Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Social media – na pomoc start up’om

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Social media – na pomoc start up’om"— Zapis prezentacji:

1 Social media – na pomoc start up’om
19 kwietnia 2013r.

2 Prosty banał – strona www...
Strona www – 3 elementy, które są konieczne : - przydatne informacje - przejrzysty układ - szybkie strony, czyli tylko konieczna treść !

3 Kanał on-line: tendencje

4 Kanał on-line: tendencje
Ogromne znaczenie mediów społecznościowych WYMUSZA uwzględniane ich w strategiach marketingowych. Ze względu na niskie koszty , bezpośredniość i duże możliwości, pozwalają firmą/marką na rozwijanie wielu, długotrwałych relacji z Klientami. Istnieje bardzo wiele platform społecznościowych. Należy wybrać spośród nich te, które będą najbardziej dopasowane do profilu nowej firmy iskupić się na 2-3 w zależności od wielkości i specyfiki działalności. Na tzw. Zachodzie najczęściej wybierane są: Facebook, Twitter, LinkedIn. Młody Przedsiębiorco! Zastanów się ile czasu na działania w mediach społecznościowych możesz poświęcić, jaki rodzaj marketingu chcesz prowadzić, a następnie wybierz platformy, w których będziesz działać. LEPIEJ MNIEJ A DOBRZE!

5 Kanał on-line: ZMIANY

6 Kanał on-line: ZMIANY • Zmienił się układ sił: Klienci/Firmy: obecnie Klientom łatwiej jest wymienić informacje, zorganizować się i podejmować działania zbiorowe. Tradycyjny układ sił - silny podmiot i wiele rozproszonych słabych Klientów – uległ przeobrażeniom w kierunku zrównoważenia. Teraz 1 Klient może znacząco osłabić markę. • Marki nie mogą ignorować tego, co oburza ich Klientów. Trudniej jest obecnie zamieść problemy pod dywan, trzeba działać możliwie szybko, reagować i odpowiadać np. za pomocą E-rzecznika firmy, który będzie natychmiast reagować na uwagi, pojawiające się np. na FB. Brak reakcji wyzwala falę niezadowolenia, agresji. • Feedback od użytkowników: social media to dla marek także szansa na tanie pozyskiwanie informacji od Klientów i szybsze dowiadywanie się o potencjalnych problemach, co daje szansę przygotowania się na nie czy wręcz zapobieżenia im.

7 5 wspaniałych Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Foursquare

8

9 Ponad 10 milionów Polaków, czyli więcej niż połowa polskich internautów, ma konto na
Facebooku, z którego regularnie korzystają. Wg wielu szacunków na tym serwisie generowanych jest blisko połowa treści w polskich mediach społecznościowych! Co jest celem prowadzenia firmowego fanpage’a? wzrost świadomości marki (polubię ja, polubisz TY, polubią znajomi) konwersja zaangażowania fanów na zainteresowanie ofertą firmy promocja ofert proponowanych przez firmę nawiązywanie relacji z Klientami, dzięki której oferta będzie trafniej dopasowana do ich potrzeb i wymagań możliwość otrzymywania cennej informacji zwrotnej na temat postrzegania firmy, jej produktów i jakości procesu obsługi - prestiż (mamy najwięcej fanów!)

10 Facebook wprowadza coraz więcej zmian, w których coraz trudniej się odnaleźć...
JEDNAK ... coś pozostaje bez zmian: Treści publikowane na firmowym fan page’u nie powinny dotyczyć tylko działalności, rodzajów usług i produktów firmy. Warto znaleźć obszar zainteresowania, który jest związany pośrednio z profilem działalności. Przy wyborze warto pomyśleć o grupie docelowej, jakie może ona mieć wspólne zainteresowania ze światem marki. Czasem trudno jest zdobyć oczekiwane zaangażowanie, dlatego możemy znaleźć kontent, który ma potencjał viralowy.Ważne, aby podobał się on Tobie/marce, był zgodny z polityką i wartościami firmy. Reklama na Fecebook’u - FB dysponuje narzędziem, dzięki, któremu możemy zwiększyć grupę zainteresowanych. Nie musimy korzystać za każdym razem z tej usługi, ale gdy mamy dość solidne przekonanie, że treść którą publikujemy ma duży potencjał, możemy wzmocnić jej przekaz wykupując reklamę. Obecnie linki docierają do obecnych fanów strony, jak i ich znajomych, zwiększając szansę polubienia i dzielenia się publikowaną treścią, a często polubienie przekłada się na zakupy, odwiedziny – na ZYSKI.

11

12 Twitter posiada ponad 170 mln aktywnych użytkowników na całym świecie, mimo iż w
Polsce jest wciąż niedoceniany. Coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie firmowych profili, tworząc w ten sposób nowy kanał komunikacji z klientami. Przełomem był twitt papieża. Twitter oferuje szeroki wachlarz możliwości korzystania z tego serwisu: aplikacja mobilna - pozwala na błyskawiczne korzystanie i zamieszczanie tweetów bezpośrednio z telefonu (niebezpieczeństwo braku autoryzacji!) zaplanuj tweety – kiedy tweet jest gotowy, ale chciałbyś go opublikować np. później, możesz skorzystać z aplikacji jak HootSuite, TweetDeck tworząc treść tweeta powinniśmy pamiętać o ograniczeniu do 140 znaków, chcąc dać szansę osobom na odpowiedź, starajcie się formułować tweety zawierające około znaków dołączaj zdjęcia i/lub filmiki, aby wzbudzić większe zainteresowania treścią, którą publikujesz

13 dołączaj zdjęcia i/lub filmiki, aby wzbudzić większe zainteresowania treścią, którą publikujesz
właściwy czas umieszczania tweetów, to kwestia indywidualna, dlatego najważniejsza jest obserwacja grupy Odbiorców, kiedy i jakie treści wzbudzają największą odpowiedź hashtag tweets jest to sposób zwrócenia uwagi na temat konwersacji, na którą chcesz skierować uwagę np. #startupontwitter używaj Twitter’a , aby rozszerzyć komunikację między obecnymi i potencjalnymi klientami publikuj treści, które dotyczą Twojej działalności, zakresu oferty, NOWOŚCI, Twitter może być Twoim rzecznikiem firmy, odpowiadać na najczęściej pojawiające się pytania lub kierować bezpośrednią wiadomość do Odbiorcy, ważne jest, aby w prosty i szybki sposób osoba uzyskała właściwą odpowiedź elegancko „podlizuj się” emocjom swych Klientów (popieraj to, co oni popierają, wtedy ONI poprą Ciebie swą kartą kredytową)

14

15 Moda na wirtualne pinezki na dobre rozkręciła się już na Zachodzie
Moda na wirtualne pinezki na dobre rozkręciła się już na Zachodzie. Z bliższych obserwacji wynika jednak, że stosunkowo nowy portal społecznościowy Pinterest robi coraz większą karierę także na naszym rodzimym rynku. Społecznościówka działa na zasadzie tablicy korkowej, do której użytkownicy przypinają ciekawe fotografie lub filmy z różnych kategorii. Zarówno jak inne portale społecznościowe, tak i Pinterest jest bardzo atrakcyjny pod względem prowadzenia tam działań marketingowych. Przed decyzją wybrania sobie tego portalu jako kanału komunikacji z otoczeniem warto jednak wcześniej zadać sobie pytanie na ile branża, w której działamy jest interesująca pod względem wizualnym. Chodzi bowiem o to, by zamieszczone przez nas materiały były chętnie udostępniane przez innych użytkowników, a raczej branże kamieniarskie do nich nie należą. Portal doskonale sprawdzi się jako narzędzie marketingowe w biznesach wnętrzarskich, modowych, turystycznych, kulinarnych, fotograficznych itp. Promocja marki może przejawiać się jako tworzenie albumów z galerią zdjęć produktów oferowanych przez daną firmę. Przykładowo w odzieżówce warto w ten sposób przedstawiać nowe kolekcje, które mają pojawić się w sklepie lub już się tam pojawiły.

16 Obecność marki na Pinterest – korzyści:
- odbieranie marki jako innowacyjnej i nowatorskiej, - treści nie są postrzegane jako natarczywe - to użytkownik decyduje, czy decyduje się obserwować tablicę danej marki, - portal daje ogromne możliwości poznania preferencji potencjalnych klientów, szczególnie tych estetycznych, wizualnych - wyższa pozycja w rankingu najpopoluarniejszej wyszukiwarki Google dzięki udostępnianym materiałom - Google faworyzuje zdjęcia i wideo wyświetlając je na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania, - sposób na budowanie relacji z potencjalnymi Klientami, - kreowanie pozytywnego wizerunku w oczach otoczenia, - ogromny potencjał wirusowy w opcji posiadania atrakcyjnego wizualnie kontentu.

17

18 Każdy nowy biznes to nie tylko walka o Klientów, ale także budowanie korzystnych relacji z kooperantami czy Klientami w segmencie B2B. Tu pojawia się miejsce dla.... Dla biznesmenów, menedżerów i osób szukających nowej pracy najcenniejsze są kontakty. Tym właśnie wabią internautów serwisy społecznościowe typu „business networking”, jak międzynarodowe Linkedin.com, Xing.com, Viadeo.com czy ich polskie klony: goldenline.pl, biznes.net i profeo.pl. Dynamiczny rozwój witryn służących do utrzymywania sieci kontaktów profesjonalnych – zwanych marketingiem relacji – świadczy o tym, że ich filozofia trafiła w sedno naszych kręgów zainteresowań. Uzupełniają one, albo zastępują zarezerwowane dotychczas dla elit kluby Lion’s, Rotary, a nawet loże masońskie stając się globalnymi masowymi klubami profesjonalnych relacji.

19 Dzięki serwisom społecznościowym tego typu można osiągnąć następujące korzyści:
rozwinąć swój biznes nawiązując kontakt z nowym Klientem lub dostawcą. Zaletą Linkedin’a jest to, że nie ma tam anonimowych lub fałszywych użytkowników, jak na Facebooku. dowiedzieć się więcej o osobach, z którymi mamy kontakty zawodowe, na przykład spotkanie biznesowe, negocjacje, przetarg… Czyż przed spotkaniem z nieznaną osobą nie szukamy często o niej informacji w Google, FB czy LinkedIn właśnie? nawiązać kontakty z interesującymi nas osobami, które znają nasi znajomi: poszukiwanie pracy, poszukiwanie prelegenta na konferencję, ekspera, podwykonawcy... Każdy niekiedy potrzebuje wsparcia osób trzecich, specjalistów – wtedy LinkedIn daje sposobność szybkiego wyselekcjonowania takiej osoby od razu z „referencjami” w załączniku stać się bardziej widocznym dla Google, który dodatkowo punktuje w wyszukiwarkach sprofilowanie osoby/firmy na LinkedIn. Ważne! By odnieść sukces, trzeba najpierw zainwestować sporo czasu w celu stworzenia dobrego i kompletnego profilu, przestrzegać netetykiety i przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

20

21

22 Fuorsquare to mobilny serwis społecznościowy wykorzystujący funkcję geolokalizacji. Stanowi jednocześnie aplikację internetową, mobilną, serwis społecznościowy i grę typu „social gaming". Foursquare łączy przyjemne (element gry) z pożytecznym (rekomendacje i kupony rabatowe). Połączenie tych elementów czyni z Foursquare jedno z bardziej skutecznych narzędzi geomarketingu. Jak działa Foursquare?  Foursquare działa w oparciu o aplikację mobilną. Po uruchomieniu aplikacji sygnał GPS wysyłany z telefonu użytkownika jest lokalizowany na mapie Google (z której korzysta Foursquare).  Użytkownicy logują się (ang. check-in) w miejscu, w którym przebywają, np. w centrum handlowym, restauracji, itp. za co zdobywają punkty. Za aktywność w serwisie można zdobyć odznaki (ang. badges) oraz tytuł „Burmistrza" (ang. mayorship) za największą ilość check'ins w danym miejscu Po zameldowaniu się w danym miejscu, np. restauracji, można zamieścić w serwisie komentarz lub radę (ang. tip) oraz zdjęcia dotyczące tej lokalizacji. Będą one widoczne dla osób, które znajdą się blisko tego miejsca. Można te aktywności skorelować też z profilem FB.

23 Foursquare można wykorzystać jako:
- narzędzie marketingowe do pozyskiwania Klientów dzięki kuponom rabatowym, bonom i prezentom program lojalnościowy do utrzymania Klientów moduł szybkiego informowania o promocjach osób znajdujących się w pobliżu sklepu, baru czy restauracji narzędzie umożliwiające lepiej poznać przyzwyczajenia konsumentów - element marketingu szeptanego - „Check-ins" zawierające informacje na temat miejsca, w którym się znajdujemy (wraz z naszym komentarzem) są widoczne w serwisach, Facebook lub Twitter (ustawienie domyślne)

24 Foursquare Specials  Obojętnie czy reprezentujesz ogromną sieć czy jesteś małym sklepikiem rodzinnym, dzięki Foursquare możesz zainteresować nowych Klientów oraz utrzymać najlepszych i najbardziej lojalnych oferując im Specjale – mobilne kupony, ceny lub zniżki – prezentowane użytkownikom podczas zameldowania się niedaleko Twojej lokalizacji.   Specjale mogą być dostosowane do Twoich potrzeb, obojętnie czy jest to jednorazowa zniżka dla Klientów odwiedzających Cię po raz pierwszy czy nagroda za dziesiątą wizytę. Specjale przyciągają Klientów oraz prowokują do działania.

25

26 Przykłady, inspiracje...

27 Przykłady, inspiracje... Kanał on-line najpiękniej rozkwita dzięki autentycznym działaniom BTL i ATL!

28 Przykłady, inspiracje... Pinterest. Marka GUESS szuka inspiracji do swej kolekcji. Fani marki mieli przypinać zdjęcia oddajace nadchodzące trendy budując tym samym swoisty MOOD board nowej kolekcji.

29 Przykłady, inspiracje... Twitter. Wypożyczalnia samochodów HERTZ. Błyskawiczny kanał komunikacji z Wynajmującymi. Każdy problem, każde pytanie odnajduje swą spersonalizowaną odpowiedź niemal natychmiast.

30 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Social media – na pomoc start up’om"

Podobne prezentacje


Reklamy Google