Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Columbus Day Święto obchodzone w państwach obu Ameryk i w Hiszpanii upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba12 października 1492 roku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Columbus Day Święto obchodzone w państwach obu Ameryk i w Hiszpanii upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba12 października 1492 roku."— Zapis prezentacji:

1 Columbus Day Święto obchodzone w państwach obu Ameryk i w Hiszpanii upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba12 października 1492 roku

2 United States of America

3 USA posiada 50 Stanów Graniczy z Kanadą i z Meksykiem

4 Flaga Flaga Ameryki: 7 pasów czerwonych i 6 białych ułożonych naprzemiennie. W lewym górnym rogu znajduje się granatowy kanton z 50 gwiazdami oznaczający 50 stanów Ameryki.

5 Indianie Nazwa „Indianie” została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do wschodnich wybrzeży Azji.

6 Krzysztof Kolumb Krzysztof Kolumb urodził się w w Genui. Podczas czterech udanych podróży przez środkowy Ocean Atlantycki w latach Kolumb – jako pierwszy z Europejczyków – opłynął, zbadał i opisał rejon Morza Karaibskiego.

7 Krzysztof Kolumb i jego okręty
Powracające do Hiszpanii okręty Kolumba sprowadziły do Europy pierwszych indiańskich niewolników, przywiozły próbki nieznanych w Starym Świecie roślin (m.in. kukurydzę, ziemniaki, tytoń i kakao), cenne złote ozdoby, perły i wieści o innych bogactwach Nowego Świata.

8 Odkrycie Ameryki Kolumb uważał, że istnieje droga morska do Indii i postanowił ją odkryć. Na wody Oceanu Atlantyckiego wyruszył 12 października 1492r. na pokładzie Santa Marii odbył swą pierwszą wyprawę. Gdy dobił do lądu był przekonany, iż dotarł do Indii. Dopiero po jego śmierci udowodniono, że Kolumb odkrył nowe lądy.

9 Ojcowie pielgrzymi Grupa purytanów z Anglii, którzy 21 listopada 1620 r. na statku Mayflower przybyli do Ameryki i osiedlili się, zakładając pierwszą angielską kolonię na tych terenach. Wielu z nich nie przetrwało 1szej zimy na nowym lądzie. Pomagali im Indianie.

10 Święto Dziękczynienia
Pielgrzymi w rok po przybyciu na kontynent amerykański podziękowali Bogu i Indianom za przetrwanie Obecnie święto obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych Ameryki w czwarty czwartek listopada.

11 Wojna secesyjna Wojna domowa w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Stany północne sprzeciwiały się pracy niewolników z Afryki w Stanach Południowych.

12 II Wojna światowa II wojna światowa trwała od 1939 do 1945 roku. Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny dopiero w grudniu 1941 roku po ataku Japonii na Pearl Harbour na Hawajach. Odpowiedziały zrzuceniem bomb atomowych na miasta japońskie.

13 WTC Zamach terrorystyczny
Atak terrorystyczny 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich. Sprawcami byli przedstawiciele organizacji Al-Kaida, którzy po opanowaniu samolotów skierowali je na obiekty dwóch wież World Trade Center.

14 Kowboje i Dziki Zachód Obraz tworzony przez Dziki Zachód pokazuje ciągłe zmagania Indian, kowbojów, bandytów i szeryfów. Stali się oni ulubionymi bohaterami westernów.

15 New York City Nowy Jork– najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych (12mln). Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Najbogatsza dzielnica to Manhattan.

16 Statua wolności Symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Pomnik podarowany Amerykanom przez Francuzów.

17 San Francisco Golden Gate Bridge
Most wiszący łączący San Francisco z hrabstwem Marin, nad cieśniną Golden Gate. Jego długość wynosi 2737m.

18 Los Angeles Miasto Aniołów jest położone na zachodnim wybrzeżu w stanie Kalifornia. Drugie po Nowym Jorku najludniejsze miasto USA. Słoneczne plaże, malownicze wzgórza i drapacze chmur- taki widok przywita turystów. Najbogatsza dzielnica to Beverly Hills.

19 Hollywood Dzielnica miasta Los Angeles i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego

20 Washington DC Waszyngton- stolica Stanów Zjednoczonych Na zdjęciu Mall – park znajdujący się w pobliżu rezydencji wielkich polityków. Znajdują się w nim pomniki i budowle upamiętniające najważniejsze wydarzenia z dziejów Stanów Zjednoczonych

21 The White House Biały Dom to siedziba prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydent pracuje głównie w „gabinecie owalnym”.

22 Las Vegas – Najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie  Nevada. Na świecie kojarzone jest z kasynami, grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami.

23 Mount Rushmore Góra Rushmore- symbol demokracji i pomnik upamiętniający powstanie Stanów Zjednoczonych. Wykute twarze 4 prezydentów to: Waszyngton, Jefferson, Roosevelt i Lincoln.

24 PREZYDENCI USA: George Washington
 GeorgeWashington   amerykański generał i polityk, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

25 PREZYDENCI USA: Abraham Lincoln
 Abraham Lincoln. Prezydent wojny secesyjnej.

26 PREZYDENCI USA: John Fitzgerald Kennedy
JFK- Pochodził z rodziny katolickich Irlandczyków. Zginął z rąk zamachowca w Dallas.Tuż przed wybuchem II wojny światowej odwiedził Polskę.

27 PREZYDENCI USA: Franklin Delano Roosevelt
Franklin Roosevelt. Prezydent II wojny światowej. Jedyny w historii prezydent USA pełniący urząd dłużej niż dwie kadencje.

28 PREZYDENCI USA: James Carter
James Carter międzynarodowy działacz humanitarny na rzecz praw człowieka, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

29 PREZYDENCI USA: Ronald Wilson Reagan
Ronald Reagan Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce i Europie.

30 PREZYDENCI USA: Barack Obama
Barack Obama – amerykański polityk Partii Demokratycznej; 44. Prezydent Stanów. Zwycięzca wyborów prezydenckich w 2008 i w 2012 roku.

31 Sławni Amerykanie Walt Disney
Amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta, aktor dubbingowy, animator, przedsiębiorca. Twórca postaci min. Kaczora Donalda i Myszki Miki.

32 Za co kochamy Disneya? Za humor Za bezpretensjonalność i proste zasady Za dobre zakończenia Za miłość Za nadzieję Za ponadczasowość

33 Sławni Amerykanie: Neil Amstrong
Neil to pierwszy człowiek który stanął na księżycu w 1969 roku. Wypowiedział słynne zdanie: „To jest mały krok człowieka ale wielki skok dla ludzkości”.

34 Sławni Amerykanie: Marilyn Monroe
Marilyn Monroe – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX wieku.

35 Elvis Presley Elvis Presley- amerykański piosenkarz i aktor. Jedna z ważniejszych ikon popkultury XX wieku, znany powszechnie jako Elvis, często nazywany „Królem Rock and Rolla”.

36 Sławni Amerykanie: Michael Jackson
Michael Jackson. Amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, aktor, kompozytor, autor tekstów. Twórca słynnego tańca „moonwalker”.

37 Sławni Amerykanie: Madonna
Madonna- amerykańska artystka wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyki i filmów, tancerka, aktorka filmowa i reżyserka.

38 DOLAR (ang. dollar) to waluta wielu krajów świata. Dzieli się na100 centów. Dolar został oficjalną jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych w 1785 roku.

39 Restauracje McDonald’s
Od 1955 roku z dumą serwujemy światu ulubione jedzenie. Mamy dla was burgery, frytki, sałatki, wrapy, desery i wiele innych.


Pobierz ppt "Columbus Day Święto obchodzone w państwach obu Ameryk i w Hiszpanii upamiętniające odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba12 października 1492 roku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google