Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wielkie odkrycia geograficzne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wielkie odkrycia geograficzne"— Zapis prezentacji:

1 Wielkie odkrycia geograficzne

2 Przyczyny wielkich odkryć
Opanowanie przez Turków Bliskiego Wschodu doprowadziło do utrudnienia handlu pomiędzy Europą a Indiami i Chinami. Aby dalej handlować szukano szlaku morskiego do Indii. W najdalsze wyprawy wyruszali Portugalczycy i Hiszpanie. Było to możliwe dzięki przyrządom nawigacyjnym tj. astrolabium, kompas i busola. Posiadali też oni lepsze statki – karawele . Główna przyczyna: Chęć odnalezienia drogi morskiej do Indii w celu dalszego łatwego handlu.

3 Astrolabium – było to urządzenie,
któro pozwalało określić położenie statku względem gwiazd. Busola- urządzenie nawigacyjne, któro służy do wyznaczania kierunku. Karawela- Bardzo duży, szybki okręt uzbrojona w działa.

4 Odkrycia Portugalczyków
Henryk Żeglarz- uważany za patrona floty. Założył obserwatorium astronomiczne i szkołę żeglarską gdzie pisano mapy. Dzięki niemu odkryto: Wyspy Kanaryjskie, Azory i Zielony Przylądek Celem Portugalczyków było opłynięcie Afryki w celu znalezienia drogi do Indii. Bartłomiej Diaz w1488r. dopłyną do najdalszego zakątka Afryki- Przylądka Burz. Wiele statków w późniejszych latach znajdowało tam schronienie więc nazwano go Przylądkiem Dobrej Nadziei. Vasco da Gama- po rocznej podróży jako 1 Europejczyk dopłyną w 1498r. Do portu Kalikat w Indiach.

5 Wyprawy Krzysztofa Kolumba
Hiszpańska władza w 1492r. Zaczęła rywalizować z Portugalią o odnalezienie drogi morskiej do Indii. Wyznaczyli do tego Włocha Krzysztofa Kolumba, dzięki doświadczeniu i dużej wiedzy wiedział jak tam dopłynąć. 3 sierpnia 1492 r. z portu Palos wyruszył 3 okrętami hiszpańskimi. Po 2 miesiącach dotarł do wyspy, którą nazwał San Salwador. Krzysztof myślał, że odkrył drogę do Indii więc mieszkańców nazwał Indianami. Mimo tego, że dotarł do Kuby i Ameryki Południowej cieszył się coraz mniejszą popularnością, gdyż nie dostarczył tego, czego Europejczycy chcieli.

6 Myślano, że tereny odkryte przez Kolumba do Indie.
Podróż dookoła świata Myślano, że tereny odkryte przez Kolumba do Indie. Amerigo Vespucci zbadał te ziemie i dowiódł, że dotarł on do nieznanych terenów, które określano Nowym Światem. Od imienia Vespucciego kontynent ten nazwano Ameryką, a tylko jedno państwo zostało nazwano na cześć Krzysztofa-Kolumbią. Ferdynand Magellan w 1519r. Wyruszył z 5 okrętami by opłynąć Ziemię. Trwało to 3 lata. Po opłynięciu Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego dotarł do Filipin gdzie podczas wojny zginą także Magellan. 6 września 1522 okręt Victoria na czele z Juanem Sebastianem Elcano dopłynęli do portu gdzie dostali nagrodę w postaci herbu z napisem – „pierwszy mnie okrążyłeś”

7

8 Karawela Victoria, która jako jedyna dopłynęła do portu z wyprawy Magellana.
Karawela Santa Maria, jedna z największych okrętów wyprawy Krzysztofa Kolumba.

9 Bibliografia Informacje zawarte w prezentacji przygotowane z podręcznika : „Śladami przeszłości” Stanisławy Roszak Obrazy

10 Przygotowała Anna Kazimierczak


Pobierz ppt "Wielkie odkrycia geograficzne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google