Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA"— Zapis prezentacji:

1 PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA
Przedszkole Miejskie nr 10 w Łodzi „Zdrowie jest czynnikiem, który dodaje wartość wszystkim zerom w życiu” Bernard Fontenelle

2 Przedszkole Miejskie nr 10 w Łodzi od wielu lat należy do Wojewódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie, aktywnie włączając się w działania na rzecz profilaktyki prozdrowotnej wśród dzieci i ich rodziców. Działania te każdego roku zostają zaplanowane do realizacji zarówno w Planie Rozwoju Przedszkola, jak również Planie Promocji Zdrowia. Od roku nasze przedszkole dołączyło do członków Akademii Zdrowego Przedszkolaka, aktywnie uczestnicząc w proponowanych akcjach o charakterze prozdrowotnym. Obecnie zakończyliśmy realizację kolejnej z nich - „Przedszkolak pełen zdrowia”.

3 CO TO JEST CHOROBA?. CO TO JEST ZDROWIE?
Zachęcając dzieci do podjęcia działań związanych z akcją rozpoczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia zdrowia i choroby. Wykorzystując doświadczenia najmłodszych zaproponowaliśmy definiowanie pojęć w formie graficznej. Podczas wspólnej zabawy dzieci segregowały obrazki według podanego klucza.

4 Dzieci młodsze z zaciekawieniem uczestniczyły w zabawach dotyczących rozpoznawania części ciała
„Tu paluszek, tu paluszek, A tu czysty mam fartuszek, Tu jest rączka, a tu druga, a tu oczko do mnie mruga, Tu jest czoło, tu są włosy, Wszyscy mamy czyste nosy, Tu jest buźka, tu ząbeczki, tam wpadają cukiereczki, tu jest nóżka i tu nóżka, chodź zatańczyć jak kaczuszka, Tu są rączki do klaskania, Tu są nóżki do tupania”

5 Maluchy w formie graficznej odzwierciedlały miejsca,
w jakich możemy odczuwać ból. Dzieci starsze z gr. IV wykazały się znajomością tematu, inwencją twórczą oraz talentami aktorskimi w odgrywaniu scenek dramowych dotyczących chorób oraz wizyty lekasrkiej.

6 Zachowanie zdrowia poprzez odpowiednie nawyki oraz działania profilaktyczne nie zawsze okazują się wystarczające. Podczas spotkania z pielęgniarką dzieci poznały tajniki zawodu lekarza, jego akcesoria oraz podejmowały samodzielne próby ich wykorzystania w toku zabaw badawczych. Tym samym przełamały lęk przed wizytami lekarskimi oraz zrozumiały konieczność jasnego sygnalizowania dolegliwości osobom dorosłym.

7 112 KAŻDY TEN NUMER ZNA!! Poznając zasady działania w sytuacji zagrożenia zdrowia i bezpieczeństwa dzieci poznawały numery alarmowe podczas zajęć w grupach. Ćwiczyły umiejętności praktyczne oraz uczyły się rozpoznawania sytuacji, w jakich należałoby wezwać pomoc. Ponadto uczestniczyły w zorganizowanym przedstawieniu teatralnym uwrażliwiającym na zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych oraz kształtujące aktywne postawy.

8 AAAA PSIK…. CZYLI JAK SIĘ CHRONIC PRZED WIRUSAMI
Tak przedszkolaki wyobrażają sobie wirusy i bakterie. Groźne zarazki niewidoczne gołym okiem najlepiej obserwować przez specjalne lupy. Wszyscy dbamy o to aby zarazki nie przedostały się na zewnątrz- nawet podczas zabawy.

9 W NASZEJ PRZEDSZKOLNEJ APTECE
W naszym przedszkolnym laboratorium powstawały leki według starych receptur babć Po zakończonych zajęciach laboratorium zamieniło się w przedszkolną aptekę, gdzie w specyfiki przygotowane przez dzieci mogli zaopatrzyć się rodzice.

10 WITAMINKI WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI
Rozwój cywilizacji niesie ze sobą niezliczone zagrożenia dla zdrowia człowieka. Zanieczyszczenia środowiska, rozwój techniki i przemysłu sprawia, że oferowana żywność jest niezdrowa. Pośpiech powszechnie panujący w codziennym życiu oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe sprawiają, że spożywane posiłki nie są urozmaicone i bogate w niezbędne składniki. Obserwując wychowanków zauważyliśmy niskie spożycie nabiału na rzecz przetworów mięsnych, oraz mało zróżnicowaną dietę. Zaproponowaliśmy więc zajęcia dla dzieci i rodziców dotyczące prawidłowego żywienia. Dzieci podczas pogadanek, obserwacji i zajęć dydaktycznych poznawały zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze oraz ich wartości odżywcze

11 Dzieci młodsze podczas pogadanek, obserwacji poznawały zdrowe i niezdrowe produkty spożywcze oraz ich wartości odżywcze. Obserwując zdania pracowników kuchni, poznały sposoby przechowywania i przetwarzania produktów, a także ich estetycznego przygotowywania, z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa. Poprzez manipulację oraz działania praktyczne dzieci poznawały właściwości produktów spożywczych wielozmysłowo. .

12 Starsi wychowankowie zostali zapoznani z piramidą zdrowego żywienia, w oparciu o jej schemat odkrywali zapotrzebowanie organizmu na poszczególne produkty spożywcze.

13 Uwrażliwiając dzieci na potrzebę prawidłowego odżywiania się oraz kształtowanie zdrowego stylu życia powiązaliśmy działania podjęte w ramach akcji „Przedszkolak pełen zdrowia” z zadaniami realizowanymi w związku z uczestnictwem w Programie „ Mamo, tato wolę wodę” Codziennie pijemy niegazowaną wodę mineralną Poznajemy zasady zdrowego żywienia Znamy i spożywamy zdrowe produkty spożywcze

14 RUCH TO ZROWIE – KAŻDY Z NAS TO DOBRZE WIE
Dzieci w naszym przedszkolu systematycznie uczestniczą w zabawach ruchowych zorganizowanych w sali gimnastycznej. Starsze dzieci chętnie uczestniczą w zawodach sportowych rywalizując z uczniami pobliskiej szkoły. Chętnie korzystamy również z form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu

15 NA CEBULKĘ – MODA NOWA STRASZNIE WYJĄTKOWA!
Samodzielne ćwiczenia naszych przedszkolaków w ubieraniu się „na cebulkę” Dzieci młodsze także poznały zasady odpowiedniego ubierania się. Swoje umiejętności ćwiczyły na lalkach w Sali przedszkolnej.

16 MYDŁO WSZYSTKO UMYJE Przedszkolaki samodzielnie korzystają z łazienki przedszkolnej. Prawidłowo myją ręce z zachowaniem wszystkich etapów. Brawo! Poznając elementy niezbędne do zachowania higieny osobistej dzieci postanowiły zaprojektować własny ręcznik.

17 ZDROWE ZĘBY MAM – ZAWSZE O NIE DBAM
Profilaktyka stomatologiczna jest powszechnym elementem w naszym przedszkolu. Każdego dnia wszystkie dzieci w grupach myją zęby po posiłkach. Dla nas to droga dla kształtowania prawidłowych nawyków- dla dzieci doskonała zabawa. Zdrowe i chore zęby – co im szkodzi a co pomaga dzieci dowiedziały podczas zajęć w grupie.

18 Wykorzystując zdobytą wiedzę, dostępne techniki i niekonwencjonalne materiały, dzieci wykonały prace plastyczne, organizując ich wystawę tematyczną. Młodsze dzieci wykonały owocowe stworki, zachęcające formą do ich spożycia oraz formy przestrzenne z jajek i warzyw. Starsi wychowankowie, pod nadzorem nauczycieli przygotowywali sałatki i surówki, z zachowaniem odpowiednich warunków higienicznych. Potrawy zostały zaproponowane rodzicom do spożycia podczas prezentacji dzieci, podczas której zachęcały one do przestrzegania prawideł racjonalnego żywienia.

19 Podsumowanie akcji „Przedszkolak pełen zdrowia” stanowiła prezentacja w wykonaniu dzieci. Dzieci wspólnie z nauczycielami zaaranżowali przestrzeń zgodnie z realizowanymi zagadnieniami. Uwzględniając własne zainteresowania i predyspozycje przedszkolaki dokonały wyboru ról do przygotowania montażu słowno – muzycznego, poszukiwały sposobów ich przedstawienia, korzystając z pomocy i rad nauczycieli. Samodzielnie, podczas zajęć o charakterze plastycznym przygotowały rekwizyty i elementy kostiumów. Wychowankowie wszystkich grup wiekowych zaprezentowali potrawy samodzielnie przygotowane podczas zajęć przedszkolnych. Dziękujemy za uwagę!


Pobierz ppt "PRZEDSZKOLAK PEŁEN ZDROWIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google