Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AGRESJA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY – SKĄD SIĘ BIERZE I JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AGRESJA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY – SKĄD SIĘ BIERZE I JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?"— Zapis prezentacji:

1 AGRESJA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY – SKĄD SIĘ BIERZE I JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?

2 Cele spotkania: Cele spotkania: Uświadomienie rodzicom problemu jakim staje się nasilające się wśród dzieci i młodzieży zjawisko agresji. Uświadomienie rodzicom problemu jakim staje się nasilające się wśród dzieci i młodzieży zjawisko agresji. Zapoznanie rodziców z pojęciem i różnymi formami zachowań agresywnych. Zapoznanie rodziców z pojęciem i różnymi formami zachowań agresywnych. Zapoznanie z psychologicznym mechanizmem powstawania agresji u człowieka. Zapoznanie z psychologicznym mechanizmem powstawania agresji u człowieka. Dostarczenie najważniejszych wiadomości dotyczących przyczyn agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Dostarczenie najważniejszych wiadomości dotyczących przyczyn agresywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Zapoznanie rodziców ze sposobami postępowania z dziećmi przejawiającymi zachowania agresywne. Zapoznanie rodziców ze sposobami postępowania z dziećmi przejawiającymi zachowania agresywne. Uświadomienie możliwości podejmowania od najmłodszych lat działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu agresji. Uświadomienie możliwości podejmowania od najmłodszych lat działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu agresji.

3 Wyniki ankiety anonimowej przeprowadzonej w klasie wśród 28 uczniów Czy miałeś do czynienia z agresją? 1.Czy miałeś do czynienia z agresją? TAK - 22 uczniów NIE – 6 uczniów NIE – 6 uczniów 2.Jeżeli TAK to z jaką formą agresji? FIZYCZNĄ – 8 uczniów SŁOWNĄ – 18 uczniów 3.Byłeś jej: OBSERWATOREM – 20 uczniów UCZESTNIKIEM – 7 uczniów 4.Jeśli BYŁEŚ uczestnikiem, to: ATAKOWAŁEŚ KOGOŚ – 3 uczniów BRONIŁEŚ SIĘ – 6 uczniów 5.W jakim miejscu doświadczyłeś agresji? W SZKOLE – 15 uczniów W DOMU – 9 uczniów NA PODWÓRKU – 10 uczniów

4 Agresja – to każde zamierzone działanie mające na celu wyrządzenie komuś lub czemuś szkody, straty, bólu.

5 RODZAJE AGRESJI fizyczna (bicie, kopanie, popychanie, plucie, podstawianie nogi, wymuszanie pieniędzy, zamykanie w pomieszczeniach, niszczenie własności) słowna (wyśmiewanie, obrażanie, kpiny, przezywanie, ubliżanie, ośmieszanie, plotkowanie, namawianie się, grożenie, szantaż, przeklinanie, używanie poniżających przezwisk) bez użycia słów i kontaktu fizycznego (wrogie gesty, miny, izolowanie, manipulowanie związkami przyjaźni)

6 Przykłady sytuacji z zachowaniami agresywnymi: 1.Kasia przynosi na lekcję ulubioną książkę Ewy. Ewa chce pożyczyć książkę od koleżanki, ale Kasia jej odmawia. W czasie przerwy Ewa kradnie książkę. 2.Nauczyciel w czasie lekcji skrytykował Michała. Po skończonych lekcjach do Michała podszedł kolega, który chciał się umówić z nim na mecz. Michał powiedział koledze: Odczep się i daj mi spokój. 3.Paczka chłopców z bloku włóczyła się po osiedlu. Nudzili się, byli niezadowoleni, nie wiedzieli, co mają ze sobą zrobić. Jeden z nich wywrócił kosz na śmieci, drugi rzucił kamieniem w grupkę małych dzieci. Chwilę później włamali się do piwnicy.

7 MECHANIZM POWSTAWANIA AGRESJI AGRESJAFRUSTRACJAPOTRZEBA(niezaspokojona)

8 PODSTAWOWE POTRZEBY DZIECI: PODSTAWOWE POTRZEBY DZIECI: bycie wartościowym człowiekiem bycie wartościowym człowiekiem potrafienie czegoś potrafienie czegoś bycie społecznie akceptowanym bycie społecznie akceptowanym poczucie przynależności do rodziny lub grupy poczucie przynależności do rodziny lub grupy

9 Jakie mogą być najczęstsze zaniedbania rodziców w zakresie zaspokajania potrzeb dzieci?

10 Źródła agresji: dom rodzinny dom rodzinny szkoła szkoła grupa rówieśnicza grupa rówieśnicza media media

11 Jakie czynniki i sytuacje mogą sprzyjać powstawaniu agresji? w domu (grupa I), w domu (grupa I), w szkole (grupa II), w szkole (grupa II), wśród rówieśników (grupa III), wśród rówieśników (grupa III), w kontaktach z mediami (grupa IV) w kontaktach z mediami (grupa IV)

12 Przyczyny agresji: 1.Niemożność zrealizowania celów, jakie dziecko samo sobie wyznaczyło lub narzuciło mu otoczenie. 2.Odrzucanie lub brak pozytywnych wzorców. 3.Codzienna obserwacja np. zachowań agresywnych w telewizji. 4.Trudność w skutecznym odróżnieniu dobra od zła. 5.Nieumiejętność spędzania właściwie wolnego czasu, nuda.

13 Kiedy otoczenie, w którym dziecko wpływ na powstanie zachowań agresywnych? gdy dziecko często ma do czynienia z przemocą; gdy dziecko często ma do czynienia z przemocą; gdy w rodzinie obserwujemy brak zainteresowania sprawami dziecka. gdy w rodzinie obserwujemy brak zainteresowania sprawami dziecka.

14 Jakie uczucia rodziców, opiekunów i wychowawców sprzyjają zapobieganiu agresji u dzieci?

15 Najlepszym sposobem walki z agresją u dzieci jest okazywanie im: zrozumienia zrozumienia zainteresowania zainteresowania wsparcia wsparcia akceptacji akceptacji cierpliwości cierpliwości pomocy pomocy empatii empatii opieki opieki czułości czułości życzliwości życzliwości konsekwencji konsekwencji


Pobierz ppt "AGRESJA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY – SKĄD SIĘ BIERZE I JAK JEJ ZAPOBIEGAĆ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google