Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuczki chemiczne Projekt realizowany w Zespole Szkół – Szkoła P{odstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuczki chemiczne Projekt realizowany w Zespole Szkół – Szkoła P{odstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum."— Zapis prezentacji:

1 Sztuczki chemiczne Projekt realizowany w Zespole Szkół – Szkoła P{odstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

2 Osoby prowadzące pokaz Marcin Mielcarek Mikołaj Groblewski Daniel Prusak Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

3 Justyna Juszczyńska Malwina Borkowska Jagoda Lewandowska Ania Kawka Opiekun mgr inż.. Lidia Tuszyńska Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

4 Wyczarujemy dla Was 1.Magicznego ducha 2.Zielonego smoka 3.Pastę dla słonia 4.Wielkie bumm! 5.Kontrolowany ogień 6.Kapiszony 7.Mocną herbatę 8.Magiczne rysowanki 9.Ogień bez zapałek Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

5 Magiczny duch Potrzebna nam będzie butelka, perhydrol (ewentualnie woda utleniona) i tlenek manganu (IV). Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

6 Magiczny duch Obserwacje: Po krótkim czasie z butelki wydostaje się biały dym. Wniosek: Tlenek manganu (IV) jest katalizatorem w reakcji rozkładu nadtlenku wodoru. W wyniku rozkładu powstaje ogromna ilość gazów. Są nimi tlen cząsteczkowy i para wodna. Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

7

8 Zielony smok Do wyczarowania zielonego smoka użyjemy alkoholu etylowego, kwasu siarkowego VI, kwasu bornego, kolby, a to wszystko postawimy na statywie. Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

9 Zielony smok Obserwacje: Zapalone wydzielające się pary u wylotu kolby okrągłodennej mają barwę zieloną. Wniosek: Reakcja etanolu z kwasem bornym prowadzi do powstania estru, który spala się w charakterystyczny sposób. Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

10

11 Pasta dla słonia Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

12 Pasta dla słonia OBSERWACJE Po dodaniu płynu do mycia naczyń z jodkiem potasu do perhydrolu wydziela się piana. WNIOSEK Reakcja redoks W wyniku działania perhydrolu na roztwór jodku potasu (KJ) tworzy się woda, która w połączeniu z płynem do mycia naczyń wydziela ogromne ilości piany Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

13

14 Wielkie bumm Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

15 Wielkie bumm! OBSERWACJE: Po dodaniu magnezu do kwasu octowego wydziela się gaz Po zbliżeniu napełnionego balonu tym gazem do palnika słychać wybuch WNIOSEK: Gaz który otrzymaliśmy to wodór Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

16

17 Ogień bez zapałek Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

18 Ogień bez zapałek Obserwacje: Po dodaniu paru kropel alkoholu etylowego do nadmanganianu (VII) z kwasem siarkowym (VI) dochodzi do samozapłonu. Wniosek: Nadmanganian VII potasu jest silnym utleniaczem, co powoduje wydzielenie dużej ilości ciepła i opary alkoholu zapalają się. Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

19

20 Festiwal nauki w Toruniu 2012 Projekt realizowany przez Zespół Szkół S.P. i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum Chemii w Małej Skali.

21

22

23


Pobierz ppt "Sztuczki chemiczne Projekt realizowany w Zespole Szkół – Szkoła P{odstawowa i Gimnazjum im. Ziemi Kujawskiej pod opieką mgr inż. Lidii Tuszyńskiej i Centrum."

Podobne prezentacje


Reklamy Google