Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NASZE DZIAŁANIA Zapoznanie się z ideą wolontariatu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NASZE DZIAŁANIA Zapoznanie się z ideą wolontariatu"— Zapis prezentacji:

1

2 NASZE DZIAŁANIA Zapoznanie się z ideą wolontariatu
Udział Pauliny Puzio w Ogólnopolskim Konkursie „Mój pierwszy krok w wolontariat” Wizyta w zaprzyjaźnionym Przedszkolu nr 6 Wywiad z panem Janem Arczewskim psychologiem zatrudnionym w Domu Opieki Społecznej Przeprowadzenie akcji „I Ty możesz zostać wolontariuszem”

3 Wolontariat (ac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

4 Rok 2011 został uznany przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu.
Wolontariat w Polsce powojennej ograniczał się do Związku Harcerstwa Polskiego oraz ruchów czy organizacji kościelnych, jednak od 1990 r. zaczął rozwijać się w licznie powstających od tego roku organizacjach pozarządowych. Z ogólnopolskich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor z 2008 roku wynika, że około 11,3% czyli blisko 4 mln dorosłych Polaków jest lub bywa wolontariuszami. Mimo to wolontariat jest w Polsce zjawiskiem znacznie mniej powszechnym, niż w krajach zachodnich. Wynika to zapewne z trzech przyczyn: brak tradycji wolontariatu, przekazywanej z pokolenia na pokolenie (przerwa spowodowana okresem PRL); dążenie do podniesienia standardu życia, które powoduje, że najpierw zaspokaja się własne potrzeby (np. samodzielne mieszkanie), a dopiero w drugiej kolejności potrzeby społeczne; relatywnie niska świadomość możliwości działania społecznego w organizacjach pozarządowych. Inne przykładowe organizacje i projekty oparte na wolontariacie: Amnesty International Fundacja Mam Marzenie Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Diecezjalne Caritas

5 Wizyta w Przedszkolu nr 6

6

7 Wywiad z panem Janem Arczewskim psychologiem zatrudnionym w Domu Opieki Społecznej
Jak można zostać wolontariuszem? Wystarczy, że chętna osoba zgłosi się do danego wolontariatu. Następnie kandydat przechodzi rozmowę kwalifikacyjną z psychologiem a potem szkolenie. Czym zajmuje się wolontariusz? Wolontariat obejmuje tylko hospicjum stacjonarne. Można go podzielić na wolontariat tzw. akcyjny, obejmujący głównie koncerty, akcje zbierania funduszy oraz bezpośredni, czyli opiekę nad pacjentem na oddziale. Ta druga forma oznacza towarzyszenie danej osobie: czytanie, rozmowy, grę w szachy, krótkie spacery do ogrodu. Wszystko sprowadza się do urozmaicania czasu spędzanego na oddziale i wprowadzania normalności.

8 Jak duże jest zainteresowanie tego typu wolontariatem?
Zainteresowanie wolontariatem jest duże. Mamy zapisanych w kolejce ponad 20 osób, które czekają na odpowiedni moment wejścia do grupy wolontariuszy. Na chwilę obecną korzystamy z pomocy ponad trzydziestu wolontariuszy. Jakie cechy powinien posiadać wolontariusz? Po pierwsze musi znać swoje ograniczenia i możliwości, w związku z czym będzie potrafił postawić jasne granice w zaangażowaniu się w wolontariat. Nie może robić czegoś ponad swoje siły, bo szybko się wypali i odejdzie. Ważne jest, aby wolontariusz robił to, na co ma ochotę, a nie wykonywał polecenia z naszej strony jak rozkazy odgórne. Ważne jest również, żeby się nie bał tego, co go czeka.

9 I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM !
Wachlarz dziedzin wolontariatu jest bardzo szeroki Od klasycznych form pomocy dla osób: - starszych, niepełnosprawnych, ubogich, - Dzieci mających trudności w nauce Po wolontariat w zakresie: - kultury, - sportu, - ekologii, - Opieki nad bezdomnymi zwierzętami i miele innych. Jeżeli interesujesz się ideą wolontariatu, zgłoś się do biblioteki szkolnej, być może czeka Cię niespodzianka!

10 W projekcie brali udział :
Paulina Puzio Marika Bodzak Patryk Dudziak Bartłomiej Krzepkowski Artur Trześniewski Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "NASZE DZIAŁANIA Zapoznanie się z ideą wolontariatu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google