Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowanie szkoły na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowanie szkoły na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej"— Zapis prezentacji:

1 Przygotowanie szkoły na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej

2 Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Zabierzowie Bocheńskim znajduje się w małej miejscowości w środowisku wiejskim, tworzą go szkoła podstawowa i przedszkole. Do szkoły uczęszcza 150 uczniów, do przedszkola 105 dzieci, w tym 22 sześciolatków. Zespół funkcjonuje w dwóch oddzielnych budynkach położonych w niedalekiej odległości od siebie. Jest jedynym zespołem na terenie całego miasta i gminy Niepołomice, który realizuje ideę integracji. Do szkoły jak i do przedszkola uczęszczają nie tylko dzieci z rejonu, ale również z terenu samego miasta Niepołomice czy pobliskich wsi. Od czasu powstania zespołu (marzec rok) kładziony jest nacisk na zapewnienie łagodnego przejście dzieci z przedszkola do szkoły. Naszym atutem jest znajomość każdego dziecka.

3 Współpraca między kadrą pedagogiczną szkoły i przedszkola pomaga lepiej przygotować się nauczycielom szkoły do jak najlepszego zaopiekowania się dziećmi, zwłaszcza ze SPE. Dzieje się tak zarówno poprzez organizowanie wspólnych rad pedagogicznych, prac zespołowych jak i na drodze indywidualnych kontaktów między nauczycielami.

4 Od pierwszych dni nauki wszyscy uczniowie szkoły witani są bardzo serdecznie, a zwłaszcza Ci najmłodsi. I ciepłym słowem i uśmiechem i tym co każde dziecko bardzo lubi- czekoladową słodkością. W tych dniach osobista znajomość każdego z najmłodszych uczniów jest bardzo pomocna. Pozwala im poczuć się pewniej w nowym miejscu, minimalizuje strach, który niejednokrotnie pojawia się w takich sytuacjach. Świadomość, że nie są w szkole „sami” oddziałuje na uczniów wspierająco.

5 Sam budynek szkoły nie jest też dzieciom całkiem obcy, gdyż nie raz jako przedszkolaki gościli na jego terenie. Wraz z nauczycielami przedszkola odwiedzali już szkołę przy różnych okazjach. Dzieci były w ten sposób zachęcane do szkoły. Wśród zrealizowanych działań było m. in.:

6 Popularyzacja wcześniejszej realizacji obowiązku szkolnego wśród rodziców sześciolatków odbywała się poprzez kampanię plakatową na terenie szkoły i przedszkola, stronę internetową szkoły, zorganizowanie wspólnych lekcji uczniów klasy I z sześciolatkami i ich nauczycielami oraz rodzicami połączonej ze zwiedzaniem szkoły i poznaniem jej oferty edukacyjnej.

7 Integrowanie się z rodzicami 6-latków realizowane było też podczas wspólnej imprezy środowiskowej zorganizowanej przy współudziale też innych podmiotów lokalnych w tym Wiejskiego Domu Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w ramach Pikniku Rodzinnego czy podczas wspólnej zabawy karnawałowej dla najmłodszych uczniów szkoły.

8 W szkole przeprowadzono remont (zrealizowany w ramach projektu PFRON-u
i władz samorządowych) podnosząc zarówno jej estetykę jak i funkcjonalność. Dokonano dostosowań dla uczniów niepełnosprawnych (zamontowano windę, poręcze, dostosowano sanitariaty i wejścia do sal lekcyjnych, ciągi komunikacyjne pokryto wykładziną antypoślizgową). Dzięki temu sześciolatki, w tym niepełnosprawne przybywając do szkoły mogą już korzystać z dobrej bazy lokalowej.

9 Zajęcia dydaktyczne odbywają się w salach lekcyjnych, jasnych i kolorowych. O to już postarali się rodzice uczniów, którzy z zaangażowaniem przystąpili do malowania sal. Sale lekcyjne dla najmłodszych uczniów usytuowane są na oddzielnym piętrze szkoły. Są wyposażone w nowoczesne i atrakcyjne środki dydaktyczne pozyskane z projektów realizowanych przez szkołę (Pierwsze Uczniowskie Doświadczenia, Radosna Szkoła, Indywidualizacja nauczania) Sale lekcyjne są przestronne, wszystkie posiadają kąciki rekreacyjne.

10 Szkoła dysponuje pracownią komputerową, z której korzystają również uczniowie klas I-III

11 W każdej sali lekcyjnej jest komputer z przyłączem do sieci Internet umożliwiający bezpośrednie korzystanie z niego w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej.

12 Szkoła dysponuje dwiema tablicami interaktywnymi, jedna z nich znajduje się na piętrze z salami lekcyjnymi dla najmłodszych uczniów.

13 Prężnie funkcjonuje świetlica szkolna z różnorodną ofertą zajęć oraz bogatym wyposażeniem.
Jest czynna do godz

14 Biblioteka czeka na czytelników zachęcając do korzystania z ciekawych zbiorów książkowych oraz do korzystania z biblioteki multimedialnej.

15 Dysponujemy niedawno wyremontowaną, nowoczesną salą gimnastyczną

16 Przyszkolny teren sportowo rekreacyjny składa się z bieżni i boisk do: piłki nożnej, piłki plażowej,
koszykówki.

17 Przy szkole znajduje się również Plac zabaw dla uczniów klas I-III
Przy szkole znajduje się również Plac zabaw dla uczniów klas I-III. Oprócz uczniów zapraszane są do korzystania z niego w okresie wiosenno- letnim też przedszkolaki.

18 Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych oferuje dla uczniów zajęcia wyrównawcze, rozwijające zainteresowania, specjalistyczne, uczestnictwo w realizowanych Projektach EFS oraz E’ Twinning.

19 Wzbogacają ją zajęcia pozaszkolne, w tym organizowane wycieczki edukacyjne, zielone i białe szkoły, uczestnictwo w rajdach w ramach działania Szkolnego Koła PTSM-u.

20 Chętni uczniowie mogą korzystać z obiadów gotowanych w przedszkolu, zorganizowana jest przerwa śniadaniowa, w czasie której uczniowie mogą zjeść śniadanie, wypić ciepłą herbatę w wyznaczonym do tego miejscu, uczniowie korzystają z akcji „Szklanka mleka” , uczniowie klas I-III z Programu Owoce i Warzywa w Szkole.

21 Sprawa priorytetową szkoły jest dbałość o bezpieczeństwo uczniów, w tym zakresie m.in. dbamy
o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ich pobytu w szkole. Drzwi wejściowe są zamykane, w stosunku do osób wchodzących prowadzony jest monitoring zachowań na terenie szkoły. Oprócz standardowych dyżurów międzylekcyjnych pełnione są indywidualne dyżury dla potrzebujących wsparcia dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie dbamy o bezpieczeństwo uczniów również w czasie ich drogi do i ze szkoły. Prowadzimy skuteczne akcje szkolne w tym zakresie. W działania angażuje się cała społeczność szkolna i lokalna. Dwukrotnie odnosiliśmy sukcesy na forum województwa w Akcji Odblaskowa Szkoła, zdobywając w roku ubiegłym II miejsce i III w tym roku szkolnym. WIĘCEJ

22 Odblaskowe ślubowanie klas I
Odblaskowy marsz edukacyjny Odblaskowy Piknik Rodzinny DALEJ

23 Odblaskowe ślubowanie klas I
POWRÓT

24 Odblaskowy marsz edukacyjny
POWRÓT

25 Odblaskowy Piknik Rodzinny
POWRÓT

26 Rady Rodziców Szkoły i Przedszkola.
Przedstawione działania będziemy kontynuować w przyszłości. Mamy jeszcze zaplanowaną do realizacji imprezę środowiskową oraz wspólne spotkanie Rady Rodziców Szkoły i Przedszkola.

27 KONIEC


Pobierz ppt "Przygotowanie szkoły na przyjęcie sześciolatków do klasy pierwszej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google