Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie"— Zapis prezentacji:

1 Patron Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie
Jan Heweliusz Patron Publicznego Gimnazjum nr w Żukowie

2 Życie osobiste

3 Johannes Hevelius (Hewelke)
ur. 28 stycznia 1611r zm. 28 stycznia 1687r.

4 Rodzice Kordula Hecker - ( ) pochodziła z rodziny bogatych kupców Abraham Hewelke- ( ) miał browary, prowadził też inne interesy

5 Gimnazjum Akademickie
Wykształcenie szkoła parafialna Uniwersytet w Lejdzie Gimnazjum Akademickie

6 Podróże 1632 – 1643: Szwajcaria Londyn Paryż Niemcy

7 Życie rodzinne Katarzyna Rebeschke 1635-1662
Elżbieta Kooppman Dzieci: - pierwszy urodził się syn, ale zmarł w 1664r. - kolejne były trzy córki

8 Ważne wydarzenia: 1618r. – spotkanie z Piotrem Krügerem
1648r. – śmierć ojca i przejęcie rodzinnego browaru 1659r. – otrzymanie z rąk króla Jana Kazimierza tytułu szlacheckiego 1664r. – przyjęcie w poczet członków towarzystwa naukowego Royal Society w Londynie

9 Heweliusz browarnikiem
Heweliusz produkował ciemne jopejskie piwo (Jopenbier). Zarobione pieniądze wkładał w badania naukowe i pracę swojej drukarni. W 1636r. Heweliusz został przyjęty w poczet członków cechu browarniczego W 1643r. został starszym cechowym.

10 Praca astronoma

11 Piotr Krüger 1627r. – nauki prywatne u Piotra Krügera, który wprowadził Heweliusza w świat astronomii obserwacyjnej i konstruowania instrumentów naukowych.

12 29 czerwca 1630r. – pierwsza obserwacja podczas rejsu do Lejdy– zakrycie Saturna przez Księżyc
1630r. – obserwacja zaćmienia Księżyca

13 Pierwsze obserwatorium Heweliusza zbudowane w 1641 r
Pierwsze obserwatorium Heweliusza zbudowane w 1641 r. na poddaszu jego domu. Dwa drewniane instrumenty o ażurowej budowie to kwadrant (z lewej) i - na prawo od niego - sekstant. W wieżyczce - mosiężny kwadrant azymutalny, zwany wielkim (promień: 140 cm)

14 Nowe obserwatorium Heweliusza zbudowane w latach pięćdziesiątych na dachach trzech kamienic przy Korzennej.

15 Domy Heweliusza zniknęły ostatecznie z powierzchni ziemi w 1953 roku

16 Miejsce, gdzie stał dom rodzinny Heweliusza

17 Tablica pamiątkowa: W tym miejscu stały domy i obserwatorium najsławniejszego po Mikołaju Koperniku astronoma w Rzeczypospolitej Polskiej Jana Heweliusza

18 Piotr Gassendi paryski astronom w 1644r. ogłosił, że rezygnuje z badań nad Księżycem, gdyż uznał, że gdańszczanin zrobi to lepiej

19 Pojedynek z Edmundem Halleyem w 1679r.
Oskarżenie: instrumenty Heweliusza pozbawione urządzeń optycznych to rozwiązanie przestarzałe i dające duże błędy pomiarowe. Rozwiązanie sporu: przez ponad miesiąc astronomowie prowadzili obserwacje instrumentami Heweliusza i Halleya. Wynik okazał się pomyślny dla tego pierwszego: dokładność jego pomiarów była taka sama jak pomiarów Halleya, co angielski astronom uczciwie potwierdził.

20 Najważniejsze dzieła

21 Selenographia Mapa Księżyca

22 Cometografia 1668

23 Machinae Coelistis 1679

24 Scutum Sobiescianum 1683r., czyli Tarcza Sobieskiego

25 Firmamentum Sobiescianum 1690r. inaczej Uranografia – Atlas nieba

26 Instrumentarium astronomiczne

27 Wielka luneta o dł. ok. 50m

28 Heweliusz z drugą żoną, Elżbietą, prowadzą obserwacje wielkim oktantem
Heweliusz z drugą żoną, Elżbietą, prowadzą obserwacje wielkim oktantem. Do celowania ku gwiazdom służyły przeziernice niewyposażone w lunetę.

29 Sekstant

30 Luneta do obserwacji Słońca metodą projekcji.

31 Zbudował peryskop lusterkowy, który do dziś jest używany na okrętach podwodnych.
Heweliusz jest również wynalazcą śruby, która do dziś jest używana w mikroskopach. Od 1637r. Heweliusz zajął się intensywnie konstruowaniem lunet i utworzył sobie jedną z pierwszych w Europie szlifiernię soczewek dla celów astronomicznych

32 Jan Heweliusz i Gdańsk

33 Kościół św. Jana Tu Heweliusz został ochrzczony

34 Ratusz Starego Miasta Heweliusz pełnił funkcję ławnika (od 1641r.) oraz pierwszego rajcy ( ); w piwnicach Ratusza Starego Miasta składował wyprodukowane przez siebie piwo.

35 Jako rajca był uprawniony do posiadania godła, na wizerunek którego wybrał żurawia niosącego w dziobie i pazurach po jednym kamieniu, ukazując w ten sposób swoje cechy: dążenie do celu, energię i nieme skupienie.

36

37 Mniej więcej w miejscu, gdzie stały trzy kamienice i browar stoi pomnik Jana Heweliusza

38 Jan Heweliusz Wybitny naukowiec Astronom Twórca atlasu nieba Odkrywca wielu komet I gwiazdozbiorów Genialny konstruktor I wynalazca Znany gdański browarnik

39 Wcześniej stała w tym miejscu niezbyt fortunna rzeźba słynnego gdańszczanina, zwana przez niektórych "Klatką goryla". Dziś można ją oglądać przy ulicy Wodopój, obok hotelu Mercure.

40 Firmamentum Sobiescianum znajduje się przed pomnikiem Heweliusza

41 Kościół św. Katarzyny W latach Heweliusz był przełożonym gminy protestanckiej

42 Filar Heweliusza, na którym znajduje się epitafium ufundowane w roku 1779 przez prawnuka astronoma, Daniela Gottloba Dawidssona (męża wnuczki astronoma). Przy tym filarze znaleziono płytę nagrobną z napisem Błogosławieni zmarli, którzy umierają w Panu

43 Tabliczka z datą śmierci i zwięzłym monogramem wyciągnięta z grobu Heweliusza
Pod płytą (w grobie rodzinnym) leżały szczątki pochowanych tu: Jana Heweliusza, jego drugiej żony Elżbiety, ich córki Renaty i rocznej wnuczki.

44 Związki Heweliusza z królami

45 W 1642r. w Selenografii Heweliusz umieścił zaobserwowaną grupę gwiazd, które nazwał Gwiazdami Władysławowskimi. Dedykowane one były królowi Władysławowi IV.

46 W 1663 r. król francuski Ludwik XIV przyznał roczną pensję w wysokości 1200 franków. Heweliusz zawdzięczał to wyróżnienie sławie Selenografii, ale także wieloletnim kontaktom z uczonymi francuskimi. Pensja była mu wypłacana - choć niekiedy z opóźnieniem - do 1672 r.

47 W grudniu 1659r. obserwatorium Heweliusza odwiedził Jan Kazimierz.
W 1660 r. otrzymał od Jana Kazimierza posiadłość ziemską i szlachectwo (nie zatwierdzone jednak przez sejm) W 1661 r. – Heweliusz otrzymał królewski przywilej na założenie drukarni z pracownią miedziorytniczą – mógł sam rozpowszechniać swoje dzieła

48 W 1668 r. Sobieski zamówił u Heweliusza kilka instrumentów, m. in
W 1668 r. Sobieski zamówił u Heweliusza kilka instrumentów, m.in. wynaleziony przez niego polemoskop, czyli prototyp peryskopu. W lipcu 1677 r. Jan III Sobieski odwiedził obserwatorium przy ulicy Korzennej. W październiku przyznał astronomowi pensję w wysokości 1000 florenów rocznie począwszy od 1678 r. Heweliusz został również zwolniony z płacenia podatków z browarów.

49 Królowa Szwecji Krystyna nadesłała Heweliuszowi propozycję objęcia stanowiska nadwornego astronoma w Sztokholmie - propozycji tej nie przyjął.

50 Ciekawostki

51 Mniej znanym faktem w życiorysie uczonego jest posiadanie zamiłowania do ogródka. Jak mówią przekazy, wyhodował w 1674 r. cytryny, obdarowując nimi Jana III Sobieskiego. Według des Noyersa Heweliusz przepowiedział dzień swojej śmierci. Jak się okazuje, Heweliusz pozostaje w pamięci i świadomoś-ci mieszkańców Miasta, co udowadnia miesięcznik 30 Dni przeprowadzając w roku 2000 plebiscyt na Gdańszczanina tysiąclecia. Astronom zajmuje w nim zaszczytne, pierwsze miejsce otrzymując 2402 głosy.

52 Przez ostatnie kilka lat w Gdańsku uroczyście obchodzona jest rocznica urodzin oraz śmierci wielkiego piwowara i astronoma. Odbywają się okolicznościowe spotkania oraz koncerty znanych wykonawców. W tym dniu władze Miasta honorują gdańskich naukowców, wręczając im Nagrody Naukowe im. Jana Heweliusza. Jan Heweliusz potrafił sobie zorganizować życie. Do pracy nie miał daleko - wychodził tylko na dach swego domu. Był także radnym, ale i do ratusza spacerkiem mógł dojść w kilka minut. Został pochowany kościele św. Katarzyny, który znajdował się kilkaset metrów od domu. Wyjątkowo dobry wzrok pozwalał mu obserwować bez specjalnych przyrządów nawet najbardziej odległe gwiazdy

53 Języka polskiego Heweliusz uczył się w polskiej szkole w Grudziądzu, gdyż w Gdańsku mówiono po niemiecku. Elżbieta była wielką muzą astronoma, wiernie towarzyszyła mu w jego pracy i cieszyła się jego sukcesami.   Przeżyła go zaledwie sześć lat, a jej gwiazda zgasła w wigilię świąt Bożego Narodzenia. Miejsce spoczynku oboje znaleźli w kościele św. Katarzyny. W 1986 roku, dzień po ekshumacji zwłok astronoma, spłonął ich dom przy ul. Korzennej, co pozwala przypuszczać, że duch Heweliusza nie opuszcza Gdańska.

54 Jedna z matryc miedziorytniczych, która przedstawiała dwie duże mapy Księżyca, po śmierci Heweliusza przerobiona została na tacę do kawy. W Lejdzie Heweliusz zlatynizował swoje nazwisko – Johannes Hevelius Dantiscus (Jan Heweliusz z Gdańska) Heweliusz zmarł z powodu choroby nerek.

55 Heweliusz na portretach

56 Od 1 czerwca 2004 roku dzień ten jest Świętem Szkoły

57 SZTANDAR kolor niebieski jak niebo nad Polską, jak woda w jeziorach Kaszub litery koloru starego złota są stylizowane, bowiem mają przypominać, że patron to postać historyczna, pochodząca z XVII w. lewą rękę Heweliusz oparł na globusie, od którego w górę wznoszą się gwiazdy, wyznaczając uczniom drogę w kole barwy złota znajduje się postać patrona szkoły Jana Heweliusza. w prawej ręce, leżącej na otwartej księdze, Heweliusz trzyma pióro książka, globus, pióro to podstawowe źródła wiedzy i niezbędne atrybuty edukacji szkolnej element haftu kaszubskiego z tzw. szkoły żukowskiej, której tradycje sięgają odległych wieków, a nierozerwalnie łączą się z Żukowem.

58 Wzór wizerunku Heweliusza na sztandar został zaczerpnięty z obrazu Daniela Schultza (1677)

59 Godło kształt tarczy szkolnej, której płaszczyzna jest dwubarwna
na czerwonym tle umieszczono biały napis "Publiczne Gimnazjum nr 2" przedmiot obserwacji i zainteresowań patrona-Księżyc i gwiazdy, ku którym zmierzają uczniowie, wspinając się na wyżyny w swoim całościowym rozwoju. na niebieskim polu znajduje się dalsza część nazwy szkoły: "im. Jana Heweliusza w Żukowie" podstawowe barwy godła-czerwony, biały, niebieski i kształt liter nawiązują do sztandaru dół tarczy, poniżej nazwy miejscowości, wypełnia element haftu kaszubskiego, jako wyraz związku szkoły z regionem

60 Hymn szkoły Słowa: Grażyna Czechowska, Dorota Rabek Muzyka: Witold Treder Zgłębiać świata tajemnice I zachłannie sięgać gwiazd; Ciągle szukać w sobie dobra, Aby innym móc je dać; Po cel zmierzać wytrwałością, Charakteru siłę znać, Prosto w oczy spojrzeć sobie, Bo tak chce żyć każdy z nas. Ref. O Janie Heweliuszu, Naszą jasną myśl poprowadź, By następne pokolenia Na nas chciały się wzorować. Zgłębiać nieba tajemnice, Swej Ojczyzny wartość znać, Ciągle szukać w sobie dobra, Aby innym móc je dać.

61 Wycieczka Śladem Jana Heweliusza
Każda klasa I na początku swojej edukacji w gimnazjum odwiedza Gdańsk i przemierza go śladem Jana Heweliusza


Pobierz ppt "Patron Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google