Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemcy."— Zapis prezentacji:

1 Niemcy

2 Wiadomości ogólne Liczba mieszkańców : 82mln z czego: 42mln to kobiety 6,7mln cudzoziemców 11,5mln osoby poniżej 15 roku życia 16,5mln osoby powyżej 65 roku życia Średnia długość życia : Mężczyźni : 77 lat Kobiety : 82 lata

3 Zróżnicowanie religijne Niemiec:
52 mln – Chrześcijanie 4 mln – Muzułmanie 235 tys. – Buddyści 105 tys.- Żydzi W Niemczech nie ma kościoła państwowego !

4 Polacy w Niemczech: jest ich od 1,5- 2 mln, czyli od 1,8-2,5% całej ludności Niemiec od 2010 roku działa Stała Konferencja Organizacji Dachowych Polonii i Polaków w Niemczech, która stara się o porozumienie i wyłonicie spośród siebie przedstawicieli, którzy będą reprezentować stanowisko Polonii Niemieckiej wobec władz Niemieckich Polskich i Unii Europejskiej oraz uznania polskiej mniejszości narodowej, gdyż w Niemczech to prawo mają jedynie mniejszości: duńska (5000), serbołużycka (6000), fryzyjska(12 000) oraz niemieccy Romowie i Sinti (3000)  Największe skupiska : Zagłębie Ruhry, Hamburg i Berlin

5 Oferty pracy sezonowej dla Polaków w sektorach:
Sadownictwo, rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, hotelarstwo, gastronomia, obróbka drewna, zbiór warzyw i owoców, pakowanie wszelkiego rodzaju artykułów

6 Praca stała w Niemczech w sektorach:
Budownictwo, opiekunowie zarówno do dzieci jak i dla osób starszych, stolarstwo, hutnictwo, medycznych Zawody: hydraulik, spawacz, inżynierowie, kelnerzy, pokojówki, barmani, kucharze, elektronik, piekarze, cukiernicy, czeladnicy, pielęgniarki

7 Położenie geograficzne
Leżą w Europie Zachodniej Od północy Niemcy mają dostęp do Morza Północnego i Morza Bałtyckiego, od południa zaś Alpy. Państwa sąsiadujące: Dania, Polska, Austria, Liechtenstein, Szwajcaria, Francja, Luksemburg, Belgia, Holandia Panuje klimat umiarkowany Długość wybrzeża wynosi 2389 km, zaś granica lądowa 3621km Najdłuższa granica oddziela Niemcy od Austrii, zaś najmniejsza od Danii

8 Niemcy w liczbach Niemcy znajdują się na trzecim miejscy wśród największych potęg gospodarczych. PKB wyniósł w ,91 bilionów USD. PKB na jednego mieszkańca wynosi około 2500 mld USD, co daje Niemcom 1 miejsce w Europie, a 3 miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych i Japonii. Deficyt budżetowy w 2005 roku wyniósł 78 mld euro. Państwo osiągnęło dochody w wysokości 971 mld euro, a wydało 1 049,7 mld euro. Stopa bezrobocia: 7,2 proc.

9 Niemcy

10

11 Poziom edukacji i wykształcenia
Niemcy były pierwszym krajem, który wprowadził obowiązek edukacji. Trwa ona przez dziesięć do trzynastu lat. Dodatkowo istnieją przedszkola dla dzieci pomiędzy trzecim a szóstym rokiem życia. Za edukację odpowiadają lokalne władze poszczególnych landów. Każdy z nich ma inne sposoby nauczania, rożne rodzaje szkół, uniwersytetów, czy odmienne warunki egzaminów.

12 Edukacja Dzieci zaczynają edukację w Niemczech w wieku sześciu lat. Jest ona obowiązkowa przez przynajmniej dziewięć lat (w niektórych landach – dziesięć). Zasadniczo kształcenie od szkoły podstawowej po uniwersytet jest darmowe. Jednakże w ostatnim czasie pojawiają się głosy mówiące o wprowadzeniu opłat za edukacje wyższą.

13 Edukacja W przeciwieństwie do wielu innych państw Europy, Niemcy zawsze mieli bardzo egalitarne podejście do edukacji. Istnieje na przykład bardzo wiele szkół specjalnych dla dzieci wymagających większej opieki. Praktycznie nie istnieją elitarne szkoły ani uniwersytety, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii czy we Francji.

14 Edukacja Mimo to, dzieci w wieku dziesięciu lat są dzielone dzieli na trzy różne rodzaje szkół . Odbywa się to na podstawie oceny zdolności dziecka, w oparciu o wyniki z czterech lat edukacji w szkole podstawowej. Krytycy twierdzą jednak, że jest to zbyt wczesny wiek, aby móc ocenić zdolności dziecka.

15 Edukacja Aby dostać się na uniwersytet, uczniowie szkół średnich zdają Abitur. Można podchodzić do niego zarówno po Gymnasium jak i Gesamtschule. Po ukończeniu szkoły dzieci wybierają albo praktyczną naukę połączoną z zajęciami w Berufsschule lub rozpoczynają kształcenie na uniwersytecie bądź Fachhochschule.

16 Gospodarka Niemiec Niemcy należą do państw wysokorozwiniętych Są uznawane za jedną z potęg gospodarczych świata.

17 Przemysł Duże znaczenie w państwie ma przemysł. Pod względem wielkości produkcji Niemcy zajmują 1 miejsce w Europie. Obszar kraju posiada duże zasoby bogactw mineralnych. Są to zasoby węgla kamiennego (Zagłębie Ruhry, Saary i Saskie) i brunatnego, ale ich eksploatacja w ostatnim czasie zmalała, na skutek nierentowności kopalń oraz duże szkody ekologiczne. 

18 Przemysł przetwórczy Najbardziej różnorodny jest przemysł przetwórczy. Najważniejszą rolę odgrywa przemysł metalowy i maszynowy, a także chemiczny. Bardzo dobrze rozwinięty jest także produkcja środków transportu, w której Niemcy zajmują 3 miejsce na świecie. 

19 Przemysł Wysoko plasują się również w rankingu następujących dziedzin przemysłowych: 2 miejsce w browarnictwie oraz 5 miejsce w hutnictwie. Ważną rolę odgrywają także inne działy.

20 Rolnictwo Rolnictwo nie ma dużego znaczenia w gospodarce kraju. Niemcy są jednak największym na świecie producentem chmielu (30% światowej produkcji). Na wsiach żyje zaledwie 11% społeczeństwa.

21 Rolnictwo Około 70% produkcji rolnej dostarcza hodowla zwierząt. Są to trzoda chlewna, bydło oraz drób. Ważną dziedziną jest również leśnictwo, związane z pozyskiwaniem drewna. Jednak duże zapotrzebowanie na ten surowiec, zmusza Niemców do importu z Skandynawii.

22 Obrót międzynarodowy Niemcy zajmują również 2 miejsce po USA w obrocie międzynarodowym. Mają dodatni bilans handlowy. Jednak w turystyce bilans ten jest ujemny. Jest to przede wszystkim wynikiem tego, iż znacznie więcej turystów wyjeżdża, niż przyjeżdża do Niemiec. 

23 Główne cele turystów Główne cele przybywania turystów to sporty zimowe, wypoczynek na wyspach, zwiedzanie miast lub też udział w targach, konferencjach festiwalach itp. Prawdopodobnie liczba przyjazdów w celach turystycznych w roku znacznie wzrosła, co jest wynikiem międzynarodowej wystawy Expo 2000, która miała miejsce w tym właśnie roku w Hannoverze.

24 Zróżnicowanie regionalne w rozwoju
Wciąż widać różnice gospodarcze między starymi krajami związkowymi, a nowymi. Nowe landy zdane są na dofinansowanie z zachodnich landów na rozwój gospodarki i infrastruktury. Do końca 2006 r. do byłego NRD przetransferowano w różnej formie około 1100– 1250 mld euro. Obecnie na pomoc dla wschodnich landów przeznacza się ok. 4% PKB landów zachodnich.

25 Podział regionalny Niemiec

26 Badenia-Wirtembergia
W regionie występuje przemysł samochodowy (główny ośrodek przemysłu samochodowego w Niemczech – Daimler AG, Porsche, Bosch), maszynowy, elektrotechniczny i elektroniczny, optyczny, precyzyjny (zwłaszcza zegarmistrzowski), ponadto włókienniczy, odzieżowy i chemiczny. Niewielkie znaczenia ma górnictwo (sól kamienna). Uprawia się tutaj zboża, buraki cukrowe, tytoń, chmiel, ziemniaki, warzywa oraz winorośl.

27 Bawaria Należy do najbogatszych regionów współczesnych Niemiec. Wysoko rozwinięty jest tam przemysł elektroniczny, maszynowy (w tym samochodowy), lotniczy, włókienniczy, rafineryjny (ropa dostarczana jest rurociągami z portów Morza Śródziemnego). Wysoko rozwinięte i wydajne jest też bawarskie rolnictwo. Bawaria szczyci się największą w Niemczech produkcją mleka, serów i wyrobów mleczarskich. Na terenie Bawarii znajdują się 3 elektrownie atomowe: Isar 1 i Isar 2, Grafenrheinfeld, Gundremmingen.

28 Bawaria – znane marki Nazwa znanego producenta samochodów – BMW – znaczy "Bawarska Fabryka Silników" (Bayerische Motoren Werke). Inne znane firmy z Bawarii: Siemens, Audi, MAN, MTU (silniki lotnicze i czołgowe), EADS (europejski koncern militarny i lotniczy), o2 Germany (operator komórkowy), Allianz SE (grupa ubezpieczeniowo- finasowa), Sky Deutschland (niemiecka płatna telewizja), Bawaria nazywana jest również doliną krzemową Niemiec.

29 Hamburg jest ważnym centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej. Wśród portów obsługujących kontenerowce zajmuje drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Położony jest 120 km od linii morza, a mimo to może przyjąć największe kontenerowce świata. Śródlądowe położenie, a także bogate możliwości kontynuowania transportu drogą kolejową, wodną i autostradami decydują o stopniu używalności tego portu. Sam tylko obrót z krajami Morza Bałtyckiego stanowi 25%.

30 Hamburg W Hamburgu będącym metropolią handlową i komunikacyjną ma swoją siedzibę ponad 90 konsulatów. Spośród tylko azjatyckich przedsiębiorstw, aż 460 ma w Hamburgu swoją centralę europejską bądź swój oddział. Wraz z rozwijającym się centrum handlowym miasta powstaje nad samą Łabą nowoczesna dzielnica handlowo- przemysłowa Hafencity. Hamburg będąc także siedzibą wysoko wyspecjalizowanego przemysłu jest w czołówce ośrodków rozwoju medycyny i biotechnologii. To również światowe centrum przemysłu lotniczego. Właśnie tutaj powstaje wiele podzespołów wielkiego Airbusa A380.

31 Hesja Południowa część Hesji jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Niemczech. Znajdują się tam zakłady przemysłu chemiczno- farmaceutycznego, maszynowego, samochodowego, a przede wszystkim liczne banki (ok. 300) i inne przedsiębiorstwa usługowe we Frankfurcie nad Menem. Miasto Offenbach am Main kojarzone jest z obecnym tam przemysłem skórzanym, którego znaczenie w ostatnich latach silnie spadło. Około 1/3 obszaru Hesji jest pod uprawami rolnymi.

32 Meklemburgia-Pomorze Przednie
Kraj ten jest jednym z najsłabiej uprzemysłowionych regionów Niemiec występuje tam, zaraz po kraju związkowym Saksonia-Anhalt największe bezrobocie w RFN

33 Nadrenia Północna-Westfalia
Podstawą rozwoju są bogate złoża węgla kamiennego w Zagłębiu Ruhry i węgla brunatnego w Zagłębiu Dolnoreńskim oraz rudy żelaza, cynku, ołowiu, soli kamiennej i potasowej. Rozwinięty przemysł maszynowy, metalurgiczny (hutnictwo żelaza), chemiczny, elektrotechniczny, metalowy, włókienniczy, spożywczy, odzieżowy. Rolnictwo oparte na uprawie jęczmienia, pszenicy, żyta, owsa, buraków cukrowych, warzyw oraz hodowli trzody chlewnej, bydła i drobiu. Bardzo gęsta sieć komunikacyjna, liczne węzły kolejowe, kanały śródlądowe, porty rzeczne (największy w Duisburgu), dwa porty lotnicze o znaczeniu międzynarodowym: w Kolonii i Düsseldorfie.

34 Saksonia Wśród regionów byłych landów wschodnich, Saksonia jest krajem najbardziej zamożnym. W roku 2006 odnotowano 4% wzrost gospodarczy, co wskazuje na jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych w tym regionie Niemiec. Kluczowym czynnikiem dla rozwoju kraju jest m.in. obecność w Dreźnie, rozwiniętego przemysłu mikroprocesorów (tzw. "Silicon Saxony"). , Niemniej jednak bezrobocie pozostaje na dość wysokim poziomie, a poziom inwestycji jest niewielki. Z tego powodu, Saksonia jak i wiele innych regionów byłej NRD są ciągłym tematem starań gospodarczych rządu i opracowywanych polityk, silnie wspieranych przez " Unię Europejską”.

35 Saksonia W Dreźnie znajduje się fabryka Volkswagena Gläserne Manufaktur, gdzie ma miejsce ostatni etap produkcji Volkswagena Phaetona, natomiast w Lipsku znajdują się fabryka BMW oraz Porsche. Najważniejszymi partnerami Saksonii, obok starych krajów członkowskich UE i Stanów Zjednoczonych, stały się nowe kraje członkowskie. Ich znaczenie dla saksońskiego handlu zagranicznego stale wzrasta. Czechy, Polska, Słowacja i Węgry są dla Saksonii najważniejszymi partnerami w imporcie, nie tylko jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej, lecz także w ujęciu globalnym. Import z tego regionu w latach był wyższy niż wartość towarów dostarczanych do Saksonii ze starych państw członkowskich UE, co wskazuje na reorientację saksońskiego importu.

36 Saksonia Euroregion Nysa był pierwszym powołanym do życia przy granicach Polski, Niemiec i Republiki Czeskiej. Pomógł on zwłaszcza w rozwoju regionów przygranicznych, szczególnie w kwestiach dotyczących środowiska jak i rozwoju turystyki, m.in. emisję dwutlenku siarki zredukowano o 92%, zaś tlenku azotu o 80%[3]. W kwietniu 2010 około osób pozostawało bezrobotnymi w Saksonii, co odpowiada stopie bezrobocia rzędu 12,6%[4]. W porównaniu z PKB w UE pod względem mocy SSN Saksonia osiągnęła wskaźnik 85,9 (UE-27: 100) 2004[5]. W roku wartość PKB Saksonii wyniosła ok. 92,9 mld euro.

37 Szlezwik-Holsztyn Region przemysłowo-rolniczy. Eksploatacja złóż ropy naftowej. Rozwinięty przemysł stoczniowy, maszynowy, chemiczny, włókienniczy i spożywczy. Uprawa żyta, pszenicy, jęczmienia, ziemniaków, buraków cukrowych, rzepaku i roślin pastewnych. Hodowla bydła i trzody chlewnej. Na wybrzeżach rybołówstwo. Ważną rolę odgrywa turystyka – liczne kąpieliska nadmorskie (główne wyspy: Sylt, Amrum i okolice Zatoki Lubeckiej). Największe miasta: Kilonia, Lubeka, Neumünster, Szlezwik.

38 Urbanizacja porównanie
Niemcy 85,3 % Polska 61,8%

39 Cele MDG: 1. Zlikwidowanie skrajnego ubóstwa i głodu,
2. Zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym, 3. Wspieranie zrównoważenia w prawach mężczyzn i kobiet oraz wzmocnienie pozycji kobiet, 4. Zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci, 5. Poprawa stanu zdrowia kobiet ciężarnych i położnic, 6. Zwalczanie AIDS, malarii i innych chorób, 7. Zapewnienie stanu równowagi ekologicznej środowiska, 8. Rozwijanie i wzmacnianie światowego partnerstwa w sprawach rozwoju.

40 Dziękujemy !


Pobierz ppt "Niemcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google