Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i końcu). W lewym górnym rogu flagi znajduje się niebieski kanton z pięćdziesięcioma pięcioramiennymi białymi gwiazdami. Są one rozmieszczone w dziewięciu poziomych rzędach po 6 (na górze i dole) i 5 gwiazd przemiennie. 50 gwiazd symbolizuje 50 stanów amerykańskich zaś 13 pasów – 13 pierwotnych kolonii. Dla obywateli USA ich flaga symbolizuje wolność i prawa zagwarantowane w konstytucji.

4

5

6

7 Bielik amerykański jest symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych. Bielik amerykański jest świętym ptakiem w niektórych kulturach tubylczych Ameryki Północnej. Ptaki te w wielu kulturach Indian są świętymi posłańcami między bogami a ludźmi. Pióra bielika amerykańskiego są często używane w tradycyjnych indiańskich ceremoniach, strojach i ozdobach.

8

9

10

11 Rzeźba przedstawia kobietę o zdecydowanej lecz opanowanej, pozbawionej agresji ekspresji twarzy. Korona, którą nosi posiada siedem spiczastych ramion, symbolizujących siedem kontynentów świata, którym niesie wolność. Statua inaczej nazywana Wolność opromieniająca świat. Wymiary: Wysokość wraz z cokołem: 93 m Waga: 229 ton Konstrukcja: ze stali i miedzi, wewnątrz znajdują się dwa ciągi spiralnych schodów prowadzących do punktu widokowego.

12

13

14 Biały Dom oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA, położona w Waszyngtonie.

15

16

17 1.Stany Zjednoczone to jedno z największych państw na świecie. 2.Państwo dzieli się na 50 stanów. Najmniejsze to Rhode Island, największe Alaska. 3.Stolicą Stanów Zjednoczonych jest Waszyngton. 4.Najwyższy szczyt Ameryki Północnej to McKinley (6194 m n.p.m.) 5.Najniżej położone miejsce to Wielka Kotlina z Doliną Śmierci (86 m p.p.m.).

18

19

20 ALASKA to największy stan USA z najwyższym szczytem Ameryki Północnej McKinley. Alaska kusi surowością, pięknem i bogactwem niezniszczonej przez cywilizację przyrody. Egzotyczna, lodowcowa kraina oferuje turystom obcowanie z dziką przyrodą i niezapomniane krajobrazy.

21

22

23

24 Znaczną część tego stanu stanowi pustynia Wielkiej Kotliny. Stan poprzecinany jest przez łańcuchy górskie. Największe miasto to Las Vegas.

25

26

27 Leżąca na wybrzeżu Oceanu Spokojnego Kalifornia jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajobrazowo stanów USA. Nazywana Złotym Stanem swe bogactwo zawdzięcza nie tylko wydobyciu złota ale przede wszystkim bardzo wydajnej produkcji rolnej oraz rozwiniętemu przemysłowi. W Kalifornii znajduje się drugie co do wielkości amerykańskie miasto Los Angeles z Hollywood to światowe centrum przemysłu filmowego.

28

29

30 Obszar ten był pierwotnie zamieszkany przez plemiona Indian Wielkich Równin. Nazwa stanu pochodzi od zamieszkujących tam Indian Dakota.

31

32

33 W tym stanie, w mieście Chicago znajduje się największe skupisko Polaków.

34

35

36 70 procent obszaru półwyspu pokrywają lasy i tropikalna roślinność. Wokół południowych wybrzeży Florydy rozciąga się jeden z największych na świecie łańcuchów raf koralowych. Floryda to nie tylko plaże i słońce. Znajduje się tu park rozrywki Disneyland oraz Centrum Kosmiczne NASA.

37

38

39 Nowy Jork to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Każdy podróżnik chciałby spędzić tu choć kilka dni, poczuć unikalną atmosferę tej największej na świecie metropolii i zwiedzić tutejsze atrakcje turystyczne.

40

41

42

43

44

45

46

47

48 Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Prezydent jest wybierany raz na cztery lata. Urząd prezydenta sprawowały dotąd 43 osoby

49 * Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

50 * Amerykański prawnik, działacz niepodległościowy, archeolog, architekt, trzeci prezydent USA.

51 * W 1863 roku Lincoln ogłosił dekret o zniesieniu niewolnictwa na terenie całych Stanów Zjednoczonych. *14 kwietnia 1865 roku Lincoln został postrzelony w Teatrze Forda w Waszyngtonie przez aktora, Johna Wilkesa Bootha, swego zagorzałego wroga.

52 * Najwięcej razy w historii – aż trzykrotnie – w latach 1932, 1934 i 1941 zdobywał tytuł Człowieka Roku magazynu Time. Był też pierwszym amerykańskim prezydentem, który otrzymał ten tytuł.

53 * 22 listopada 1963, rozpoczynając swoją kampanię wyborczą, udał się wraz z żoną Jackie do Dallas, w stanie Teksas. Podczas przejazdu otwartym samochodem marki Lincoln, do Kennedyego oddano kilka strzałów z karabinu. Prezydent został postrzelony dwukrotnie i zmarł. 25 listopada, został pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington.

54 * Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy Solidarności w walce o obalenie komunizmu w Polsce.

55 * Jest pierwszym i jak dotąd jedynym prezydentem USA, który podczas sprawowania urzędu trzykrotnie odwiedził Polskę (dwukrotnie za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i raz za kadencji Lecha Kaczyńskiego). * Bush oferuje Polsce modernizację polskich sił zbrojnych w zamian za instalację elementów tarczy antyrakietowej Polska jest sojusznikiem USA w walce z terroryzmem.

56 * Laureat pokojowej Nagrody Nobla za rok 2009 za wysiłki w celu ograniczenia światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie.

57 /

58


Pobierz ppt "Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki składa się z trzynastu równej wysokości poziomych pasów, na przemian czerwonych i białych (czerwony na początku i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google