCE DZIECI:
Internet i gry komputerowe Słodycze Telewizja Samookaleczenie Papierosy Rzadziej spotykanymi uzależnieniami wśród dzieci są: *zakupoholizm *alkoholizm *narkotyki

15 UZALEŻNIENIE-KOMPUTER
Jeśli dziecko nie potrafi nawet na chwilę oderwać się od monitora, spędza przed nim całe dnie, nie ma znajomych, nie ma zainteresowań, potrafi okłamywać rodziców, aby jak najszybciej zasiąść do komputera, czy też odkładać wiele rzeczy na później, to już jest sygnał, że jest ono uzależnione. Niejednokrotnie efektem tego jest rozdrażnienie, a nawet agresja. Takie długotrwałe obcowanie z komputerem powoduje przede wszystkim zaniedbywanie obowiązków szkolnych, opuszczanie godzin lekcyjnych, brak zrozumienia w rodzinie, a nawet kłopoty ze zdrowiem.

16 UZALEŻNIENIE-SŁODYCZE
Słodki smak jest najbardziej odpowiadającym człowiekowi, nic więc dziwnego, że słodycze, choć nie do końca zdrowe, cieszą się tak dużą popularnością. Szczególnie dzieci i młodzież lubują się w przekąskach bogatych w cukier przetworzony. Ważne więc jest zastępowanie batoników i innych przekąsek, zdrowszymi produktami.

17 UZALEŻNIENIE- TV Kiedy nasze dziecko woli spędzać popołudnia przed telewizorem, zamiast bawić się z rówieśnikami, powinniśmy zacząć się martwić. Dzieci w różnym wieku inaczej odbierają telewizję, jednak bez względu na wiek – zbyt długie jej oglądanie jest dla młodego organizmu niebezpieczne. Dziecko, które jest uzależnione od telewizji, często jest ospałe i nieuważne. Szybko nudzi się tym, co robi, nie kończy tego, co zacznie.

18 UZALEŻNIENIE-PAPIEROSY
Dzieci, które wypaliły choć jednego papierosa, w późniejszym wieku dwukrotnie częściej stają się nałogowymi palaczami, niż te, które nigdy nie zapaliły. Szacuje się, że dzieci w Polsce wypalają rocznie około 4 mld sztuk papierosów. Tytoń stał się najpopularniejszą używką stanowiącą zagrożenie dla zdrowia dzieci. Styl życia i składające się na niego zachowania zdrowotne kształtują się już od okresu dzieciństwa pod wpływem obserwacji, pozyskiwanych wiadomości, wzorców przekazywanych przez rodzinę, szkołę, rówieśników czy środki masowego przekazu.

19 UZALEŻNIENIE-SAMOKALECZENIE
Co dwunasty dorastający młody człowiek dokonuje samookaleczeń, ale znakomita większość zrywa z tą praktyką po przejściu przez okres dojrzewania - dowodzą tego badania nad problemem autoagresji.

20


Pobierz ppt "Z jakimi problemami może spotkać się mój rówieśnik?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google