Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik iradny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik iradny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik iradny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji i Holandii urządził na dachach swych trzech domów przy ulicy Korzennej duże obserwatorium astronomiczne, które wyposażył we własnoręcznie skonstruowane zegary, lunety, teleskopy, sekstanty i inne instrumenty

4 Wyniki swych studiów i obserwacji drukował Heweliusz w swojej własnej drukarni. Była autorem około 20 wielkich dzieł, m. in. topografii Księżyca, historii astromii ze szczegółowym opisem swych przyrządów, historii komet oraz kilku tomów codziennych obserwacji. Ostatnie wydane w 1690 roku dzieło zawierało wspaniały atlas54 gwiazdozbiorów, wśród których było 12 konstelacji po raz pierwszy opisanych przez Heweliusza. Jedną z nich był gwiazdozbiór składający się z 7 gwiazd, nazwany przez niego Tarczą Sobieskiego na cześć jego królewskiego mecenasa Jana III.

5 Działalność i osiągnięcia naukowe wzbudzały podziw wówczesnych środowiskach uczonych. W 1664 roku został członkiem Royal Socjety w Londynie. Gdańskie obserwatorium odwiedzali królowie polscy Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, którzy wspomagali go finansowo i wspierali jego prace astronomiczne. Był również stypendystą króla Francji Ludwika XIV.

6 "Machinae Coelestis" W dwutomowym dziele Machina Coelestis ogłoszonym drukiem w latach 1673 i 1679 zamieścił Heweliusz opis swych obserwacji astronomicznych wraz z opisem konstrukcji swych przyrządów do obserwacji nieba. Tom pierwszy astronom zadedykował królowi francuskiemu Ludwikowi XIV, a tom drugi - królowi polskiemu Janowi III Sobieskiemu. Praca ta jest bogato ilustrowana wspaniałymi sztychami rytowanymi przez Isaaka Saala, rytownika sprowadzonego z Holandii, wg rysunków gdańskiego artysty, Andrzeja Stecha.

7 W 1997 r. minęła 350. rocznica wydania Selenografii, najlepszego dzieła, wybitnego polskiego astronoma, Jana Heweliusza (1611-1687). Selenografia przyniosła Heweliuszowi międzynarodową sławę i dzięki niej wszedł gdański uczony do grona najwybitniejszych astronomów na świecie. Trudno odtworzyć najdawniejsze poglądy na temat Księżyca. Wszystko, co na ten temat napisano przed wynalezieniem teleskopu, to tylko przypuszczenia, jak np. Herodota (ok. 400-424 p.n.e.), że na Księżycu są góry i Anaksagorasa (500- ok. 420 p.n.e.), że Księżyc to druga Ziemia. Przez długi okres czasu przypuszczano również, że Księżyc jest wielkim zwierciadłem, w którym odbijają się zarysy Ziemi. Pogląd taki głosił m.in. Plutarch (100 n.e.) w pracy Twarz Księżyca.

8

9

10

11 Pierwsze obserwatorium na poddaszu kamienicy Heweliusza Drugie obserwatorium na dachach trzech kamienic Godło Jana Heweliusza

12 Rok szkolny 2007/2008


Pobierz ppt "Jan Heweliusz (1611-1687), wybitny gdański astronom, zamożny piwowar, ławnik iradny Starego Miasta. Po powrocie ze studiów prawniczych w Anglii, Francji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google